Hei,
minulla olisi Samsungin Smart TV:ssä seuraavanlainen ongelma; Yht´äkkiä netti ei toimi millään langattomalla laitteella eikä TV:ssä, johon tulee piuha modeemilta. Modeemiboksia vaihtamalla kaikissa muissa laitteissa langaton netti toimii, paitsi TV:ssä piuhan kautta. Eli ei toimi itse selain, Netflix taikka mikään muukaan sovellus. Ei toimi myöskään laittamalla nettipiuha suoraan seinästä televisioon, eli vian täytynee olla tv:ssä. Googlailemalla löytyi vinkki, että tehdas-asetukset palauttamalla saattaisi toimia, vaan ei tepsinyt sekään. Olisiko ideoita missä vika mahtaisi piileskellä?
Kiitoksia vastauksista jo etukäteen!
Samsung Smart TV:n internet ei toimi
15
31179
Vastaukset
- Ei vaan osata arvata
Samsung Smart TV ei oikeastaan kerro tv:stäsi yhtään mitään. Eri mallisia Samsungeja on niin paljon, että ihan hirvittää. Kaikista malleista ei edes löydy tietoa, joten ilman tv:n mallinumeroa ollaan ihan pihalla... Anteeksi nyt vaan, kun emme osaa kaikkea arvata..
- katosieltä
Tässä asiassa ei teeveen mallilla ole mitään merkitystä. Mene sinne teeveen valikon verkkoasetuksiin ja katso mitä siellä sanotaan, tietysti piuha kytkettynä.
- ole hyvä vaan
Totta tuokin, mutta tavallisesti oletusasetusten (automaattinen) pitäisi toimia ilman sen kummempia säätöjä. Taitaa olla TV:n smartti rikki.
Teoriassa jokin sähköverkon jännitepiikki on voinut hajottaa modeemin ja samalla ainoan johdolla kytketyn laitteen. On kuiteskin tähän aikaan vuodesta epätodennäköisempi syy. Kai kokeilit sitä vanhaa modeemia uudelleen? Mitä valot näyttää? Tee sillekin tehdasasetusten palautus ja laita salasanat yms. uusiksi. - Ei vaan osata arvata
Samsungin mallisarjoilla on merkitystä, mutta jos olet noin varma asiasta, niin ole hyvä vaan.. Pelkkä tehdasasetusten palautus ei muutamille malleille riitä, vaan ensin otetaan tv:n sähköjohto hetkeksi seinästä ja kokeillaan vasta sitten tehdasasetusten palautusta. Muutamalla Samsungin mallisarjalla käynnistellään tv rauhassa ja vasta parin minuutin kuluttua voi mennä kokeilemaan nettiyhteyttä.
- plasmakuva palaa
Ei vaan osata arvata kirjoitti:
Samsungin mallisarjoilla on merkitystä, mutta jos olet noin varma asiasta, niin ole hyvä vaan.. Pelkkä tehdasasetusten palautus ei muutamille malleille riitä, vaan ensin otetaan tv:n sähköjohto hetkeksi seinästä ja kokeillaan vasta sitten tehdasasetusten palautusta. Muutamalla Samsungin mallisarjalla käynnistellään tv rauhassa ja vasta parin minuutin kuluttua voi mennä kokeilemaan nettiyhteyttä.
No, oli Samsungin malli mikä tahansa, kunhan se vain ei ole plasma sillä plasmakuva palaa. Tämä on tärkeintä, muistathan? Kuva palaa jo parissa minuutissa.
- kannustaja
plasmakuva palaa kirjoitti:
No, oli Samsungin malli mikä tahansa, kunhan se vain ei ole plasma sillä plasmakuva palaa. Tämä on tärkeintä, muistathan? Kuva palaa jo parissa minuutissa.
hyvä, että kuva palaa. ilman kuvaa on ikävä olla.
- Samun päivitys
Käyppä valmistajan sivuilla ja poimit ohjelmapäivityksen.
http://www.samsung.com/fi/info/contactus.html
Minulta katosi muutama kanava, eikä tehdasasetusten palautuskaan tuonut niitä takaisin. Tikku läppäriin vain ja ohjelmapäivitys siihen, sitten tikku Samsungin upsväylään. Kas kummaa kaikki kanavat palautuivat. Ohjelmisto vaati päivityksen. - Jurassic
Minulla tämä auttoi ainakin Wi-Fi puolen ongelmiin...
Solution for wifi smart tv that it disconnect.
1- Shutdown tv.
2- Then press quickly bottom info, then menu, then mute, then power on.
Menu list will open.
3- Enter control, then sub option, then WIFI REGION (E), MAKE IT (A)
4- Make power off, then on and try you wireless.- Anonyymi
Kiitos!
- yytyybi
Ei toimi vanhemmat enää.. kaikenlaista..
https://keskustelu.suomi24.fi/t/13513477/youtube-ei-tue-vanhempia-laitteita - rahalla-saa
Ostaa vaan uutta...
https://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/2015-04-21/Onko-sinulla-jokin-näistä-laitteista-Youtube-katoaa-3220177.html - Anonyymi
Luin toiselta palstalta, että Samsugin Smart TV:eissä toimii vanhanaikainen kikka juuri tähän kyseiseen nettiyhteys/Wifi ongelmaan.. Eli yksinkertaisuudessaan Tv:n töpseli pois seinästä ja anna hetken olla ja sitten töpseli takaisin seinään. Itselläni siis noin 2kk meni kun ei ultra Hd smart tv poiminut mitään netti yhteyksiä eikä mikään sovellus toiminut, kaikkea kokeilin. Tämä siis yksinkertaisin konsti toimi heti, ja nyt hommat taas pelittää!! SUOSITTELEN.
- Anonyymi
No eipä auta töpselikikka eikä mikään. Ihan samaa kakkaa kaikki niinku noi chromecastitkin...
- Anonyymi
yleensä käynnistämällä samsungin televison info -> menu -> mute -> virtanäppäin käynnistää service menun. Menusta voit tehdä diagnostikkaa joka havaitsee kyllä että ethernet ei toimi oikein. Sieltä voit myös ethernet asetuksia vaihdella jne.
- Anonyymi
Tää pitää vielä kokeilla vaikka mitään tajuukaan eetteriasetuksista...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2432201Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151440Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141406Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3711255Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t21968Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist174872Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19806- 75752
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57746Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101675