Ei enää tällaista, ääni perussuomalaisille !

Syrjäläinen kertoo kuinka somaleja haetaan lieksaan helsinki-vantaan lentokentältä :D

"Kotouttamisen haasteista kovimmillaan kertoo Soile Syrjäläisen kuvaus kesältä 2011, kun Lieksaan tuli 16-henkinen perhe suoraan pakolaisleiriltä. Heidät haettiin Lieksaan Helsinki-Vantaan lentokentältä ja asutettiin 4 huoneen kerrostaloasuntoon.
– Melkoinen mylläkkähän siitä alkoi. Piti opettaa kaikki vesihanojen ja vesivessojen toiminnasta alkaen. Ihan kertasanomisella eivät uudet tavat juurtuneet. Naapureilta tuli sanomista vähän joka asiasta, ei vähiten tarpeiden tekemisestä ulos ja metelistä."

http://www.talentia-lehti.fi/lehti/talentia-lehti/ilmiot//maahanmuuttoa_ja_politiikkaa.6062.blog
5120
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

"Kotouttamisen haasteista kovimmillaan kertoo Soile Syrjäläisen kuvaus kesältä 2011, kun Lieksaan tuli 16-henkinen perhe suoraan pakolaisleiriltä. Heidät haettiin Lieksaan Helsinki-Vantaan lentokentältä"

miksi niitä haettiin lieksaan?

"Naapureilta tuli sanomista vähän joka asiasta, ei vähiten tarpeiden tekemisestä ulos"

oikeinko tortun pihaan?

"– Ahtauskin oli perheelle tietysti ongelma. Miten 4 huoneeseen mahtuu 16 ihmistä? Lopulta löysimme kaikkia tyydyttävän ratkaisun, tyhjilleen jääneen 20-paikkaisen päiväkodin, jonne perhe majoitettiin."

tyydyttikö myös veronmaksajia?

Äänestä
  • Ei ole montakaankymmentä vuotta siitä, kun kukin sai maksaa asumisensa itse ja asunnot olivat sen kokoisia kuin varat myöten antoivat. Silloin oli ihan tavallista asua huoneen ja keittiön asunnossa. Meitäkin oli isä, äiti ja seitsemän lasta ja kaikki siinä kahdessa huoneessa. Ei kukaan ihmetellyt, miten mahdutte, kun muuta ei ollut, oli vain mahduttava. Jos kenellä oli oma mökki, sekin oli vain se kaksihuoneinen.
    Nyt pimeimmästä Afrikan sydämestä tuleville eläteillekin on oltava päiväkodin kokoiset asunnot, jotka yhteiskunta kustantaa. Onkohan heillä ollut Somaliassa satojen neliöiden savimajat käytössään? Luulisi pienemmänkin luukun riittävän, jos ovat "sotaa" paossa. Ei voi kuin ihmetellä tätä rikkautta ja rakkautta heitä kohtaan. Omat ovat vain välttämätön paha. Onhan se hienompaa hyysätä vieraita kuin omia.

    Äänestä

suomalaisille on kuin seisoisit Kolin laella ja heittäisit 200 euron seteleitä tuuleen,
tulos on sama, tuuli vei.

Äänestä

Ja 20 paikkainen päiväkoti meni vituiksi mamukäytössä!

Äänestä

"Poliisi: Lähiöissä alkoi lähtölaskenta - asejengit tulevat

Poliisi pelkää, että Suomenkin lähiöissä muodostuu katujengejä.
Poliisi pelkää, että Suomenkin lähiöissä muodostuu katujengejä.

Sami Kero




Julkaistu: 22.2.2011 7:25







Poliisin mukaan Suomen lähiöissä on alkanut lähtölaskenta kohti katujengien syntyä.

Rikoskomisario Jussi Oksanen keskusrikospoliisista sanoo, että pahimmassa tapauksessa ei mene kuin yhdestä kolmeen vuotta siihen, kun jengit selvittelevät välejään kaduilla väkivaltaisesti ja jopa konetuliaseiden kanssa.

- Jos asiaan ei kiinnitetä huomiota, ei puhuta kuin muutamista vuosista. Täytyy muistaa, että tunnusteluja Suomessa on jo tehty, Oksanen sanoo.

Ruotsissa ja Tanskassa toimiva Black Cobra -jengi kävi viime kesänä Suomessa tiedusteluretkellä, mutta tiettävästi täällä ei ole vielä virinnyt toimintaa.

Suomen järjestäytynyt rikollisuus on tähän saakka poikennut naapurimaista siinä, että katujengejä ei ole. Nyt liikehdintää on kuitenkin Oksasen mukaan näkyvissä.

Ruotsissa ja Tanskassa katujengit ovat iso ongelma, ja huumekauppaan liittyviä reviiritaisteluita käydään aseiden kanssa. Väkivalta on spontaania ja voi ulottua ulkopuolisiin.


Ei tiettyjä
alueita seurannassa
Katujengit syntyvät asuinalueilla, joissa on suuria sosiaalisia ongelmia ja työttömyyttä. Esimerkiksi Ruotsin jengiläisistä suurimmalla osalla on etninen tausta.

Oksasen mukaan Suomessa olisi nyt huolehdittava siitä, että ei synny maahanmuuttajien asuinalueita, joista kantaväestö muuttaa pois.

Pääkaupunkiseudulla ja muissa suurissa kaupungeissa, kuten Tampereella, Turussa, Jyväskylässä ja Oulussa, tällaisten lähiöiden syntyminen on mahdollista.

Maahanmuuttajien rekrytoiminen jengeihin on poliisin mielestä helpompaa kuin suomalaisten, sillä heiltä puuttuvat tukiverkot.

Keskeinen osa katujengien toimintaa on huumekauppa, mistä seuraa taistelu reviireistä ja markkinoista. Riitojen ratkaisemisessa väkivalta on keino numero yksi, eikä aseisiin tarttumista arkailla.

Konfliktien ratkaiseminen väkivallalla on spontaania. Syy on arvoitus, sillä malli ei sovi demokraattiseen pohjoismaiseen yhteiskuntaan.

Ruotsissa on paljon entisen Jugoslavian alueelta tulleita siirtolaisia, joista moni on nähnyt sodan. Heillä kynnys tarttua aseeseen voi olla sen takia alhainen.

Krp:llä ei Oksasen mukaan ole tiettyjä asuinalueita erityisseurannassa.

Asiasta kertoi ensimmäisenä MTV3."

Tämäkö Lieksallakin edessä? Täällähän niitä etnisten ryhmien asuinalueita riittää. Se hyväpuoli asiassa on se, että Eivät vielä ole saaneet jengiä kasaan, vai ovatko?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vaaditaan muutosta ! kirjoitti:

Syrjäläinen kertoo kuinka somaleja haetaan lieksaan helsinki-vantaan lentokentältä :D

"Kotouttamisen haasteista kovimmillaan kertoo Soile Syrjäläisen kuvaus kesältä 2011, kun Lieksaan tuli 16-henkinen perhe suoraan pakolaisleiriltä. Heidät haettiin Lieksaan Helsinki-Vantaan lentokentältä ja asutettiin 4 huoneen kerrostaloasuntoon.
– Melkoinen mylläkkähän siitä alkoi. Piti opettaa kaikki vesihanojen ja vesivessojen toiminnasta alkaen. Ihan kertasanomisella eivät uudet tavat juurtuneet. Naapureilta tuli sanomista vähän joka asiasta, ei vähiten tarpeiden tekemisestä ulos ja metelistä."

http://www.talentia-lehti.fi/lehti/talentia-lehti/ilmiot//maahanmuuttoa_ja_politiikkaa.6062.blog

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu