Tuli mieleen josko glykolin voisi korvata tuulilasinpesunesteellä näin syyshuoltoa tehdessä. Olisi hieman ympäristöystävällisempaa, tavaraa kun menee jonkin verran väistämättä maahan vaikka onkin ämpäri pakoputkessa. Onko syytä miksi pesuneste ei toimisi merivesipuolella?
Pakkasneste vai tuulilasinpesuneste?
14
1832
Vastaukset
- Turhaa sotkua?
Kaipa se toimisi, mutta mikä mahtaa olla pakkaskestävän seoksen hinta?
Bilteman glykoli maksoi 10 euroa kanisteri. Perusmoottorin käsittelyyn pakkaskestävää seosta tarvitaan 7--8 litraa.
Lisäksi kannattaa selvittää, mitä alumiini tykkää tuulilasinpesunesteestä.
Miksi glykoli muuten olisi ympäristöongelma? Minä ainakin annan aina tuon koko satsin mennä ulos pakoputkesta maahan. Käsittääkseni ei haittaa mitään.
Ja vastaavasti: miksei tuulilasinpesuneste olisi ympäristöongelma, jos glykolikin olisi?
Väittäisin, että ämpäri pakoputkessa on aivan turhaa sotkemista.
Voin kyllä olla väärässäkin. Kuten taidan olla siinäkin, että tyhjennän septin aina mereen.- Sps
Pakkanesteellä on muitakin toimintoja kuin jäätymisen esto. Korrosion esto mm. ja sisältää puskureita esim fosfaattia estämään hapettumista.
Kuten edellinen minäkin ilmantunnon vaivoja roiskaisen glykolit maahan hajoamaan. Ja jätökset mereen niin kauan kun yli miljoona Pietarilaistakin. Tai pari lannoitetehdasta, jotka nolemmat tuottaa enemmän kuin koko Suomi. Sihteellisuuden tajua. - pakkasneste
Sps kirjoitti:
Pakkanesteellä on muitakin toimintoja kuin jäätymisen esto. Korrosion esto mm. ja sisältää puskureita esim fosfaattia estämään hapettumista.
Kuten edellinen minäkin ilmantunnon vaivoja roiskaisen glykolit maahan hajoamaan. Ja jätökset mereen niin kauan kun yli miljoona Pietarilaistakin. Tai pari lannoitetehdasta, jotka nolemmat tuottaa enemmän kuin koko Suomi. Sihteellisuuden tajua.Kiitos kommenteista, ymmärtääkseni moottorini on enimmäkseen valurautaa. Säästäminen ei tässä ollut se pointti. Voi kyllä olla, että glykoli on koneen kannalta parempi vaihtoehto.
http://www.espoo.fi/ysm -sivulta poimittua: Moottorin huollossa on huomattava, että moottorista poistettava glykoli on vaarallista jätettä, eikä sitä saa pumpata veteen.
Toisaalta tyhjennänhän septinkin aina imulla. - 8+10
pakkasneste kirjoitti:
Kiitos kommenteista, ymmärtääkseni moottorini on enimmäkseen valurautaa. Säästäminen ei tässä ollut se pointti. Voi kyllä olla, että glykoli on koneen kannalta parempi vaihtoehto.
http://www.espoo.fi/ysm -sivulta poimittua: Moottorin huollossa on huomattava, että moottorista poistettava glykoli on vaarallista jätettä, eikä sitä saa pumpata veteen.
Toisaalta tyhjennänhän septinkin aina imulla.Maahan voi kaataa:
"Glykolit hajoavat maaperässä useiden mikrobien yhteistoiminnan tuloksena ja ovat periaatteessa helposti biohajoavia."
Lähde: http://www.liikenteensuunta.fi/fi/artikkelit/recent/glykoli-uhkaa-keharadan/
- enä bensa?
Etkö yhtään ajatellut syttymisvaaraa? Pakokaasun lämpötila voi tietämäni mukaan nousta satoihin asteisiin. Juuri siksihän venemoottorin pakoputkea jäähdytetään raakavedellä. Jotta moottorin jäähdytysjärjestelmän raakavesi ei jäätyisi lämmönvaihtajassa ja pakoputkessa (ja vesilukossa), siksi raakavesipumpun annetaan imaista pakkasnestettä. Glykolilios ei syty eikä jäädy.
Tuulilasin pesunesteet taas ovat herkästi syttyviä alkoholiliuoksia. Muistelen, että niitä on käytetty jopa murhapoltoissa herkän syttymisensä takia.
Eikö bensa ole halvempaa kuin Lasol tai muu tuulilasin pesuneste? Jos palovaara on mielestäsi olematon, mikset ajattelisi bensan käyttöä? Sehän ei jäädy ja haihtuukin aika nopeasti :-)- pakkasneste
Tuotapa en ajatellut, toki aika laimea liuoshan se lasinpesuneste olisi. Ja kuten ylempänä kirjoitin, en ajatellut säästää. Rohkaistuin kysymään asiasta, koska kesällä eräs reissunaapuri sanoi käyttävänsä pesunestettä. Mutta ehkä kokeilen bensaa, kuten ehdotat, hymiön kera toki. Kysyvä ei tieltä eksy.
- Kynänen
Tuulilasinpesunesteestä kun teet fiftysixty seoksen veden kanssa ja ajat impellerin kautta koneeseen, niin on todennäköisesti melkoista vaahtoa. Ei hyvä.
- Glykoli
Itse käytän koneen talvisäilytykseen propyleeniglykolia, koska se on ympäristöystävällisempää kuin hyvin myrkyllinen etyleeniglykoli. Tätä propyleeniglykolia ei vain löydy joka paikasta. Itse löysin sitä ainakin motonetista.
- Viherpiipero
Minkä merkkistä ainetta?
- Glykoli
Viherpiipero kirjoitti:
Minkä merkkistä ainetta?
Tällaisen linkin takaa löytyy.
http://www.motonet.fi/fi/tuote/609867/Star-brite-Kausisailytysneste--73-vihrea-379l - seppomartti
Propylenglykoli Biltemassa oli tänään n. 15€/ 3 litraa ja etylenglykoli n. 10€/ 3 litraa
- C2-H5-OH
Lasinpesunesteen pakkaskestävyys perustuu etanoliin tai metanoliin.
Metanoli on hyvin myrkyllistä eikä sitä pidä missään nimessä päästää maahan. Tuuliasia pestessä määrä on pieni ja haihtuu.
Etanoli olisi parempi vahtoehto ympäristön kannalta. Jotta seos olisi sopiva, tarvitaan melkein puhdasta etanolia koska etanoli-vesi seoksesta haihtuu ensin etanoli ja jäljele jää vesi, joka jäätyy. Puhdas etanoli vie mukanaan veden ja ikään kuin kuivaa koneen. Se on hyvin paloarkaa eikä jäähdytä konetta hyvin.
Etanoli todennäköisesti turmelee impelerin ja voi hajottaa myös tiivisteet. Se voi päästä jopa koneeseen, joskin haihtuu heti, kun kone lämpiää. Tuhoutunut tiiviste onkin vaikeampi asia. Etanoli ei myöskään voitele siinä missä vesi. Pumpun osat kuluvat hyvin nopeasti ilman vesivoitelua.
Olisiko tossa tarpeeksi ajatuksia?- Ress
Voi laittaa Viru Valgeeta. Keväällä voit juoda tavaran sitten.
- Pakkasneste
Kiitos, on. Laitan pertsamenetelmällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754547Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093793Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1473509Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.411992Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1251064
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.136991- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847