Löytyisikö vertaistukea BED-tytölle?

BED-tyttö

Hei,

Täällä kirjoittelee 24-vuotias opiskelijatyttö, jolla diagnosoitiin kesällä BED. Olen paininut syömisen kanssa jo useita vuosia ja välillä BED on enemmän tai vähemmän vaikuttanut elämääni. Etenkin nyt tuntuu tosi vaikealta ajatella miten tästä oikein pääsisi yli. Välillä yritän elää terveellisesti, laihduttaa ja liikkua paljon. Välillä taas on kausia jolloin olen sohvan pohjalla ja ei huvita tehdä muuta kuin syödä.

Ulkoa päin näytän normaalilta tavalliselta opiskelijatytöltä, mutta sisältä on paha olla ja itsetunto huononee vain entisestään kun lihoo yhä enemmän. Paino on vaihdellut noin 8 kiloa vuoden sisällä (ei varmaan niin paljon kuin osalla). Haluisin ajatella ruuasta terveellisesti ja elää normaalisti. Unelmana onkin terveellinen normaali suhde syömiseen eikä jatkuva laihduttamiskierre ja jojoilu painon kanssa.

Ongelmastani ei tiedä muut kuin äitini, mutta asiasta olisi helpompi jutella jonkun kanssa jolla on samanlaisia ongelmia. Olisi mielenkiintoista kuulla kokemuksia onko muilla samanlaisia ajatuksia ja saada kenties uusia ystäviä samalla. :)

Minulle voi kirjoitella sähköpostiin [email protected]

4

252

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Katia21

      Onko ruokariippuvuus sulle terminä tuttu? Sivustolla www.ruokariippuvuus.fi on aiheeseen liittyvää tietoa. Kannattaa tutustua! On olemassa myös OA ryhmiä (overeaters anonymous) meille ylensyöjille (:

      • muumuuu

        Moi! Vastasin sulle yksityisviestillä, mutta kävi niin nolosti et unohdin sen uuden spostin :'D että mikäli huomaat niin viitsitkö laittaa tähän sen mun spostin, niin pääsisin kirjautuun!


    • karkkikapusta

      Hei, laitan sulle sähköpostia :) toivottavasti vielä näin pitkänkin ajan päästä etsit juttuseuraa !

    • Jabadadaduu

      Sulle on postia :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      113
      2341
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      30
      1157
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      953
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      942
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      611
      912
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      855
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      85
      790
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      666
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      666
    Aihe