Lääkkeiden säilöntäaine -allergia?

Olen jo vuosien ajan ollut allerginen kaikille lääkkeille missä on ibuprofeiinia (esim. Burana) tai ketoprofeiinia, tai asetyylisalisyylihappoa (Asperin). Allergia ilmenee suurina sietämättömästi kutisevina paukamina (urtikaria eli nokkosrokko).

Nyt kuitenkin kun otin Panacodia (parasetamoli kodeiini) kuukautiskipuun sain taas lievemmässä määrin näitä näppylöitä. Parasetamolista en ole ikinä saanut aiemmin moista, enkä kyllä kodeiinistakaan kun sitä joskus olen nauttinut yskänlääkkeessä.

Voisiko näissä kaikissa lääkkeissä olla jokin säilöntäaine joka allergiaa aiheuttaa? Eihän tuolla Panacodilla ole muuten mitään tekemistä noiden "profeiini"-lääkkeiden kanssa! (Tosin olen aiemmin oksentanut Panacodin vuoksi kk sitten, kun otin muistaakseni tyhjään mahaan aamulla kun jo muutenkin huippasi ja kädet tärisivät kuukautishorkan vuoksi.)

Jotakin tiettyä merkkiä nuudelia (jossa mukana kastikkeet ja maustejauheet) syötyäni olen saanut paukamat, joskus olen saanut pelkästään siitä että heitän ulkona kävelylenkin viimassa (silloin kutina tosin helpottaa jo tunnissa).

Kummaa touhua.
1693
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Säilöntä-, väri- ja lisäaineet on tosi pahoja. Itse olen nokkosihottumalla ollut puolisen vuotta ja tällä hetkellä en voi syödä "juuri mitään", leipää ja salaattia, kotimaisia marjoja, ei mansikoita. Atoopikko olen ollut 20 vuotta mutta koskaan ennen ei ole tarvinnut varoa mitään ruokia. Hajuste ym allergia ja laktoosi-intoleransssi olleet kanssa 20 v. Kaikenlaista parannuskeinoa tässä kokeillaan, esim sinkkitabut auttaa parantamaan vastustuskykyä, jota jatkuva stressi on huonontanut. (2 tabua päivässä nyt).
Pahimmat näppyjen aiheuttajat: punaviini, sitrus- ym hedelmät, suklaa, limsat, kaikki E-nro-lisäaineita sisältävät..(kaikki valmisruoat ja mehut ym siis)
Ainakin paino putoaa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eulalia kirjoitti:

Olen jo vuosien ajan ollut allerginen kaikille lääkkeille missä on ibuprofeiinia (esim. Burana) tai ketoprofeiinia, tai asetyylisalisyylihappoa (Asperin). Allergia ilmenee suurina sietämättömästi kutisevina paukamina (urtikaria eli nokkosrokko).

Nyt kuitenkin kun otin Panacodia (parasetamoli kodeiini) kuukautiskipuun sain taas lievemmässä määrin näitä näppylöitä. Parasetamolista en ole ikinä saanut aiemmin moista, enkä kyllä kodeiinistakaan kun sitä joskus olen nauttinut yskänlääkkeessä.

Voisiko näissä kaikissa lääkkeissä olla jokin säilöntäaine joka allergiaa aiheuttaa? Eihän tuolla Panacodilla ole muuten mitään tekemistä noiden "profeiini"-lääkkeiden kanssa! (Tosin olen aiemmin oksentanut Panacodin vuoksi kk sitten, kun otin muistaakseni tyhjään mahaan aamulla kun jo muutenkin huippasi ja kädet tärisivät kuukautishorkan vuoksi.)

Jotakin tiettyä merkkiä nuudelia (jossa mukana kastikkeet ja maustejauheet) syötyäni olen saanut paukamat, joskus olen saanut pelkästään siitä että heitän ulkona kävelylenkin viimassa (silloin kutina tosin helpottaa jo tunnissa).

Kummaa touhua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu