En löytänyt tyssin sivuilta tietoa...oon jonossa sinne, (ei solu vaan oma asunto), mut jollei siellä saa soittaa ni sit kyllä perun...Joku harjoitushuone ilmeisesti on, mutta pakko mun on mun piano raahata mukaan minne sitten muutanki! En voi sitä mihinkään muuallekaan jättää..Kertokaa joku viisas. En siis joka päivä soita, en uskoisi että pilaa kauheesti naapurisopua...
Saako Turun ylioppilaskyläsäätiön asunnoissa soittaa pianoa?
bianca
9851
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
En tiedä, mutta jos mun naapuri soittaisi pianoa asunnossaan, niin siinä olisi kyllä naapurisopu kovilla.
Kyllä sinä saat soittaa pianoasi päivisin kerrostalossa. Ei sitä voi kieltää sellaiset, jotka eivät itse osaa soittaa mitään, mutta juovat kaljaa ja remuavat öisin...Klo 22.00 jälkeen et tietenkään saa.
On kuitenkin hyvin häiritsevää mielestäni asua opiskelijaasunnossa, jos joku soittaa naapurissa ihan mitä tahansa instrumenttia, hifilaitteitaan tai suutaan päiväsaikaan. Koska itse pääsääntöisesti opiskelen enkä remua ja juo alkoholia, on tärkeää saada lukurauha myös aikoina 7-22.00 kun ei satu olemaan yliopistolla, ja lukee tenttiin kämpillä.. Tietenkin "laillisesti" saa metelöidä tavallaan vaikka kuinka paljon klo 7-22.00 välisenä aikana, mutta se ei ole kovin suotavaa naapurisovun kannalta. Pitää muistaa se, että opiskelijoissa on myös niitä, jotka kaipaavat hiljaisuutta ja lukurauhaa minä kellonaikana tahansa. Kaikki eivät dokaile ja ramppa bileissä (kuten minä ja kämppikseni).
Kannattaisi ehkä muuttaa yksityiselle.. TYS:illä on omia sooloiluhuoneitaan, mutta tuskin sinne pianoa voi viedä. Oletko ilmoittanut hakiessasi TYS:ille asuntoa, että tuot pianon mukanasi? Pilvilinnassa asui joskus sellisti joka ei suostunut soittamaan muualla kuin yksiössään. Kauaa hän ei kuitenkaan siellä onneksi asunut. En tiedä saiko häädön vai mikä tuli..
Mihin asuntokohteisiin hait? Kannattaa hakea vaikka yo-taloihin, ne on lähellä keskustaa ja niissä pidetään muutenkin meteliä enemmän kuin jossain räntämäessä ja muissa etäämmällä olevissa kohteissa. Tai mitä minä nyt olen sanomaan, onhan jokaisella oma mielipide, tää on vain oma kokemukseni. JA poikkeuksiakin on.
Mutta jos tänne pilvilinnaan muutat, ja naapuriimme, niin älä kovasti soittele, vaikka vaan tunnin päivässä... heh.. ja mieluummin silloin kun olemme luennoilla.. 8) Ei minulla ole musikaalisuutta mitään vastaan, mutta kannattaa ottaa naapurit hyvin huomioon =)
tämähän oli vain mun mielipiteeni.. eipä muuta.. Kannattaa soittaa TYS:ille ja kysyä. Sivuilla www.tys.fi on lisätietoa näistä soittohuoneista (linkki asukas ->)
Jaa, yksityisilläkö sitten saa meluta? Mikä ratkaisu se olisi asiaan? Samanlaisia asuntoja ne on yksityisetkin vuokra-asunnot ja naapureja on seinän takana vaikkapa sitten sattuisivatkin omistamaan sen kämppänsä.
Solussa tms. jossa ohuempien seinien sisällä asuu muitakin, asia on tietysti eri. Mutta yksiössä tai perheasunnoissa soittakoon jokainen vapaasti kohtuuden rajoissa.
Kyllä mielestäni keskellä päivää aloittaja voi soittaa, jos muistaa kohtuuden. Pidemmät jo kovaäänisemmät treenit sitten jossain muualla, varmaan yliopistolla on jossain piano? Jos kotona soittelis vähän kevyemmin? Jos ei kovin pitkiä aikoja päivässä harjoittele, niin ei siitä saa häiriintyä. Eri asia on jos monta tuntia soittaa päivittäin, jolloin ehkä on jo oikeus hermot menettää.
Ongelmaa miettiessä ajattelin, että jos sinulla olisi varaa ostaa sähköpiano ( n. 2000€ ) Niin siihen saisi kiinni kuulokkeet ja näin voisit harjoitella vaikka 24/7 ilman että naapurit häiriintyisivät. Idean haittapuolena on vain sen kustannukset...mutta pyydä vanhemmilta tukea :)
Totta on ettei kaikki opiskelijat dokaa, mutta sellaisen naapurin vain valitettavasti saa suuremmalla todennäköisyydellä kuin sellaisen joka ottaa opiskelun tosissaan ( niin kuin se pitäisi kaikkien ottaa )
Tsemppiä kaikille omiin opiskeluihinsa, koulutusastetta katsomatta.
On siellä tietoa, kun vaan vaivaudut katsomaan.
Muistu tossa mieleen oma kokemus yhdestä vitun pianonpimputtajasta. Alakerran kakaralle oli hommattu piano ja pitihän sen sitten saada soittaakin sitä siellä asunnossa. Vanhemmat ei olleet kovinkaan kiinnostuneita siitä, että se häiritsee muita (esim meikäläistä). Joten aattelin siinä, että mähän en tota koko viikonloppua kuuntele ja ala soitteleen sen jälkeen isännöitsijälle, vaan hoidetaan se asia kerralla kuntoon. Eipä muuta kun stereoihin tarpeeksi volyymiä, jotta pianon äänet ei kuuluneet enää (siis myöskään alakerrassa). Muutama naapurikin tuli valittamaan sitten tietysti mulle tuosta, mutta totesin siihen vaan, että tää loppuu vasta kun ton äpärän pianon soittokin loppuu ja läppäsin oven kiinni. Vähän ajan päästä tulivat takasin ja sanovat ettei se soita enää, joten käännä ne stereot kiinni. Eipä ole ton jälkeen tarvinnut kuunnella sen paskiaisen pimputuksia :D.
Jos sä nyt välttämättä haluat kononas harjotella, niin hommaa sinne sitten omalla kustannuksellasi äänieritys tai muuta omakotitaloon.
soluasunnoissa ei saa soittaa, perheasunnoissa ja yksiöissä saa kohtuuden rajoissa. Kielto koskee lähinnä lyömä- ja puhallinsoittimia. (outoa, kyllähän sen pianonkin ääni kuuluu?). Mut hyvä näin. Ja muuten, kyllä yksityiselläkin asuu paljon opiskelijoita. Ite en soita ku max joka toinen päivä ja vajaat puoli tuntia putkeen. Kyllä saa todella huonot hermot olla jos ei sitä kestä.
Sille joka sähköpianoa ehotti, siitä ei lähe sama ääni. Eikä ole rahaa. Heti kun vaan saan rahat ni varmasti muutan omakotitaloon :) vaikka ei pianoa oliskaan
On ihan pakko kysyä, että onko musiikin harrastajat ihan todella näin tyhmiä? Joka toinen päivä puolen tunnin ajan pianon soittoa ja se on naapurin oma vika, jos ei kestä tuota!
Toivon ihan todella, että sä saat siellä yo-kylässä todella kusipäisen naapurin(t)!
pianon soitto on ihan mukavaa kuunneltavaa, siis silloin kun sitä osaa soittaa. Naapurissamme asui jonkin aikaa pianisti ja varsinkin jouluaikaan pidin siitä kun se soitteli joululauluja. Mutta pianisti joka hankaa samoja kappaleita viikosta toiseen saa hermot kiristymään(eli joku kersa, joka harjoittelee kolmea kuukautta etukäteen jonkun esityksen ohjelmistoa aloittaen aina saman kappaleen alusta). Puoli tuntia päivässä ei kyllä minua haittaisi.