Onko ujoutesi/jännittämisesi jo ongelma - testi

8+16

11

848

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • UJJO

      Tämä tuli minulle:
      "Jännittämisesi on koholla/voimakasta


      Osalla tämän tuloksen saaneista on toimintakykyä alentavaa ahdistuneisuutta, josta on hyvä keskustella ammattihenkilön kanssa. Voit hyötyä tuetusta vertaisryhmätoiminnasta ja asteittain etenevästä aktiivisesta altistamisesta. Hakeudu esiintymisvarmuuden kehittämisen kurssille, jännittäjäryhmään tai tilanteisiin, joissa saat harjoitella haastellisiin sosiaalisiin tilanteisiin osallistumista. Myös yksilöllisestä lyhytterapiasta voi olla kohdallasi apua. Tarvittaessa, ennen esiintymistä tai vaikeaa tilannetta otettava lääkitys saattaa helpottaa toisten selviytymistä."

    • 18 v

      Jännittämisestäsi on merkittävää haittaa


      Jännittämisesi haittaa merkittävästi arkipäiväistä selviytymistäsi. Suosittelemme ensisijaisina apukeinoina yksilöllistä keskustelua/psykoterapiaa. Lääkityksen mahdollisuudesta on hyvä keskustella lääkärin vastaanotolla. Ryhmämuotoiset hoidot voivat tuntua kuormittavilta, mutta niistä voi olla apua yhdistettynä yksilölliseen työskentelyyn. Oikeasta hoitomuodosta kannattaa keskustella ammattihenkilön kanssa. Avun hakemisen kynnyksen ylittäminen kannattaa, vaikka asioiden työstäminen on raskasta

      • sama tulos

        ikää jo 32.
        Pahin pelkoni on itseni nolaaminen, siksi välttelen tilanteita joissa voisi tutustua uusiin ihmisiin.


      • Mokkihopero00
        sama tulos kirjoitti:

        ikää jo 32.
        Pahin pelkoni on itseni nolaaminen, siksi välttelen tilanteita joissa voisi tutustua uusiin ihmisiin.

        Samaa minulla, vaikka ikä on päälle viidenkympin.

        Siksi aloinkin erakoksi.


    • gjkghknn

      Jotenkin hankala vastata noihin kysymyksiin.

      • 14+11

        Mullakin vastaukset riippuvat aika paljolti päivästä/viikosta..


    • lukutoukka5
      • _Herkkismies

        Ujoustestissä sain vain vähäistä jännittämistä.

        Eritysherkkätestissä 24/27.

        Olen erityisherkkä, joita helposti luullaan ujoiksi ja itsekin olen niin luullut pitkään.

        Erityisherkkätesti perustuu Elaine Aronin tutkimuksiin. Hän on psykoterapeutti ja itsekin erityisherkkä. Suosittelen hänen kirjansa lukemista kaikille erityisherkille.


      • elainearo
        _Herkkismies kirjoitti:

        Ujoustestissä sain vain vähäistä jännittämistä.

        Eritysherkkätestissä 24/27.

        Olen erityisherkkä, joita helposti luullaan ujoiksi ja itsekin olen niin luullut pitkään.

        Erityisherkkätesti perustuu Elaine Aronin tutkimuksiin. Hän on psykoterapeutti ja itsekin erityisherkkä. Suosittelen hänen kirjansa lukemista kaikille erityisherkille.

        Todella hyvä kirja! Luen juuri..


    • ahdistunutujo23v

      Jännittämisestä merkittävä haitta. Eipä tullut yllätyksenä, kartan mahdollisimman paljon sosiaalisia tilanteita, minulla voi kestää kuukausia tutustua uuteen ihmiseen, jotta voin olla normaali hänen seurassaan, jännittää kaupassa käynti ja yleensä menen syrjäisiin pikku kauppoihin, jossa ei ole paljoa ihmisiä, paljon on asioita, jotka olen joutunut jättämään väliin vain sen takia etten kehtaa/uskalla. Välillä kavereiden kanssa häpeän, jos he tekevät jotain joka kiinnittää huomion, en siis häpeä kavereita vaan nolostun itse siitä. Itsearvioinnit jollekin toiselle tuottavat tuskaa ja ahdistusta. Olen yrittänyt altistaa itseäni mahdollisimman paljon kaikelle mistä en pidä, mutta sekään ei tunnu auttavan asiaa. Ahdistun vain lisää.

    • On se ongelma ja tiedän sen ilman testejä. Jos se ei olisi ongelma, olisin varmasti (ollut) parisuhteessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      128
      5764
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      396
      2579
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      134
      2497
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      8
      2079
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      12
      1373
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      62
      1107
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1052
    8. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      51
      922
    9. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      76
      835
    10. Temusta tilaamiseen tulee muutos

      Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/
      Maailman menoa
      101
      825
    Aihe