On se tosi hirveää, fy fan!

Oj hur hemskt!

Suomessa suomenruotsalaiset koululaiset ja nuoret, joutuvat joskus kosketukseen ja kanssakäymiseen barbaarien ja suomi mongerrusta puhuvien finjeeveleiden kanssa mikä ei ole heidän mielestään sopivaa eliittinuorisolle.
Suomenruotsalainen identtiteetti saattaisi muuttua jos heidän lapsensa joutuisivat suomenkielisten valtaväestöönkuuluvien kanssa samoihin tiloihin.
Ja jos he vielä joutuisivat samaan kouluunkin ja kuulemaan suomea, olisi se kauheinta mitä suomenruotsalaisille tapahtuisi.

6

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fy skäms!

      Fennot ovat tuhonneet monta kuntaa. Esim. Espoo, Kirkkonummi ja Sipoo.

    • Osaatko kertoa

      Selitä miten suomalaiset on tuhonneet teidän erikoisien etuiluetunne kerro se sinä hurripiru?

    • Monetko kasvot näet

      kun katsot peiliin?

      Nimimerkin "Oj hur hemskt" essin tuoma ongelma on todellinen paikkakunnilla, joilla ruotsin kielen asema on heikko. Jos tällaisessa tilanteessa ei edes koulua voi käydä yksikielisesti ruotsiksi, on vaarana, ettei ihminen opi omaa äidinkieltään kunnolla.
      Enemistökieli kun on helposti myös välituntien kommunikointikieli.

      Jossain Korsnäsissä ruotsinkielisille lapsille ei olisi mitään haittaa siitä, että kuulevat ja / tai puhuvat koulupäivän aikana myös suomea.Päinvastoin. Oppisivat elävää suomeakin.Suomenkielisten lasten etujen mukaista tämä taas ei välttämättä niillä seuduilla olisi.

      • Oj hur hemskt!

        "Jos tällaisessa tilanteessa ei edes koulua voi käydä yksikielisesti ruotsiksi, on vaarana, ettei ihminen opi omaa äidinkieltään kunnolla. "

        Miten on maahanmuuttajilla, kun heidän lapsensa joutuvat oppimaan maamme pääkielen tuleeko heistä siten puolikielisiä?


      • Vanhentunut istunto
        Oj hur hemskt! kirjoitti:

        "Jos tällaisessa tilanteessa ei edes koulua voi käydä yksikielisesti ruotsiksi, on vaarana, ettei ihminen opi omaa äidinkieltään kunnolla. "

        Miten on maahanmuuttajilla, kun heidän lapsensa joutuvat oppimaan maamme pääkielen tuleeko heistä siten puolikielisiä?

        Hyvin helpostui näin käy! Näin kävi myös monille ensimmäisen polven ruotsinsuomalaisille.


      • Missä on Calle H
        Vanhentunut istunto kirjoitti:

        Hyvin helpostui näin käy! Näin kävi myös monille ensimmäisen polven ruotsinsuomalaisille.

        Koko palsta on täynnä hurriloisten paskaa. Kukaan ei tee mitään,ei edes puolustusministeri Calle Haglund ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      30
      3888
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1869
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1324
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1256
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      67
      1135
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      981
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      901
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      356
      868
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      851
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      841
    Aihe