http://www.ts.fi/uutiset/ulkomaat/689107/Venaja varoittaa Eurooppaa kaasukatkoista
Luotettava kauppakumppani? On täysin rikollista kiristää ja uhkailla energialla.
Toivottavasti koko muu maailma pääsee riippuvaisuudestaan ja Venäjä voidaan jättää näivettymään itsekseen, omaan suurvaltailluusioonsa.
Luotettava kauppakumppani? On täysin rikollista kiristää ja uhkailla energialla.
Toivottavasti koko muu maailma pääsee riippuvaisuudestaan ja Venäjä voidaan jättää näivettymään itsekseen, omaan suurvaltailluusioonsa.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Suomessa venäläisten energia kiristystä ei voi pitää yllätyksenä. Olihan se Suomen arkea 1970-90. Toimituksiin tuli "tekninen" vika ja presidentin vierailu Mosovassa sai ihmekorjaantumisen aikaan.
Sekin on vain hyvä muistaa, että venäläiset eivät häikäile ottaa ihmisiä panttivangeisi poliittisten tavoitteiden edistämiseksi. Joku voisi kysyä vaikka Koivistoltakuinka homma toimi.
NINEL
Kohmelo, kuka keksi Venäjän pakotteet? Kun ei sallittu itäukrainalaisten kansanmurhaa, Suomikin kaljamahaa taputellen mukaan. Tuhoten taloutensa.
EU/natopellet sen tilasi!
Putinilla on kortit kädessä pakotepolitiikassa. Invaasiot ja muut väkivaltapoliittisen toimet pois ja paluu luotettavaan sopimuspolitiikkaan on avain pakotteiden purkamiselle ja normaaliin kaupankäyntiin palaamiselle.
Mitä Putin on tehnyt asian suhteen.
Kansanmurhan sallimisesta ei kannattaisi näillä tiedoilla viisastella.
Kansanmurhia? Viime vuosisadalla venäläisten Urainassa tekemät kansanmurhat tappoi miljoonia. Tuhoisin oli kun hullut kommari-idiootit lähetti opiskelijoita ryöstämään ruoaa maaseudulta. Innokaat ääliöt veivät urainalaisilta ruuan siemenviljoja myöden. Miljoonat urainalaiset luolivat nälkään euroopan ehkä viljavimmalta alueelta, joka hyvin hoidettuna voisi ruokkia puolta euroopaa.
Mitään viitteitä siitä, että urainalaiset olisivat valmistelleet jotain kostoiskua venäjänkielisiä vastaan ei ole. kyse on siis Putinin hölyn-pöly puheista ja yritysestä niiden perusteella toieuttaa tuhoamis ja ryöstöretkeä Ukrainaan.
NINEL
Hyppää jo tähän päivään. Nyt estettiin itäukrainan kansan murha. Seko sinua sekopäätä jurppii, avaudu, miksi?
Mistähän kansanmurhasta on kyse. Venäläisten terrorin tulosena on kuollut ukrainalaisia ja tiettävästi myös tataarit on joutuneet terrorin ohteeksi, mutta en pidä sitä vielä kansanmurhana?
NINEL
Kansanmurhasta puhuminen kääntää katseet Putinin poikien touhuihin. Mitään kansanmurhaa ei kuitenkaan ole tapahtunut. Venäläisten tutkimukset joukkohaudoista lienee puhdasta propagandaa. Katynin huijaus ei taida nyt onnistua muutamien kymmenien vainajien joukkohaudoilla. Kannattais jättää tuo kansanmurha -ränkytys jos ei ole asiasta esittää mitään tutkimuksia.
Asiasta puhuvat voisivat tutustua tapahtuneiden kansanmurhien taustoihin ja tapahtumiin. Kävisi ilmi, ettei Ukrainan tapahtumat täytä kansanmurhan kriteerejä. Tietysti niillä alueilla, joihin tiedonvälitys ei ole päässyt tutustumaan, on voinut tapahtua laajaakin kansallisten ryhmien terroria. En silti usko minäkään, että voisi kansanmurhaksi osoittautua.
Öljykiristyksistä puheenollen ei pidä unohtaa sitä ettei Ukraina ole maksanut Venäjälta ottamaansa öljyä ties kuinka pitkään aikaan.
Nyt Ukraina yrittää maksattaa EU:lla öljyvelkansa Venäjälle, siis myös meillä.
Ongelmana on se että öljyputki keski-eurooppaan kulkee Ukrainan kautta ja väitetään että Ukraina "varastaa" öljyä välistä?