Ei jaksa, ei pysty. Kohtalotovereita?

eivaanjaksaenää

Mulla on ollu pitkään sellanen tilanne, etten saa mitään aikaseksi. Ehkä teiniajoista lähtien. Välissä on ollu parempia kausia ja oon luonteeltani innostuja. Lukio jäi kesken jännittämisen vuoksi ja osittain keskittymishäiriön. Oon jo sillon jättäny läksyt ym tekemättä ja tehny ne vasta viimetingassa jotka on ollu pakko, jos sillonkaan. Ja ollu aina myöhässä koulusta ja tapaamisista.

Nytten puolessa välissä kolmeenkymmeneen ikävuoteen oon pisteessä etten saa aikaan mitään. Jotenki asiat on kasaantunu, ahistaa päivät ja nukun miten sattuu. Syön miten sattuu enkä vaan jaksa, tai saa pienintäkään asiaa aikaseksi. Tänään heräsin yöllä ja en oo käyny vielä suihkussa, kohta sossuun viemään sergelin laskuja näytille. Asunto myös lähössä alta vaikka hyvällä paikalla Oulussa, mutta vuokrat on jääny rästiin.

Elän tosi välittömästi. Jos tulee rahaa, se meneeki aika nopeaa. En ehkä aattele seurauksia. Vastuu lienee outo sana mulle. Ei jaksa ja ahistaa alkaa tekemään mitään ku kaikki jää kesken. Kaikki. Samoin ihmissuhteet. Mikään ei pysy. Ois kiva kuulla onko kellään muulla tällasta? En opiskele tai oo töissä tällä hetkellä. Haluaisin kiertää maailmaa ja auttaa ihmisiä, kirjottaa paljon, paljon. Tehä paljon. Ja tietää, että itessä on potentiaalia, mutta ei saa aikaseks mitään ja ku ei oo rahaa ei voi syödä terveellisesti tai tehdä mitään. Pitäis siivota asunto ja myydä tavaroita, mutta ei vaan pysty.

Hajottaa. Sitte jumittaa tässä koneella ja alkaa taas nukkumaan. Alkukuusta on rahaa syödä, loppukuusta ei ja laskujen eräpäiviä ei ees jaksa enää tarkistaa tmv... Mistä vois saada apua? Mielenterveystoimistolle yritän päästä ja terapiaan ratkomaan niitä solmuja miks en saa mitään aikaseks. Oon aika varma että nyt on ainaki masennusta tuon ADD lisäksi aika paljolti..

2

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Samperi2014

      Mikään ei ole ikuista, kehenkään tai mihinkään ei pidä takertua. Mulla ihan samanlaista...Olen kohta nelikymppinen ja yksin...niin yksin...mutta onnenpotkuja sattuu kaikenaikaa vaikka niitä itse apatian syövereissä eläessään huomaa. Sen sain tässä huomata. Nimittäin on ollut aika hurja vuosi. Monelle ei tapahdu sen yhdenkään elämän aikana niin hemmetisti erilaisia käännöksiä ku mulle on sattunut tämän vuoden aikana. On siis sattunut yhtä ja toista ja etenkin sitä toista. Ja kyllä mullakin jää kesken asioita. Unirytmi ihan pjaskana. Hoitamaton add tai adhd tuottaa monesti lisäsairauksia, kuten mulla. Mulla on bipo ja persoonallisuushäiriön tynkää..Sain diagnoosini 28 v. nyt vasta alkanut erilaisten nuoruuden sekoiluiden jälkeen syömään concertaa, niin on alkanut hieman erinäiset sekoilut ja tekemättäjättämiset helpottaa..Mulla oli laskujenkin kanssa ihan sama juttu ennen. Se lääke, terapia ja adhd-coaching ym. yhdessä ja oma päätös että nyt elämä muuttuu auttoi. En tiedä kirjoitinko höpöjä, toiv. auttoi edes vähän..

    • trixx

      Hanki edunvalvoja. Hän muistaa maksaa laskusi ajallaan ja saat kerran viikossa sen viikon ruokarahan. Parempi edunvalvoja kuin nukkua sukulaisten nurkissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      73
      3951
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3515
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      82
      3358
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2648
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      124
      1636
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1526
    7. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1144
    8. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1124
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1120
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1036
    Aihe