Kelalta käsketään työkkäriin?

luukulta luukulle

Soitin Kelalle, koska tilapäisesti tuloni olivat suuremmat kuin asumistukea myönnettäessä sallitaan.

Sain kuulla että minulle on suuresti vaihtelevien tulojeni vuoksi myönnetty myös työmarkkinatukea ja nyt minua velvoitetaan menemään työkkäriin asioideni selvittelyyn. En ole itse tuota työmarkkinatukea hakenut ollenkaan, ovat oma-aloitteisesti Kelassa sen laittaneet ja nyt kuulemma kun minulle on "virheellisesti arvioitujen" tulojen perusteella myönnetty asumistukea niin nuo asiat täytyisi tarkistaa työkkärissä.

Minulla on osa-aikainen työpaikka jossa edelleen haluaisin jatkaa. Työkkärihän edellyttää että haetaan kokopäiväistä työtä. Minulla on joku vanha ammatti jonka ammattitaito on ruostunut jo vuosia sitten. Minusta ei enää ole kyseisiin töihin ja olisi helvetillistä joutua pakotetuksi toistaitoisena vastuullisiin töihin tekemään virheitä. Mahtaisiko siitä olla kellekään sanottavampaa hyötyäkään.

Kela haluaisi kai sellaisen lausunnon että en ota vastaan kokopäivätyötä, mutta saako sellaista lausuntoa jos ei mene työkkäriiin henk.koht. tentattavaksi? Onko kellään kokemuksia mitä tällaisessa tapauksessa voi seurata?

Olen ollut siinä luulossa, että asumistuki ja työttömyystuet ovat ihan erikseen eikä niitä sotketa keskenään. Onko tämä joku uusi juoni pakottaa työkkäriin jos hakee asumistukea?

3

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tervetuloa

      Suomeen.
      Mutta sinulla on osa-aikatyö, pidä siitä kiinni. Älä anna byrokraatin viedä sitä sinulta pois.

    • töttöröö vaan

      Asumistuki laskettiin itseni kohdalla edellisen vuoden keskiarvotulojen pohjalta. Lisäksi saan peruspäivärahaa soviteltuna. Ihmettelen kovin mikä on itse ongelma...
      Toisena vuotenahan näin häviää hiukan as.tuessa, mutta toisena tasoittuu.

      Kohdallani tutkittiin työssäoloehtokin huolella- työnantajan on toimitettava viikkotunnit, kun Kela pyytää. Tutkitutapa sinäkin... Jos osa-aikatyösi on jatkuvaa. Saatat yllättyä iloisesti.

    • "Kela haluaisi kai sellaisen lausunnon että en ota vastaan kokopäivätyötä, "

      Saatan olla väärässä mutta pitää olla työnhaku voimassa ja hakea te-toimiston papereissa "kokoaikatyötä" että saa oikeuden hakea soviteltuun päivärahaa?

      "Olen ollut siinä luulossa, että asumistuki ja työttömyystuet ovat ihan erikseen eikä niitä sotketa keskenään."

      Työttömyysetuus on tuloa sekin kuten työpalkka ja vaikuttaa asumistuen määrään siis. Ongelmallinen tilanne toki tuo kun tulot vaihtelee (osa-aikatyö) jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      81
      4620
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      176
      3627
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      63
      2062
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      78
      1268
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1125
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      140
      1050
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      979
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      26
      891
    Aihe