Koristevatun alasleikkaus????

APUA

Leikkasin koristevattupensaan eilen alas sen enenpää ajattelematta milloin se olisi pitänyt tehdä. Meniköhän pensas nyt pilalle? Olisko se pitänyt leikata vasta keväällä?
Asun Oulun korkeudella, jos sillä nyt on mitään merkitystä.
Voiko norjanangervo pensaat leikata vielä nyt vai odotanko ensi kevääseen?
T.Tumpelo puutarhuri

5

1941

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sari

      Itsellä ei ole vattua, mutta olen seurannut naapurin korstevattumaata, hän leikkaa ne aina syksyllä ja keväällä alkavat kasvunsa komeasti.Tosin sitä ei saa kuoleen millään, leikkaat sitten koska vaan.
      Silloin kun leikataan joka vuosi, ne eivät tee marjoja.Taitaa kuitenkin olla aika harvoin kun niihin marjat tulee.
      Norjanangeron leikkaus mieluiten keväällä,itse leikkaan vasta kukinnan jälkeen, on kiva katsella ensin kukinta ja sitten leikkaus.

    • tefnut

      Koristevatut tosiaan saa leikata melkeinpä milloin itseään huvittaa.. Tuttavanikin leikkasi pensaansa jo pari viikkoa sitten ja hän asuu mäntsälässä... Joka toinen syksy sama ruljanssi ja kyllä näytävät komeila, kunhan muistaa keväällä antaa vaikkapa kanankakkaa...
      Angervoa ei ole pakko leikata alas asti, vain kuolleet oksat pois (sama kuin mustaherukalla).

    • tarutar51

      Itse leikkasin viime syksynä, muutaman varren jätin, että pari kukkaa edes saan. Hyvin rehottivat ja kasvoivat kaksimetrisiksi. Nyt tein saman homman pakkasten jälkeen, ja olen luottavaisin mielin. Paremmin kasvoivat, kuin taloyhtiön pihalla olevat, joita ei ole leikattu vuosiin. Norjanangervon istutin keväällä ja neuvoksi annettiin, että voi leikata vasta seuraavana vuonna. Neuvoja löytyy mm. seuraavilta sivuilta www.puutarha.net, http://www.huiskula.fi/kyuutinen.asp?viewID=1299&newsID=266. iloa puutarhastasi :)))

      • äippä

        Kyllä pitäisi nousta keväällä leikkaapa koristevatukan mihin aikaan hyvänsä. Ainakin minulla on noussut. Kukinta tietenkin voi vähän kärsiä.


    • Anonyymi

      Täällä ohjeita: https://www.suomela.fi/leikkaa-pensasta-harkiten-66904/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1498
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1411
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1149
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      255
      961
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      195
      948
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      16
      830
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe