Metrossa oli tänään mielenkiintoinen kolumni. Toimittaja Laura Halminen kirjoitti koulukiusaamisesta esimerkkinä mainiten omat kokemuksensa yläasteelta.
http://www.metro.fi/kolumnit/a1387807460031
Halminen kertoi yhden kiusaajista olevan nykyään kirjailija. Kukakohan mahtaa olla kyseessä? Kiusaajasta ei anneta muuta vinkkiä kuin sukupuoli (nainen) ja paikkakunta (Järvenpää).
Halminen itse on näyttää nuorelta, tuskin edes kolmikymppiseltä.
http://www.metro.fi/kolumnit/a1387807460031
Halminen kertoi yhden kiusaajista olevan nykyään kirjailija. Kukakohan mahtaa olla kyseessä? Kiusaajasta ei anneta muuta vinkkiä kuin sukupuoli (nainen) ja paikkakunta (Järvenpää).
Halminen itse on näyttää nuorelta, tuskin edes kolmikymppiseltä.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Mistä näitä itkupillejä sikiää kokoajan parkumaan koulukiusaamisista?
Koulukiusaamista voisi verrata aikuisen elämään jossa ei ole lakeja eikä poliiseja. Kuka vaan koska vaan voisi pahoinpidellä tai haukkua sinut ja tuhota omaisuuttasi, ilman seuraamuksia. Toistuvasti vuosien ajan. Olisiko mukavaa?
Älä jauha paskaa. aikuiset kiusaa samalla lailla. Lapset ovat aina kiusanneet sitä koulun dillejä. Ei se ole mitään kasvatuksen puutetta vaan ihmismielen luontoa. Sen kanssa on vaan elettävä eikä sitten 20 vuoden päästä itkeä lehdissä.
Onko kirjailija Katja Kettu asunut Järvenpäässä? En ole varma. Kertokaa, jotka paremmin tiedätte. Ei syytetä ketään!
Katja Kettu on syntynyt Rovaniemellä ja mielestäni asunut Lapissa lähinnä. En tiedä, olisiko käynyt koulua Järvenpäässä, epäilen.
Poikakoulussa 8 vuotta lusineena 60-luvulla, voin sanoa, että vit-tuilu kuului välituntien ohjelmaan. Sain sitä mutta annoin myös takaisin. Suurin osa kiusaamiskoohotuksesta on ylimitoitettua. Ei elämässä selviydy ilman epäoikeudenmukaista kohtelua.
Järvenpäässä asuvia naiskirjailijoita:
Kristiinat Louhi ja Vuori ainakin, onko
muita? Toimittajan kosto on niin nolo.
Toimittajan kosto on ihan ok, kunhan keksitään oikea syyllinen.
Nyt pitäisi keksiä Laura Halmisen ikä, että voitaisiin haarukoida julkkiskirjailijattaret.
Ei tule kyllä mieleen yhtään järvenpääläistä naiskirjailijaa vaikka olen siellä asunutkin.
Järvenpäässä, Kellokoskella asui Katri Manninen. Ei tuu muita julkkiskirjailijoita tuoltapäin mieleen.
Katri Manninen ainakin voisi olla oikeaa ikäluokkaa.
Eikös se oo liian nuori tähän, veikkaisin et olis nelikymppinen.
Sorry, siis käsitin et kyse oli opettajasta mut olikin ikätoverista. Eli Katri lieneekin liian vanha koska tuo Laura näyttää aika nuorelta.
Eli nuori naiskirjailija hakusessa.
Bandidos-rouvasta tuli mieleen se yks viidakon tähtönen mut kai nyt muitakin vaihdoksia on....
Oisko Jampan yläasteesta kyse?
Jamppa Tuomisen?