Jos laittaisi pienen kuusen kasvamaan isoon ruukkun, kestäisi monta vuotta ennen kuin olisi liian iso. Kotimaisen kuusen luulisi selviävän paremmin kuin tuijat ja muut ulkomaiset havut.
Ajattelin pölliä jostain metsästä missä niitä kasvaa hyvin tiheässä eikä ole haittaa vaikka ottaakin. Saisin sukulaisen metsästäkin, mutta turhan pitkä matka hakea. Siihen olisi hyvä laittaa valotkin talveksi. Onko kukaan kokeillut?
Kuusi parvekkeelle
4
1935
Vastaukset 4
- poltinkarva
Kuusen ottaminen toisen metsästä ilman lupaa, on rikos. Isäntiä kyllä löytyy, kysy lupaa. Maantien tai pellon laidasta löytyy yleensä hyviä kuusen taimia.Ruukussa, parvekkeella kasvattuna kuusen juuret saattavat paleltua tai kuusi saattaa kuivettua.
- joo..
Tien penkalta aion ottaakin, vaikka joutaisi niitä siemenistä kasvaneitakin kun on vieri vieressä. Luulisi pärjäävän isossa ruukussa kun kasvaahan ne kallioillakin ja varmasti juuret jäätyy.
- parvekekuusi
joo.. kirjoitti:
Tien penkalta aion ottaakin, vaikka joutaisi niitä siemenistä kasvaneitakin kun on vieri vieressä. Luulisi pärjäävän isossa ruukussa kun kasvaahan ne kallioillakin ja varmasti juuret jäätyy.
Minulla oli lasitetulla parvekkeella 2-3 vuotta serbiankuusi. Suojasin ruukun laittamalla ympärille isomman ruukun ja väliin ja juurelle styroxrouhetta. En kastellut oikeastaan ollenkaan kun arvelin juuripaakun jäätyneen. Keväällä kuusta suojasi auringolta ympärillekiedottu harsokangas. Viime keväänä unohdin suojauksen ja kuusi kuivettui ja kuoli lopulta. Aurinko herättelee kuusen, mutta se ei saa vettä kun juuret on jäässä. Siksi kai kuoli. Nyt on uusi pieni kuusi Picea omorika 'Karel' kasvamassa.
- -:,mjnhbgvfcdzs<aert
Laita vaan. Saat sitten joskus siitä joulukuusenkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars1622559- 801097
Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois2361007- 121976
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä75829- 82684
Kissan kuolema
https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun100599Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan
Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa50566- 38542
- 36508