Tuulivoima pilaa Ugin maisemat!

Ehdoton ei

14

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ehdoton ei
    • joojoojoojoojoo

      Enempi betotalot ku pilaa maisemat, ihan kivan näkösiä tollaset myllyt.

    • pakana edelleen

      Ugin HINKU-päättäjät eivät ymmärrä ympäristöestetiikasta mitään ja viittaavat kintaalla moiselle mukavuudelle. Vuosia sitten päättäjät sotkivat käpälänsä HINKU-soppaan ja uivat nyt siinä sotkussa kaulaansa myöden. Tuloksena on pohjaanpalaneita keitoksia ja lisää vaan haluavat, maksajat kun on väkisin taattu. HINKU-työryhmä polttaa ruutia (parempaakin tekemistä olisi) CO2-päästövähennysten laskemiseen, apunaan tietenkin tilatut, toiveiden mukaiset mallinnukset. Ryhmä on sitoutunut 80%:n päästövähennyksiin, (pitäisikö tässä itkeä vai nauraa !?). Tällä periaatteella tuulimyllyjä on rakennettava kaupungin alueelle paljon, mahdollisimman lähelle kulkuväyliä (asutusta, kustannukset ), mahdollisimman korkeita ( ylhäällä tuulee, tehokasta ), muutamista urputtajista ei tule välittää ( ei ne mistään mitään tiedä ), kokonaisuus tulee unohtaa (säätövoima, saastutus, sähköverkkojen uusintakustannuksista ja maksajista ei tule hiiskahtaakaan, inhimilliset kärsimykset ( mitä ne ovat ?)
      "Keltaiseen rakennukseen" johtavan kujan alkuun olisi syytä pystyttää kyltti "Huru-Ukkojen talo, (ei koske poliisiosastoa)" :)

    • Meitä ei kuunnella

      Tuulivoimaa ajetaa kuin käärmettä pyssyyn välittämättä paikallisista asukkaista pätkääkään.

      En ymmärrä miksi.

      Puolalaiset tulevat ja pystyttävät rumat ulkolaisten sijoittajien myllyt maisemaamme.

      Sen jälkeen myllyjen huolto kilpailutetaan ja taas halvin mahdollinen toimija (taas todennäköisesti puolalainen) saa huoltosopimuksen. Eihän Ugissa edes ole kellään ammattitaitoa myllyjen huollosta, joten urakat menevät takuuvarmasti muualle.

      kun myllyt tulevat 15 - 20 vuoden kuluttua romutuskuntoon, niin tuulivoimafirmat ovat todennäköisesti ajautuneet tai ajettu konkurssiin ja voitot siirretty muualle. Arvatkaapa kuka on viime kädessä vastuussa tuulimyllyjen purkamisesta ja purkukustannuksista, jos myllyn omistaja on konkurssissa? - Maanomistaja. Miksiköhän kaikki tuulimyllyt rakennetaan vuokramaille?

      Kaupunki saa myllyistä kiinteistöverotuloja, mutta kuinka paljon samalla menettää esim. matkailutuloja?

      Merikotkakin saa parmpaa kohtelua kuin tuulimyllyjen varjoon jäävät ihmiset.

      Mikä ihme saa päättäjämme kohtelemaan meitä näin?

    • Vaikuttakaa nyt

      Nyt on aika vaikuttaa asioihin jos tuulimyllykaava koskee sinua. Kaava on nähtävissä täällä:

      http://uusikaupunki.fi/template_1.asp?id=1956

      Kaavaan liittyvät muistutukset pitää tehdä viimeistään 19.11. mennessä. Sen jälkeen on turha nyyhkiä, jos oman mökin kulmalle rakennetaan tuulivoimalaitos tai kokee maiseman muuten menneen piloille myllyjen takia.

    • Yäk..............

      Onko nyt liikenteessä mitään adressia, johon voisi allekirjoittaa?

      Nämä ovat sen laatuisia projekteja, että niistä on hyvin vaikea saada mistään mitään tietoa ja valmistelijat mielellään valmistelevat kaiken salassa.

      Inhoan kaikkea sitä kähmintää, mikä tuulivoimaan liittyy.

    • Kyllä

      Parempi tuulivoimaa kuin ydinvoimaa.

    • hygcygy

      Up.

    • MeitäEiKuunnella

      Voi tätä ilon päivää. Kaupunginhallitus on tehnyt päätöksen, että tuulivoiman ei anneta sittenkään pilata Ugin maisemia.

      Sitä vaan ihmettelen, että virkamiehet olisivat sen tehneet.

      • JasseVaan

        Onko virkamiehet lahjottu, kun eivät välitä ihmisistä?

        Onneksi päättäjät välittävät, eivätkä antaneet tuulivoimayhtiöiden pilata Ugin maisemia.


    • bjtghhg

      ,.!?

    • onkin

      Poistettu

    • moih

      Niin

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      28
      1838
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      157
      1802
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      354
      1574
    4. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      150
      1207
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      213
      1164
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1128
    7. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      1024
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      5
      999
    9. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      995
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      948
    Aihe