Mallorcalle 4 vuotiaan kanssa

Lomalle

Onko kellään kokemuksia Mallorkasta lasten kanssa.

En löydä yhtään hyvää sivua missä kerrottaisiin, pienen lapsen kanssa lomailusta, tarkoitan siis kokemuksia. Mitä olisi hyvä ottaa huomioon. Olemme matkalla viikon ja pojallamme on vikkellät jalat ja levoton mieli. Jo 4 tunnin lento hirvittää, mitä sitä keksisi matkaviihdykkeeksi lapselle.

Olemme olleet aiemminkin kaupunkilomilla, mutta emme koskaan lämpimässä maassa, emmekä kolmea päivää pidempää.
, nyt olemme viisi päivää.

Nyt tarvitsisi hyviä vinkkejä, mikä olisi paras tapa liikkua paikasta toiseen, ja mitä voisi 4-vuotiaan kanssa puuhastella.

No meni nyt hieman sekavanlaiseksi tämä viesti, mutta siis yleistä tietoa, jos kokemuksia pienen lapsen kanssa matkustamisesta. :D Iso kiitos.

10

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoh hoijaa

      Uusavuttomalla äidillä on mennyt sormi suuhun. Jos pysysitte kotona. Ja täällä on tuhansia kirjoituksia kun vaan etsii...siis viitsii eikä aina kysy tyhmiä.

      • Nähnyt ja kokenut

        Siinäpä älykäs vastaus.Joko et ole paljoa ollut suomen rajojen ulkopuolella tai et ole ainakaan oppinut mitään!Ulkomailla lapset mukana elämässä ja ns.sijaisvanhemmat ne vasta ,matkustelevatkin,sossu näet maksaa etelän matkat!


    • parasnäi

      4-vuotiasta ei kannata raahata Mallorcalle. Se on kärsimystä kaikille alusta loppuun. Lapsi voi paremmin kotona. Kai vanhemmatkin voi muutaman vuoden pysyä kotona ja lähiympäristössä.

      • parempinäi

        Pysy sinä kotona vaan, me muut matkustamme, myös lasten kanssa.


    • helppoa on

      Mitä viihdykettä teillä on pitkillä automatkoilla kotimaassa? Lukeminen ja piirtäminen sujuvat hyvin koneessa. Jos lapsi käyttää tablettia kotona, hän voi käyttää sitä koneessakin.

      Liikenne on vilkasta ja vedessä täytyy koko ajan vahtia vieressä.

      Täytyy koko ajan muistaa lisätä aurinkorasvaa. Vaatetus auttaa ja päähine paljon. Lapsen täytyy juoda riittävästi.

      Ei nelivuotiaan kanssa muuten ole sen ihmeellisempää kuin kotimaassakaan.

      Opeta lapsi tervehtimään paikallisella kielellä.

    • Sortin sakki

      Olemme matkustelleet todella paljon pienten lasten kanssa, ensin omien ja nyt lastenlasten. Matkoilla olemme eläneet niinkuin muutenkin elämme, ei sillä ole mitään merkitystä mitä ikkunoista näkyy, mitään etukäteissuunnitelmia ei juurikaan ole tehty eikä kotimaasta tarpeettomia mukana raahattu. Semmoista se on ollut se meidän elämämme..

    • kotii

      Ei kannattaisi lennättää pikkulasta Mallorcalle. Jättäkää lapsi vaikka isovanhempien taakaksi kotiin, jos teidän on ihan pakko mennä.

      Siis ihan oikeasti matkat Mallorcalle tai muihin ulkomaan lomakohteisiin eivät ole mukavia pikkulapselle.

      Sitä paitsi lennoilla mekkaloivat, itkevät, kiljuvat ja potkivat lapset häiritsevät koko koneellista lomalaisia. Eii kiva.

      • juurtullut

        Eiköhän ne suurimmat häiriköt löydy brittijuhlijoista, jotka kaiken yötä rällästävät muita huomioimatta. Kannattaa tarkoin valita kohde ja hotelli myös Mallorcan matkoilla!!


    • Enmäkäänainaeti

      Miten sinä nimimerkki Kotii kehtaat suoltaa tuollasita shaissea? Meillä nuorin lähti minun ja isomman sosarensa kanssa Kanarialle ollessaan 3v. Matka meni hyvin. Minulla oli lapselle kaikenlaista virikettä mukana, tosin nukkui kuitenkin jonkin matkaa. Kirja, Nintendo, vihko ja kyniä. Lisäksi ainakin silloin Finnair antoi vielä ne puuhajutut penskoille. Lentomatkan suhteen ihan turha hermoilla jos lapsesi yhtään tottelee. Katso vain ettei potki selkänojia eikä kilju koko aikaa, niin hyvin menee. Pelkästään vessakäynnistä saat tehtyä hänelle seikkailun - vähän mielikuvistusta peliin, kuten vaikka että onko hän koskaan käynyt rautavessassa (paljon terästä jokapuolella) tai sieltä ne kakit lentelee atmosfääreihin =)). Kyllä sitä keksii kaikenlaista. Anna ikkunapaikka muksulle, jos mahd.
      Perillä tuskin mitään ongelmaa onkaan, kun pääsee lutraamaan altaaseen. Silmät on syytä olla molemmilla puolin päätä, koska pienet jalat on vikkelät - ettei satu mitään. Hyvää matkaa.

      • mitä terästä lentokoneen vessassa on?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      116
      2995
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      31
      1383
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      103
      1237
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1017
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1007
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      988
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      57
      881
    8. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      703
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      40
      698
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      654
    Aihe