Kamelista toiseen siirtyy.
Milloin Mers-virus rantautuu Lieksaan?
Verenvuotokuume
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Lieksassa ei ole vielä kameleita, ei tarvitse siis hätäillä kamelin terveydestä.
Enko sulla aivot, vai ei?
Kamerikuskeja sentään Lieksasta löytyy
Mielenkiintoinen mers-virus!
MERS eli Middle East Respiratory Syndrome, Lähi-idän hengitysoireyhtymä, on koronaviruksen aiheuttama ihmiselle vaarallinen hengitystieinfektio. Oireina on yskää, kuumetta ja hengenahdistusta. Potilailla on todettu myös munuaisten vajaatoimintaa. Tehohoito voi pelastaa potilaan, mutta rokotetta tai tautiin tehoavaa lääkettä sairauteen ei ole.
Tauti on lähtöisin Saudi-Arabiasta, mistä se on levinnyt muihin Lähi-idän maihin ja myös Eurooppaan ja Yhdysvaltoihin. Saudi-Arabiassa sairaus on johtanut kuolemaan neljänneksessä tapauksista.[1] Ensimmäinen oireiselta potilaalta tehty havainto taudin aiheuttavasta MERS-Cov-viruksesta diagnosoitiin vuonna 2012.[1][2] Virus muistuttaa vuoden 2003 SARS-epidemian aiheuttajaa. On epäilty, että virus olisi alun perin siirtynyt ihmiseen kamelista.[3] Maailman terveysjärjestö WHO:n mukaan sairaus ei toistaiseksi ole tarttunut erityisen helposti ihmisestä toiseen, mutta tilannetta seurataan.[4]
Savulihassa sars leviää ihmisten ilmoille pikavauhtia. Välttäkää savulihaa. Pysykää kaukana siitä. Älkää antako sen mädäntyä, vaan polttakaa ja haudatkaa tuhkat kaatopaikalle. Savulihalle maahantuontikielto.