Kaupunginhallituksen puheenjohtaja Raili Hilden puolustaa luottamusasemansa tarjoamalla painoarvolla tyttärensä Saija Jäppisen mahdollisia sotkuja - jopa ehkä lainvastaisuuksia.
Jäppinen vastaa tänään Itä-Hämeessä syytöksiin vastaamatta mitään. Toivottaa vain tervetulleeksi kesäteatteriin ensi vuonnakin.
Mielenkiintoista...
Jäppinen vastaa tänään Itä-Hämeessä syytöksiin vastaamatta mitään. Toivottaa vain tervetulleeksi kesäteatteriin ensi vuonnakin.
Mielenkiintoista...
Vastaukset 5
Vanhimmat
Minusta on ikävää, että Laitisen erinomaisessa kirjoituksessa esiin tuotuihin seikkoihin ei vastattu lainkaan.
Vaikkei Laitiselle katsottaisi olevan syytä vastata, on kyse siitä, että veronmaksajille on syytä vastata! Mikäli sitä ei voida käsittää, on ymmärryksessä jotain pielessä, sillä teatteri on julkisin varoin (veronmaksajien rahoilla) pyöritettävää toimintaa.
Teatterin siirtämistä kaupungin alaisuuteen perusteltiin toiminnan avoimuudella, missäs se avoimuus nyt sitten oikein on?
Veri on vettä sakeampaa myös Hildenillä/Jäppisellä.
Mutta onko tällainen "kytkykauppa" paikallaan ja soveliasta kaupunginhallituksen puheenjohtajan kohdalla.
Tätä me voimme päissämme miettiä.
Kuvastaa ylimielisyyttä Heinolalaisia kohtaan olla vastaamatta.
Onko tyttärelläkin noussut hattuun, kun äitee on kaupunginhallituksen puheenjohtaja?
NEPOTISMI (Transparency)
Nepotismi on valta-aseman väärinkäyttöä sukulaisten suosimiseksi.
Tyypillinen esimerkki nepotismista on, että sukulaiselle vailla pätevyyttä tarjotaan työpaikka.
katso: www.transparency.fi/nepotismi
NEPOTISMI (Urbaani sanakirja)
Nepotismi on sukulaisten suosimista.
Pahimmillaan nepotismi on rikollista toimintaa. Viime aikoinakin on Suomessa jäänyt kiinni valtion ja tai kunnan virassa olevia henkilöitä, jotka ovat järjestäneet sulkisilla varoilla tehtyjä kauppoja sukulaistensa omistamille yrityksille.
katso: urbaanisanakirja.com/word/nepotismi