varaava sähkötakka

hen_ri

Voisiko varaava sähkötakka olla edullisempi lämmitysmuoto kuin tavallinen sähköpatteri.
Tarkoitan esim 1000 kg painoista sähkötakkaa.

14

2875

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei se toimi

      Ei voi, vaikka sen saisi varattua halvemmalla yösähköllä, sen lämmönjako ei riitä päiväksi koko asunnolle, varsinkaan kauempana sijaitseville huoneille.

    • kkkkkkklllloo

      mutta jos huoneita on vain yksi

    • hyötysuhde_100

      Mikään sähkölämmityshärpäke ei voi olla edullisempi toistaan, koska kaikki käytetty sähkö muuttuu 100 %:sti lämmöksi. Lämmön oikea-aikainen annostelu on vain toisissa vaikeampaa kuin toisilla.

      • sekä.kallis.korjata

        Lattiaan asennettu sähkölämmitys kaapeleilla on n. 15 % heikompi hyötysuhteeltaan kuin patterilämmitys. Hukka johtuu siitä että ei lämmitetä suoraan ilmaa vaan rakenteita.


      • Anonyymi

        Varaava laite voi olla edullisempi kuin suora jos käyttää pörssisähköä ja varaa silloin kun sähkö on halpaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Varaava laite voi olla edullisempi kuin suora jos käyttää pörssisähköä ja varaa silloin kun sähkö on halpaa.

        Periaatteessa kyllä, käytännössä ei.

        Viimevuotisten hintavaihteluiden innoittamana laskeskelin, kannattaisiko kesämökille hommata massavaraaja. Pienemmän pään laitteen hinta 1200 € plus asennus päälle eli sellaista 1,5 k€

        Ajatuksena oli, että ladataan härveliin n. 10 kWh energiaa aamuyöllä (tyyliin klo 01-06), kun sähkö on halpaa ja syödään varastot aamupäivän ja illan kalliin sähkön aikana. Nykyään uusimmista sähkömittareista saa suoraan ohjauksen ulos eli ei tarvi mennä kellon mukaa, vaan voidaan automaattisesti pyytää ohjaus päälle vuorokauden halvimpien tuntien ajaksi.

        Alkuun kiva ajatus, kun sähkön hinta vaihteli talvella liki nollasta pahimmillaan euroon/kWh.

        Mutta halpaa ei ole sähkö yölläkään silloin, kun kulutus on kova (pakkasta tyyliin -20 C) ja/tai tuotannossa ongelmia (ydinvoimala tai pari pois pelistä tai joku siirtoyhteys rikki/huollossa). Jos päivän huippuhinta vaikka 35 c/kWh (veroton pörssihinta), niin ei yölläkään alle 15 c/kWh mennä. Ja kun lasketaan keskihinta koko päivälle, niin se voi olla tyyliin 25 c/kWh ja yöajan (varaajan latauksen tarvitaan >5 h eli ei riitä, että on halpaa sähköä tarjolla vaikka klo 03-06) keskihinta sitten liki 20 c/kWh.

        Viime syksyn ja talven datalla sain laskettua, että massavaraajan avulla olisin saanut ostetua lämmityssähköä keskimäärin 5,5 c/kWh halvemmalla hinnalla. Enintään 10x30 = 300 kWh/kk (varaajan kapasiteetti rajana) -> säästö 16 €/kk ja 50 € koko talven mittaan. Investoinnin takaisinmaksuaika 30 vuotta...

        Oikeasti pitäisi olla niin massiivinen varaaja, että siihen saa ladattua useamman vuorokauden lämpöenergian. Kas kun arkipäivinä yö/päivä hintaero on lopulta aika pieni, mutta viikonloppuisin sähkö on reilusti halvempaa. Myös ne huippukalliin sähkön hintapiikit oli yleensä parin päivän mittaisia. Näissä säästö voisi olla useita kymmeniä senttejä/kWh.


    • tasainen.lämpö.parempi

      Tämän takia patteri on halvempi koska sen termostaatti ohjaa lämmitystä sen hetkisen huonelämpötilan mukaan. Nykyään yösähkön hinta ei ole niin paljon halvempi että kannattaisi lämmittää takkaa turhan lämpimäksi edes kerran vuorokaudessa.

    • seonkuumataiviilee

      Ja kun pattereissa on elektroniset termarit jotka pitää lämmön tasaisena, ei takka voi mitenkään pärjätä kun lähes aina lämpö on liian korkea tai liian matala, ja täysin haluttu lämpö vain 2 kertaa vuorokauden aikana.

    • Anonyymi

      Nämä kirjoitukset eivät toki päde kaikilta osin nykyaikana, sillä oikeaikaisella varaavalla lämmityksellä saadaan lämpöä tuotettua huomattavasti edullisemmin kuin termostaattiohjauksella, koska sähkön hinnan volatiliteetti on nykyisin suurta. Toki edelleen lämmönjako asettaa oman haasteensa, ja varaava takka tarvitsee rinnalleen jonkun muun täydentävän lämmitysmuodon.

      • Anonyymi

        Varaava sähköpatteri on nimi aloittajan esittelemälle yksikölle. Takka on sellainen jossa poltetaan puuta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Varaava sähköpatteri on nimi aloittajan esittelemälle yksikölle. Takka on sellainen jossa poltetaan puuta.

        Tässä tapauksessa puheenaiheena oleva härveli on massavaraaja.

        Takka puolestaan on puristien mielestä vain ja ainoastaan koriste/turhake nimeltä avotakka. Suuluukullinen lämmityslaite on uuni (vrt. kaakeliuuni).


    • Anonyymi

      Millainen lienee aloittajan mainitsema "sähkötakka" :-D

      • Anonyymi

        Sähkölämmitteinen massavaraaja + halpa taulutelkkari, jossa pyörii takkatulta esittävä video?


    • Anonyymi

      Urbaanieläjille tulen kanssa taitamattomille lähes ideaalinen ratkaisu !!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      59
      5089
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      54
      4582
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      122
      4529
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      296
      1737
    5. 91
      1422
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      81
      1388
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      228
      1328
    8. 315
      1039
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      199
      950
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      50
      850
    Aihe