PCS-kuvat +PIKTOT

aikku

onkos netissä joku sellainen paikka josta saisi tulostettua noita kuvia? itse en ainakaan löydä, puheterapia alkaa vasta noin 2kk päästä..

3

2514

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lto

      Eipä taida kuvia löytyä netistä. Työskentelen päiväkodissa ja ryhmässämme on käytössä erilaiset kuvat, eniten juuri pcs-kuvia. Kuvat on saatu alueen kiertäviltä erityislastentarhanopettajilta, jotka puolestaan tulostavat niitä ( kalliin?) ohjelman kautta.
      Joka tapauksessa voit halutessasi alkaa käyttämään mitä tahansa sopivilta tuntuvia kuvia. Voit leikata niitä lehdistä, postikorteista, tulostaa netin kuvapankeista ja vaikkapa piirtää itse. Jos tarvitset esim. ihan päiväjärjestykseen kuvia, niin ota mikä tahansa selkeältä tuntuva kuva esim. aamupalasta tai sehän voi olla vaikkapa puuropaketista leikattu tuttu kuvio, jos lapsesi syö puuroa aina aamuisin jne. Microsoftin sivuilla (olikohan se web galleryn nimellä) on myös paljon, paljon kuvia ja niitä voi myös hakea ihan hakusanalla. Kaikki valokuvatkin ovat ihan hyviä, esim. jos lapsesi käy päiväkotia niin nappaa siitä (talosta) kuva ja käytä sitä aina päiväkotiin lähtiessäsi. Käytössä olevien kuvien ei siis tarvitse olla minkään hienon, kalliin ohjelman "oikeita" kuvia, vaan pääasia on, että lapsesi oppii yhdistämään ne johonkin tilanteeseen. Näin hänen on helpompi ymmärtää juuri esimerkiksi siirtymätilanteita.
      Hienoa, että olet vanhempana kiinnostunut kuvien käytöstä! Työssäni olen oppinut, että kuvat auttavat ja tukevat kielen kehitystä ihan kaikilla lapsilla.

    • Teija

      Moi!
      Kuvia todellakin voi käyttää ihan mitä vain mikä sattuu sopimaan juuri sinun lapsellesi. Olen itsekin etsiskellyt pcs- ja pictokuvia ja niitä on vaikee löytää, mutta jotain sentään olen löytänyt esim. www.papunet.net ja viittomakuvia www.paajarvenky.fi
      Tämä viesti on ehkä vähän myöhässä,mutta parempi kai myöhään kun ei milloinkaan. Toivottavasti olet jo saanut apua, mutta jos ei niin toivottavasti täst olis edes vähäsen.

    • sr

      Papunet

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      139
      2403
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      71
      2319
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      68
      1985
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      88
      1705
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      110
      1597
    6. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      102
      1508
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      120
      1422
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      32
      1284
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1191
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      81
      1154
    Aihe