Sertlanin Triptyyl, ja Rivatril

Olen sairastunut masennukseen, ahdistukseen ja unettomuutoneen 5v sitten. Siitä asti on kokeiltu eri lääkkeitä. Nyt on ollut jo reilun ½ vuotta lääkityksenä Sertlaniin 100mg aamuisin, Rivatril 1mg 0,5mg 1mg ja Triptyl 200mg iltaisin.

Mielestäni tämä lääkitys on toiminut parhaiten, kaikista mitä olen kokeillut. En ole vieläkään kunnossa, mutta kuitenkin parhaassa kunnossa 5v.

Triptyliä meni ensin 100mg unettomuuteen. Sitten se nostettiin 200mg. Nyt lääkäri miettii, että Triptyylin voisi nostaa 300mg.

Mitäs mieltä muut ovat noista lääkkeistä?
51346
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Triptyl ainakin on melkoinen myrkky.Oletko käynyt terapiassa,ettet pelkillä lääkkeillä itseäs hoidata? Ja teetkö itse mitään sellaista,mikä parantaa olotilaa? Suosittelen omasta kokemuksesta liikuntaa metsässä ja punttisalia,auttaa oikeasti kun vain kasaa itsensä ja lähtee.Liikuntaa pitää olla niin paljon,että hengästyy ja tulee hiki, unikin alkaa maittamaan paremmin.Itse kritisoin lääkkeitä,ystävät,joku harrastus ja keskustelut auttavat ehkä parhaiten.Viina on huno juttu,samoin jatkuva masennuksen rääpiminen ja ylläpito niin,ettei huomaa, miten paljon hyviäkin asioita on.

Äänestä

Tunnet varmasti itse parhaiten toimiiko lääkitys.Hienoa lukea,että joku voi paremmin saatuaan lääkityksen kohdilleen!
En ole mikään liikunta-addikti tai sen puolesta puhuja,mutta voidessasi paremmin saattais vaikka iltalenkki kunnon mukaan tehdä hyvää.Tai joku muu itsellesi mieluinen liikuntamuoto.Kohtuullinen mieli ja kroppa tukevat toisiaan.

Masennus, ahdistus ja unettomuus on aika tiukka yhdistelmä.Yksikin niistä saa olon ja mielen epävakkaksi ollessaan sairauden asteella ja vakavasti hoidettavia ovat yhdistelmänä.Toiv. olet saanut keskusteluapua ja /tai terapiaa ?
Siinä vaiheessa kun olo riittävän pitkään parempi,niin lääkäri voi säätää annoksiasi varovasti pienemmiksi ja jos kaikki menisi ihanteellisesti niin vähitellen voit päästä niistäkin.Ja vaikka et pääsisi lääkityksestä kokonaan koskaan,tärkeämpää se ,että olosi saatu parempaan päin asiallisella hoidolla.

Äänestä

Sertraliini on ainakin ihan turvallinen käyttää. Välillä saattaa ilmetä pakonomaista halua ampua tuntemattomia summanmutikassa, mutta yleensä rauhottuu kun annostusta jatketaan ja toistuu vain annosta muutettaessa tai käyttöä lopetettaessa.
http://www.youtube.com/watch?v=hlLoxFsNfNg

Äänestä

Niinpä niin. Tarkoitus olisi alkaa käymään kuntosalilla ens viikosta alkaen. jos 2-3 kertaa viikossa jaksais käydä.

No bentsoja tarvin kuitenkin nykyään vähemmän. Ennen meni xanor 2mg 3x/vrk.
Se vaihdettiin sitten tohon rivatriliin jota meni myös 2mg 3x/vrk. Nykyään menee enää 1mg 0,5mg 1mg.

Riippuvainen kuitenkin olen rivatrilistä. Kerran olin 3vrk ilman, kun loppu. sain kouristus kohtauksen kaupassa ja päädyin lanssilla ensiapuun. Sain sieltä sitten rivatrileja.

Äänestä
  • Rivatril on bentso, joten siihen kasvaa riippuvuus. Aikaa myöten (yli 10 vuotta annoksesta ja vuosista riippuen) kehittyy myös "bentsoresistenssi", eli Rivatril jää tehottomaksi liian pitkässä käytössä, jolloin vaihdetaan esim. rinnakkaisvalmisteeseen.

    Valmisteistasi Rivatril on turvallisin. Sertralin on SSRI-valmiste, joka tuhoaa käyttäjiensä hormonit ym. Triptyl väsytti minua enemmän kuin Rivatril.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hfdlh kirjoitti:

Olen sairastunut masennukseen, ahdistukseen ja unettomuutoneen 5v sitten. Siitä asti on kokeiltu eri lääkkeitä. Nyt on ollut jo reilun ½ vuotta lääkityksenä Sertlaniin 100mg aamuisin, Rivatril 1mg 0,5mg 1mg ja Triptyl 200mg iltaisin.

Mielestäni tämä lääkitys on toiminut parhaiten, kaikista mitä olen kokeillut. En ole vieläkään kunnossa, mutta kuitenkin parhaassa kunnossa 5v.

Triptyliä meni ensin 100mg unettomuuteen. Sitten se nostettiin 200mg. Nyt lääkäri miettii, että Triptyylin voisi nostaa 300mg.

Mitäs mieltä muut ovat noista lääkkeistä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu