Mallorcalle 4 vuotiaan kanssa

Lomalle

Onko kellään kokemuksia Mallorkasta lasten kanssa.

En löydä yhtään hyvää sivua missä kerrottaisiin, pienen lapsen kanssa lomailusta, tarkoitan siis kokemuksia. Mitä olisi hyvä ottaa huomioon. Olemme matkalla viikon ja pojallamme on vikkellät jalat ja levoton mieli. Jo 4 tunnin lento hirvittää, mitä sitä keksisi matkaviihdykkeeksi lapselle.

Olemme olleet aiemminkin kaupunkilomilla, mutta emme koskaan lämpimässä maassa, emmekä kolmea päivää pidempää.
, nyt olemme viisi päivää.

Nyt tarvitsisi hyviä vinkkejä, mikä olisi paras tapa liikkua paikasta toiseen, ja mitä voisi 4-vuotiaan kanssa puuhastella.

No meni nyt hieman sekavanlaiseksi tämä viesti, mutta siis yleistä tietoa, jos kokemuksia pienen lapsen kanssa matkustamisesta. :D Iso kiitos.

10

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoh hoijaa

      Uusavuttomalla äidillä on mennyt sormi suuhun. Jos pysysitte kotona. Ja täällä on tuhansia kirjoituksia kun vaan etsii...siis viitsii eikä aina kysy tyhmiä.

      • Nähnyt ja kokenut

        Siinäpä älykäs vastaus.Joko et ole paljoa ollut suomen rajojen ulkopuolella tai et ole ainakaan oppinut mitään!Ulkomailla lapset mukana elämässä ja ns.sijaisvanhemmat ne vasta ,matkustelevatkin,sossu näet maksaa etelän matkat!


    • parasnäi

      4-vuotiasta ei kannata raahata Mallorcalle. Se on kärsimystä kaikille alusta loppuun. Lapsi voi paremmin kotona. Kai vanhemmatkin voi muutaman vuoden pysyä kotona ja lähiympäristössä.

      • parempinäi

        Pysy sinä kotona vaan, me muut matkustamme, myös lasten kanssa.


    • helppoa on

      Mitä viihdykettä teillä on pitkillä automatkoilla kotimaassa? Lukeminen ja piirtäminen sujuvat hyvin koneessa. Jos lapsi käyttää tablettia kotona, hän voi käyttää sitä koneessakin.

      Liikenne on vilkasta ja vedessä täytyy koko ajan vahtia vieressä.

      Täytyy koko ajan muistaa lisätä aurinkorasvaa. Vaatetus auttaa ja päähine paljon. Lapsen täytyy juoda riittävästi.

      Ei nelivuotiaan kanssa muuten ole sen ihmeellisempää kuin kotimaassakaan.

      Opeta lapsi tervehtimään paikallisella kielellä.

    • Sortin sakki

      Olemme matkustelleet todella paljon pienten lasten kanssa, ensin omien ja nyt lastenlasten. Matkoilla olemme eläneet niinkuin muutenkin elämme, ei sillä ole mitään merkitystä mitä ikkunoista näkyy, mitään etukäteissuunnitelmia ei juurikaan ole tehty eikä kotimaasta tarpeettomia mukana raahattu. Semmoista se on ollut se meidän elämämme..

    • kotii

      Ei kannattaisi lennättää pikkulasta Mallorcalle. Jättäkää lapsi vaikka isovanhempien taakaksi kotiin, jos teidän on ihan pakko mennä.

      Siis ihan oikeasti matkat Mallorcalle tai muihin ulkomaan lomakohteisiin eivät ole mukavia pikkulapselle.

      Sitä paitsi lennoilla mekkaloivat, itkevät, kiljuvat ja potkivat lapset häiritsevät koko koneellista lomalaisia. Eii kiva.

      • juurtullut

        Eiköhän ne suurimmat häiriköt löydy brittijuhlijoista, jotka kaiken yötä rällästävät muita huomioimatta. Kannattaa tarkoin valita kohde ja hotelli myös Mallorcan matkoilla!!


    • Enmäkäänainaeti

      Miten sinä nimimerkki Kotii kehtaat suoltaa tuollasita shaissea? Meillä nuorin lähti minun ja isomman sosarensa kanssa Kanarialle ollessaan 3v. Matka meni hyvin. Minulla oli lapselle kaikenlaista virikettä mukana, tosin nukkui kuitenkin jonkin matkaa. Kirja, Nintendo, vihko ja kyniä. Lisäksi ainakin silloin Finnair antoi vielä ne puuhajutut penskoille. Lentomatkan suhteen ihan turha hermoilla jos lapsesi yhtään tottelee. Katso vain ettei potki selkänojia eikä kilju koko aikaa, niin hyvin menee. Pelkästään vessakäynnistä saat tehtyä hänelle seikkailun - vähän mielikuvistusta peliin, kuten vaikka että onko hän koskaan käynyt rautavessassa (paljon terästä jokapuolella) tai sieltä ne kakit lentelee atmosfääreihin =)). Kyllä sitä keksii kaikenlaista. Anna ikkunapaikka muksulle, jos mahd.
      Perillä tuskin mitään ongelmaa onkaan, kun pääsee lutraamaan altaaseen. Silmät on syytä olla molemmilla puolin päätä, koska pienet jalat on vikkelät - ettei satu mitään. Hyvää matkaa.

      • mitä terästä lentokoneen vessassa on?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      110
      2311
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      31
      1882
    3. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      27
      1853
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      47
      1836
    5. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      100
      1798
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      57
      1122
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      110
      1026
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      873
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      53
      838
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      827
    Aihe