Suomessa suomenruotsalaiset koululaiset ja nuoret, joutuvat joskus kosketukseen ja kanssakäymiseen barbaarien ja suomi mongerrusta puhuvien finjeeveleiden kanssa mikä ei ole heidän mielestään sopivaa eliittinuorisolle.
Suomenruotsalainen identtiteetti saattaisi muuttua jos heidän lapsensa joutuisivat suomenkielisten valtaväestöönkuuluvien kanssa samoihin tiloihin.
Ja jos he vielä joutuisivat samaan kouluunkin ja kuulemaan suomea, olisi se kauheinta mitä suomenruotsalaisille tapahtuisi.
On se tosi hirveää, fy fan!
6
153
Vastaukset
- fy skäms!
Fennot ovat tuhonneet monta kuntaa. Esim. Espoo, Kirkkonummi ja Sipoo.
- Osaatko kertoa
Selitä miten suomalaiset on tuhonneet teidän erikoisien etuiluetunne kerro se sinä hurripiru?
- Monetko kasvot näet
kun katsot peiliin?
Nimimerkin "Oj hur hemskt" essin tuoma ongelma on todellinen paikkakunnilla, joilla ruotsin kielen asema on heikko. Jos tällaisessa tilanteessa ei edes koulua voi käydä yksikielisesti ruotsiksi, on vaarana, ettei ihminen opi omaa äidinkieltään kunnolla.
Enemistökieli kun on helposti myös välituntien kommunikointikieli.
Jossain Korsnäsissä ruotsinkielisille lapsille ei olisi mitään haittaa siitä, että kuulevat ja / tai puhuvat koulupäivän aikana myös suomea.Päinvastoin. Oppisivat elävää suomeakin.Suomenkielisten lasten etujen mukaista tämä taas ei välttämättä niillä seuduilla olisi.- Oj hur hemskt!
"Jos tällaisessa tilanteessa ei edes koulua voi käydä yksikielisesti ruotsiksi, on vaarana, ettei ihminen opi omaa äidinkieltään kunnolla. "
Miten on maahanmuuttajilla, kun heidän lapsensa joutuvat oppimaan maamme pääkielen tuleeko heistä siten puolikielisiä? - Vanhentunut istunto
Oj hur hemskt! kirjoitti:
"Jos tällaisessa tilanteessa ei edes koulua voi käydä yksikielisesti ruotsiksi, on vaarana, ettei ihminen opi omaa äidinkieltään kunnolla. "
Miten on maahanmuuttajilla, kun heidän lapsensa joutuvat oppimaan maamme pääkielen tuleeko heistä siten puolikielisiä?Hyvin helpostui näin käy! Näin kävi myös monille ensimmäisen polven ruotsinsuomalaisille.
- Missä on Calle H
Vanhentunut istunto kirjoitti:
Hyvin helpostui näin käy! Näin kävi myös monille ensimmäisen polven ruotsinsuomalaisille.
Koko palsta on täynnä hurriloisten paskaa. Kukaan ei tee mitään,ei edes puolustusministeri Calle Haglund ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,1194595Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu273334- 203205
Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt452963Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1202797Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka492797Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod182580Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132305MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142125- 71991