jotkut kävelijät vois opetella kävelemään omaa puoltansa kävelyteillä ja tien pätkilläkin
eli saman lailla kuin autot menee liikenteessä.
oikeeta puolta mennessä ja oikeeta tullessa takas.
ei tartte kävellä sitä puolta mitö minä kävelen vastaan
minä meen oikeeta niin jotkut kävelee sitä puolta vastaan
vituttaa tälläset väärän puolen kävelijät.
kävelijät
66
561
Vastaukset
- kapea tie
Sun profiilissa lukee Ahvenanmaa. Jos et asu Tampereella, onko sillä väliä? Oikea puoli voi olla tien reuna, eikä siellä uskalla kävellä ettei horjahda tielle.
- refdsfds
Järkevämpi puoli on vasen laita, koska tällöin pyöräilijä kohtaa jalankulkijan niin, että molemmat näkevät toisensa. Ohitus on myöh nopeampi kun kuljetaan vastakkaisiin suuntiin.
Olen kyllä ehdottomasti sitä mieltä, että jalankulkijoille pitäisi ehdottomasti määrätä yksi puoli missä kuljetaan. Nykyisellään kulkeminen on ongelmallista oli sitten liikkeellä jalan tai pyörällä.- minä kävelen!
Yksinkertaista! Jalankulkijat kulkekoot jalkakäytävällä. Jos sellaista ei ole, kiertäkööt muualta. Pyörillä ajo pitäisi olla kielletty kokonaan. Ei pyörätiellä, ei jalkakäytävällä, ei ajotiellä. Pyöräilijät opetelkoon kävelemään tai ostakoot auton. Bussitkin kulkee!
- Ihan-parasta
minä kävelen! kirjoitti:
Yksinkertaista! Jalankulkijat kulkekoot jalkakäytävällä. Jos sellaista ei ole, kiertäkööt muualta. Pyörillä ajo pitäisi olla kielletty kokonaan. Ei pyörätiellä, ei jalkakäytävällä, ei ajotiellä. Pyöräilijät opetelkoon kävelemään tai ostakoot auton. Bussitkin kulkee!
Miljardi kiinnalaista ei voi olla väärässä. Pyöräily on pop.
- Tarkista faktat
Laissa määrätään että jalankulkijan on kuljettava kevyen liikenteen väylän reunassa. Laissa ei määrätä kummalla puolella.
- tarkistapa itse fakt
Laissa ei määrätä jalankulkijan paikkaa kevyen liikenteen väylällä millään tavalla.
Ellei jalankulkija voi käyttää jalkakäytävää, silloin jalankulkija voi käyttää pyörätietä tai tietä ja on velvoitettu käyttämään sen reunaa. Ajoradalla jalankulkija käyttää ensisijaisesti sen vasenta reunaa. - näin se menee
tarkistapa itse fakt kirjoitti:
Laissa ei määrätä jalankulkijan paikkaa kevyen liikenteen väylällä millään tavalla.
Ellei jalankulkija voi käyttää jalkakäytävää, silloin jalankulkija voi käyttää pyörätietä tai tietä ja on velvoitettu käyttämään sen reunaa. Ajoradalla jalankulkija käyttää ensisijaisesti sen vasenta reunaa.Faktahan on se, että jalankulkija on liikenteen kuningas! Mitkään liikennesäännöt eikä lait koske jalankulkijaa. Hän saa löntystellä vaikka keskellä moottoritietä, hänhän on JALANKULKIJA! Myöskin kulkeminen pimeässä ilman heijastinta on hyvinkin suotavaa toimintaa. Autoilijahan on aina se, jota voidaan syyttää.
- trgfdgfd
näin se menee kirjoitti:
Faktahan on se, että jalankulkija on liikenteen kuningas! Mitkään liikennesäännöt eikä lait koske jalankulkijaa. Hän saa löntystellä vaikka keskellä moottoritietä, hänhän on JALANKULKIJA! Myöskin kulkeminen pimeässä ilman heijastinta on hyvinkin suotavaa toimintaa. Autoilijahan on aina se, jota voidaan syyttää.
Kärjistettyä, mutta totta. Jalankulkijalle tarvitaan enemmän rajoituksia kulkemiseen, koska nykyinen kulkeminen aiheuttaa haittaa muille tielläliikkujille. Laissa taitaa lukea, että jalankulkija ei saa estää muiden tiellä liikkumista, mutta siihenhän se pitkälti jääkin. Autoja heidän pitää väistää enemmän, mutta pyöriä ei lainkaan.
- henki
Tuo laki muutettiin tyhmäksi vuonna 1997. Sitä ennen oli sääntö jalankulkijoilla oikea puoli kevyen liikenteen väylillä . Pitäisi olla Eu :ssa yhtenäiset säännöt. Erittäin vaarallista on rullasuksia maantiellä vasenta puolta. josta linkki
http://www.iltalehti.fi/uutiset/201408300100912_uu.shtml- trgfdgdfgd
En näe mitään syytä miten tilanne olisi juurikaan helpottanut jos tilanne olisi ollut toisinpäin. Rullasuksilla mennään varmaan jotain 20 km/h. Toki lähestymsnopeutta on siten enemmän kun auto tulee vastaan, mutta toisaalta rullahiihtäjä kykenee itse näkemään auton toisin kuin takaa tulevaa autoa. Tämä antaa rullahiihtäjälle huomattavasti enemmän aikaa väistää autoa, vaikka autolla onkin vähemmän aikaa väistää hiihtäjää.
- ädev
***** Mitä se haittaa !!!! Tilanne on sama kuin ohitat jonkun takaapäin!!!!
- trgfdgfd
Ei ole sama. Vastaantulevan kävelijän uskaltaa ohittaa pyörällä pienemmällä etäisyydellä, koska hänestä näkee, että hän huomaa minut. Takaapäin kuin ohittaa niin pitkää käyttää täysin toista reunaa ja jos kävelijöitä on esimerkiksi kaksi ja ei kävellä aivan reunassa niin joutuu hidastamaan vauhtiaan merkittävästi, jotta ohituksen uskaltaa tehdä.
- noinpäin
Se on juuri päinvastoin. Jalankulkija kun kävelee vasenta puolta ja pyörä tulee vastaan, niin pyöräilijä joutuu jo sadan metrin päästä vaihtamaan yhdistetyllä kevyen liikenteen väylällä puolta, jotta jalankulkija ei rupea ihmettelemään, etteikö pyöräilijä väistäkkään. Lisäksi siitä on haittaa silloin jos vastaan tulee muita pyöräilijöitä, koska pyöräilijä ei voi sovittaa vauhtiansa kävelijän vauhtiin ja ohittaa sitten vasta kun vastaatulijat ovat menneet ohitse.
- rfdsfds
noinpäin kirjoitti:
Se on juuri päinvastoin. Jalankulkija kun kävelee vasenta puolta ja pyörä tulee vastaan, niin pyöräilijä joutuu jo sadan metrin päästä vaihtamaan yhdistetyllä kevyen liikenteen väylällä puolta, jotta jalankulkija ei rupea ihmettelemään, etteikö pyöräilijä väistäkkään. Lisäksi siitä on haittaa silloin jos vastaan tulee muita pyöräilijöitä, koska pyöräilijä ei voi sovittaa vauhtiansa kävelijän vauhtiin ja ohittaa sitten vasta kun vastaatulijat ovat menneet ohitse.
Totta, että jalankulkija näkee pyöräilijän aiemmin ja saatta ihmetellä, mutta hän kuitenkin näkee pyöräilijän, joten tilanne on ehdottomasti parempi. Tällöin jalankulkija menee yleensä tiiviimmin reunaan ja pysyy siellä.
Toinen pointtisi on totta, mutta ongelma muodostuu ainoastaan todella kapeilla ja erittäin liikennöidyillä KL-väylillä, joten en näe asiaa kovinkaan ongelmallisena verrattuna siitä saatuihin hyötyihin. Tavallisilla pyöräteillä mahtuu kyllä kaksi jalankulkijaa ja kaksi pyörää kulkemaan rinnakkain kunhan jalankulkijat kulkevat reunaa.
- ????
Otetaas yksi mottipäinen esimerkki kevyenliikenteen väylistä.
Kun tullaan Kolmenkulman Abc:ltä Tesoman suuntaan on alkumatka käveltävä liikennemerkin mukaan väylän oikeaa laitaa Onniselle asti.
Onnisen liikenneympyrän jälkeen on vaihdettava kaistaa ensinnäkin väylän vasemmalle puolelle, ja sen vasemman puolen oikeaan laitaan, siis käytännössä väylän keskiviivan viereen.
Jos joku osaa tämän kaistasekamelskan perustella, niin antaa tulla vaan.
Siksi miksi sen liikenneympyrän jälkeen on vaihdettava kaistaa, häh ? tuollakin patosillalla tre hitto joku nainen käveli väärää reunaa menin niin kuin viivat näyttää
ei tartte vastaan tulijoitten kaitalla reunalla ihan sivussa reunalla kävellä
joillakin on kävely vamma-ko joo niin on joo
sujuis paremmiin ei tartte väistellä vastaan tulijoita- kyllänäin
koskee myös sauva kävelijöitä
ja rattaitten kanssa kulkijoita
kyllä niitä vaan piisaa välillä
jotain vaikeuksia tajuata asiaa
suunta sama kuin autolla ajais - hiihtäjä
http://www.rantapallo.fi/destinationunknown/files/2012/11/Cross-country-skiing-in-Norway.jpg
tääsäkin menään niinkuin pitää
vai meneekö ne tässäkin päin vastoin että hiitää vastaan tulijoitten kaistalla
ne väärän puolen kävelijät.. hä - kävelijä
joo edelleen on tyhmiä kävelijöitä liikenteessä
- silmäsuojaimet
Sauvoilla sohivat rullahiihtäjät/luistelijat on hyviä, kun ne viep koko väylän leveyden mitalta tilaa.
Ens vuoden keväällä, kun pyöräilykausi käynnistyy, niin saa taas soitella kelloa näille.- kouluuun
Määkin oon tyhmäkävelijä en oo kouluja käyny.
- tarkkailija1
suomessa on oikean puoleinen liikenne.
koskee myös kävelijöitä vaunujen kassa kulkijoita, hiton sauva kävelijöitä
koiran kusettajia
näitä myös koululaisiakin
kakaroita.- takuulla sanon minä
Tällä hetkellä minä kävelen siinä kohdassa missä on vähänkin hiekoitusta.
- Vanguard
Kadulla kävellessä huomaa ihmiset joilla ei ole ajokorttia,seikailevat sinne tänne.
Ajokortin omaavat kayttävät luonnostaan oikeata puolta,voin olla väärässä,mutta
siltä tuntuu.- keskellä on hyvä
Se on meidän 50 kymppisten merkki nääkin asiat alkaa pänniin,ei nuorenpana tällaset käyny edes mielessä millä puolen sitä sousi,ikääntyminen perseestä.
- kävelyllä
edelleen on sellaisia alyttömiä kävelijöitä
käveelee väärääp puolta
vivat kävelyteille että missä pitää kulkea
eikun nuolet autojen mukaan pitää mennä kävelyteilläkin- Kirjainmössöä
Kukaan ei lue kommenttia, jossa ei ole ensimmäistäkään isoa alkukirjainta tai välimerkkiä. Muutenkin puolet sanoista kirjoitettu päin p*rsettä.
- saaselvänilmanmerkk
minä ,luen,kaikki VAIKKEI olisiiii,,,.VäLimerkkiäkään.
- poiställäset
Miks kukaan tuhlaa aikaansa tälläsen paskan kirjottamiseen kun on ihan oikeitakin ongelmia!?
- samaapaskaa
Niin katsoppa peiliin sinäkin ronttiketale.
- ainainenihmettelijä
Kävelen väylän vasenta laitaa aivan asfaltin reunassa, koira vasemmalla puolellani pientareella (ja juuri koiran vuoksi, koska koira on opetettu kulkemaan vasemmalla puolellani ja se asettuu luontaisesti sille puolelle aina)...oikella puolellani pari metriä vapaata kulkuväylää, silti joku jäykkäniskainen junttapulla yrittää polkea pyörällään päälleni. Miksi?
Haluaisivatko pyöräilijät siis ohittaa meidät ajamalla koiran kylkeä hipoen?
Itse kuvittelisin pyöräilijän olevan vain mielissään siitä, että voi esteettömästi ja tuntematta kulkuaan mitenkän vaarannetuksi koiran taholta, ajaa omaa vauhtiaan eteenpäin.
Miellyttäviä ulkoiluja jok'ikiselle kulkijalle, sopu sijaa antaa ;)- kulkeemilläkulkee
Kyllä olet oikeassa, minä olen pyöräilijä minusta toimit aivan oikein Mitä tulee lapsiin oli sitten pyörätie millä merkitty niin lapsia kohdatessa tulee noudattaa erityistä varovaisuutta varsinkin jos ovat koiran kanssa liikkeellä.Kyllä se niin on hyvässä sovussa liikkuminen on kaikille parasta kevättä kaikille.
- autoilijaa
joo sellasia on edelleen mulkku kävelijöitä liikenteessä
vaasan tien varrella kun menee pitkä kävely tie ei niilläkään osata kävellä
ja ylöj
ärven maaseutu tielläkin käveles vaunujes kaa toiste päin akka
ohjee t löytyy ylempää
ja voi sitä pyörää taluttaa oikeaaa puoltakin
ei tartte tulla vasemalle puolen kävelee sen muna mankelin kaa
täytyy hommata toisenlainen kanava tälle jutulle
kuvien kera- YritäUudelleen
Voisitko yrittää kommentoida uudestaan kun olet selvinpäin? Tuosta oksennuksesta ei saanut mitään selvää.
- 200
Ihan sama kumpaa puolta kävelijät menee, mutta opettelisivat olemaan poukkoilematta ja kävelemättä viisi rinnakkain. Pyöräillessä saa tehdä äkkijarrutuksia kun monet haluaa hypätä esim. bussipysäkiltä alle. Autoilijat kyllä ovat ottaneet hyvin huomioon!
- Ajoradalle
Mitäs ajelet jalkakäytävällä!
- Sääntöjenmukaan
Yleensä jalkakäytävät on yhdistetty pyörätien kanssa,joten on käytettävä niitä eikä mennä ajoradalle.
- res.kulj.au
Tyypillinen liikennesääntöjä osaamaton pyöräilijä syyttämässä muita omasta virheestään.
Lainaus Tieliikennelaista:
"31 §
Jalkakäytävän ylittäminen. Pysähtyneen raitiovaunun tai linja-auton ohittaminen
Ajoneuvon kuljettajan on ylittäessään jalkakäytävää annettava jalankulkijalle esteetön kulku.
Kuljettajan on aikoessaan ohittaa oikealta raitiovaunun tai linja-auton korokkeettoman pysäkin kohdalla pysäytettävä ja annettava esteetön kulku raitiovaunusta tai linja-autosta poistuville taikka siihen nouseville matkustajille.
Pyörätiellä polkupyöräilijän ja mopoilijan on aikoessaan linja-auton tai raitiovaunun pysäkin kohdalla sivuuttaa sille pysähtyneen linja-auton tai raitiovaunun annettava esteetön kulku ajoneuvosta tai raitiovaunusta poistuville ja siihen nouseville matkustajille. (7.5.1997/414)" - Ajoradalle
Sääntöjenmukaan kirjoitti:
Yleensä jalkakäytävät on yhdistetty pyörätien kanssa,joten on käytettävä niitä eikä mennä ajoradalle.
Oletuksena jalkakäytävä on vain jalankulkijoille. Jos pyöräily on sallittu, se on merkitty liikennemerkillä "Yhdistetty pyörätie ja jalkakäytävä". Got it?
http://portal.liikennevirasto.fi/sivu/www/f/liikenneverkko/liikennemerkit_turvalaitteet/maaraysmerkit - Äläviittinyt
Ajoradalle kirjoitti:
Oletuksena jalkakäytävä on vain jalankulkijoille. Jos pyöräily on sallittu, se on merkitty liikennemerkillä "Yhdistetty pyörätie ja jalkakäytävä". Got it?
http://portal.liikennevirasto.fi/sivu/www/f/liikenneverkko/liikennemerkit_turvalaitteet/maaraysmerkitNiinhän ne melkein järjestäin kaikki on yhdistetty pyörätie ja jalkakäytävä,ei siinä sen kummempaa pitäs olla.
- refdsfsd
res.kulj.au kirjoitti:
Tyypillinen liikennesääntöjä osaamaton pyöräilijä syyttämässä muita omasta virheestään.
Lainaus Tieliikennelaista:
"31 §
Jalkakäytävän ylittäminen. Pysähtyneen raitiovaunun tai linja-auton ohittaminen
Ajoneuvon kuljettajan on ylittäessään jalkakäytävää annettava jalankulkijalle esteetön kulku.
Kuljettajan on aikoessaan ohittaa oikealta raitiovaunun tai linja-auton korokkeettoman pysäkin kohdalla pysäytettävä ja annettava esteetön kulku raitiovaunusta tai linja-autosta poistuville taikka siihen nouseville matkustajille.
Pyörätiellä polkupyöräilijän ja mopoilijan on aikoessaan linja-auton tai raitiovaunun pysäkin kohdalla sivuuttaa sille pysähtyneen linja-auton tai raitiovaunun annettava esteetön kulku ajoneuvosta tai raitiovaunusta poistuville ja siihen nouseville matkustajille. (7.5.1997/414)"Tuolla ei ole varsinaisesti mitään tekemistä sen kanssa, että monesti bussipysäkillä on rypäs ihmisiä, vaikka bussia ei edes näy missään. Tukkivat koko väylän, joka on muuten myös laissa kielletty.
Toisaalta on myös järjen köyhyyttä olla katsomatta ympärilleen ennen kuin ryntää väylälle, jossa saattaa mennä pyöriä. Tällaiset ennakoimattomat tempaukset eivät todellakaan sovi liikenteeseen. - MitäTuaHäh
refdsfsd kirjoitti:
Tuolla ei ole varsinaisesti mitään tekemistä sen kanssa, että monesti bussipysäkillä on rypäs ihmisiä, vaikka bussia ei edes näy missään. Tukkivat koko väylän, joka on muuten myös laissa kielletty.
Toisaalta on myös järjen köyhyyttä olla katsomatta ympärilleen ennen kuin ryntää väylälle, jossa saattaa mennä pyöriä. Tällaiset ennakoimattomat tempaukset eivät todellakaan sovi liikenteeseen.Missähän ihmisten sitten pitäisi odotella bussia, ellei bussipysäkillä?
- refdsfsd
MitäTuaHäh kirjoitti:
Missähän ihmisten sitten pitäisi odotella bussia, ellei bussipysäkillä?
Varmaankin kopissa taikka sen sivuilla tai takana. Ei ainakaan niin, että koko väylä on tarpeettomasti tukittuna, koska vielä kertaakaan en ole nähnyt sen tukkimista tarpeellisesti paitsi silloin kun bussi on kohdalla ja sinne jonotetaan.
- nähtyyy
tännän meni joku lastenvaunu jenkanssa patosillalla tre klo 14.50 aikoon
ruusteriinpäin menit sitten väärää puolta kuljit olisit kulkenut oikeaa laitaa
niin kuin muutkin- OpetteleKirjoittamaan
Tuosta oksennuksesta ei kyllä saanut mitään selvää!
- Aktiwisti
Kouluissa, elokuvateattereissa ja kansalaisopistoissa tulisi opastaa ihmisiä siitä miten toimitaan, kun kuljetaan kaupunkitilassa. Ja kuinka toimitaan, kun mennään kotiovesta ulos. Virtsaaminen, muut eritteet, tupakointi, purukumit, roskaaminen, käveleminen jne. voisivat olla aiheina.
Ja, kun ihminen olisi tenttinyt asiat niin, että voisi osoittaa ymmärtävänsä ne, niin sitä vastaan voisi saada jonkin kortin, joka oikeuttaisi liikkumiseen ihmisten yhteisissä tiloissa. - tarkkailijaaaaa
edelleen on mulkero kävelijöitä ja samperin lasten vaunujen kanssakulkijoita nekään ei osaa kulkea kävelyteillä
tossa tapparentterin kävely väylälläkin
tiesä on kaksi puolta
pitääkö sitä vastaan tulla samaa puolta
suomi ja oikeanpuoleinen liikenen
voisitte kulkea omaa puoltanne kattokaa autoista mallia
fuck sanon mä
täytyy tehä yksi sivu tälläisille asioille värkätä- Kirjainmössöä
Opettele kirjoittamaan niin voitaisiin nähdä onko sinulla asiaakin.
- Perusopetuksen
Harmittavin vaan ei harvinaisin on koiran ulkoiluttaja joka kulkee toista laitaa kävelytiellä ja hänen koiransa sitä toista ja välissä on lexin tummanauha jota ei näe. Jos soitat kelloa ilmotaaksesi täältä tullaan ohi mennään saat sadatteluja perääsi. Jos et soita saattaa käveliä vielä kirmaista eteesi tain muuten vaan siirtyy kulkuväylällä eteesi.
- Ikaalisista
Täytyy kyllä todeta taas että on teillä tamperelaisilla ongelmat. Oikeeta junttikööriä. Paljon viisaamman vaikutelman saisi jos pitäisitte pään kii.
- RuatulaAkka
Älä ny viitti. Valitettavasti sitä on tavallinen tamperelainen iha sekasi,
jos ei tirektiivi määrää tai neuvostoliitto , korjaan Venäjä, neuvo
millä puolella kullonki pitää tiällä kävellä.
Sitähän menee vattaki kuralle ku joutuu alvariinsa miättiin misä saa ja misä ei saa
kävellä.
On se ny perkele, ku tälläsestä piitää tommone haloo nostaa. Antas mennä vaan ja jokane kattos , ettei toisen päälle astu. Ni eikö toi ny tosta lutviutus iha ihmismäisesti. Eikä tarttis noin pirusti tämmösen takia huutaa? - tarkkailtu
joitakin kulkeroita ei edelllenkää tajua kulkea omaa puoltansa
suunta sama kuin autoilla
meni tosta santaharjuntietä yks kerta sieelläkin jotkut ei osaa kulkee omaa puolta
kuin koiran kusettajat
ja samarin vaunujen työntäjät- MitäTuaHäh
Kommentistasi ei saa mitään selvää. Isot alkukirjaimet ja välimerkit puuttuvat ja muutenkin teksti on selvästi päihteissä kirjoitettu.
- alalvalita
MitäTuaHäh kirjoitti:
Kommentistasi ei saa mitään selvää. Isot alkukirjaimet ja välimerkit puuttuvat ja muutenkin teksti on selvästi päihteissä kirjoitettu.
ihan selvin päin se on kirjoitettu
hittoon isot kirjaimet - MitäTuaHäh
alalvalita kirjoitti:
ihan selvin päin se on kirjoitettu
hittoon isot kirjaimetOma valintasi, jos siis haluat ettei kukaan lue viestiäsi.
- tamperetarkkailija
pitää vetää viiva niin kuinautoillakin mitä puolta kuljetaan.
samoin kuin koskipuistossakin teillä on oma puoli ei tartte vastaan kävellä.
olen vaan huomannut asian - vaarajalankulkijanohit
Pyöräilevät kaverit ajaa rinnakkain ja se on törkeetä.
- liikenteessä
nyt ollan suomessa jossa on oikean puoleinen liikenne
myös
kävelijöilläkin , rattailla koiran kävelyttäjilläkin ym.
ei tartte sitä väärää puolta vastaan kävellä
ottakaaa autoista mallia- jalk
Jalkakäytävällä Suomessa saa kulkea kumpaa tahansa reunaa haluaa ja ajoradalla jalankulkijan on ensisijaisesti käytettävä sen vasenta reunaa paitsi, jos oikean reunan käyttäminen on turvallisempaa.
- örgh
jalk kirjoitti:
Jalkakäytävällä Suomessa saa kulkea kumpaa tahansa reunaa haluaa ja ajoradalla jalankulkijan on ensisijaisesti käytettävä sen vasenta reunaa paitsi, jos oikean reunan käyttäminen on turvallisempaa.
Jalankulkijalta edellytetään lakien mukaan yhtä vähän ymmärrystä kuin alokkaalta armeijassa
- velvollisuudet
Tässä ovat jalankulkijan velvollisuudet:
- Jalankulkijan on käytettävä jalkakäytävää tai piennarta. Hän ei kuitenkaan saa jalkakäytävällä taluttaa polkupyörää tai mopoa, kuljettaa potkukelkkaa, jalankulkua avustavaa tai korvaavaa liikkumisvälinettä taikka kevyttä sähköajoneuvoa, hiihtää, luistella eikä kantaa kookasta taakkaa, jos siitä voi aiheutua huomattavaa haittaa muille jalankulkijoille.
- Missä jalkakäytävää tai piennarta ei ole tai milloin sillä kulkeminen ei käy haitatta päinsä, jalankulkijan on käytettävä pyörätietä tai ajoradan reunaa.
- Pyörätiellä jalankulkijan on yleensä käytettävä sen reunaa.
- Ajoradalla jalankulkijan on ensisijaisesti käytettävä sen vasenta reunaa, jollei oikean reunan käyttäminen ole kulkureitin tai muiden syiden vuoksi turvallisempaa. Polkupyörää tai mopoa taluttava saa kuitenkin käyttää ajoradan oikeaa reunaa.
- Sen estämättä, mitä 40 §:ssä säädetään, jalankulkija saa pihakadulla ja kävelykadulla kulkea kadun kaikilla osilla. Hän ei kuitenkaan saa tarpeettomasti estää ajoneuvoliikennettä.
Valitettavasti jalkakäytävää ei mainita ja siellä voi poikkoilla missä sattuu. Fiksu ihminen toimii kuitenkin viisasti ja kävelee oikeaa reunaa. Kaikki eivät tosin ole fiksuja.- Korjaus
Valitettavasti jalkakäytävän reunaa tai puolta ei mainita.
- ffdsfdsfsd
Kun oppisivat ensin olemaan kävelemättä pyörätiellä, kun vieressä on täysin vapaa jalkakäytävä. Sen jälkeen voidaan alkaa miettimään, että kumpaa puolta tuolla kävellään. Toki olisi selkeää, että olisi joku tietty puoli, jotta ei tarvitse aina arpoa kumpi väistää ja mihin suuntaan.
- Tsrkailijaliikwnteessä
Edelleen ei osata kävellä omaa puolta oikean puoleinen liikenne Suomessa autoista mallia ottakaa kävelijät
Minä kiehtoo oikein että pitää kävellä väärää puolta vastaan teillä on oma puolikin mä kävelen oikeaa ja jotkut tulee vastaan , niin voisitte kävellä omaa puoltanne.
Ja koiran paikka on oikealla puolella käveliää eikä kävellä niittenkää kans väärää puolta vastaan.
Opetelkaa kävelemään autoista mallia ottakaa.- YstävänNeuvo
Opettele kirjoittamaan suomea...
- 123d123d1231d23
minä kävelen joskus vasenta reunaa sen takia kun olen vasenkätinen. se tulee minulle luonnollisesti siitä syystä kävellä vasenta reunaa. uskon tämän olevan perua joistain muinaisista heimoajoista jolloin vahvempi käsi haluttiin pitää suojattuna kauempana ohikulkijasta kuin heikompi käsi. esim väkivalta tilanteessa jos joku tarraa minun oikeaan käteeni niin minun vahvempi vasenkäsi on silti vapaana. siksi käytän mm vasenta reunaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h352875Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062681Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv322403Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.491914- 271559
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141513- 321473
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1021203- 1771183
En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.711025