Suomen eduskunta on perunut kansalaisaloiteet ja niitten käsittelyt. Syy tuohon saattaisi olla kun kansalaiset keräsivät nimiä ruotsinkielen muutamiseksi valinnaiseksi kaikilla opintojen tasoilla ja keräsi yli 60.000 kannattajaa. Nyt eduskunnassa ollaan sen takia mitätöimässä muutkin 50.000 kannattajan rajan saavuttaneet aloitteet?
Onko RKP:llä ja kokoomus siinä aisankannattajana noinkin suurivalta muutella jo päätettyjä lupauksia että kansa saisi mahdollisuuden ottaa osaa asioitten päätöksiin ehdottaa omia toivomuksiaan?
Kansalaisten päädäntävalta on nollattu
7
122
Vastaukset
- jostain lukenut
" Ihmetteleväinen"
Eduskunta on luvannut käsitellä kaikki kansalaisaloitteet, jotka ovat saanet 50 000 nimeä täyteen. - RKP on syyllinen
Epäilen ettei kansalaisaloitteet mene enää käsiteltäviksi RKP:llä on valta kumota kansalaisaloitteet sillä pakkoruotsitus on heille elinehto jonka turvin heillä on etuoikeuksia hallita pääväestön oikeuksia.
- Hurreille paskaa
Pitää vain ihmetellä miten kilttejä suomenkieliset kansalaiset ovat kun sallivat kaiken kyykyttämisen näiltä pirunloisilta.
- anja koivistoinen
Ei kiltteys ole tyhmyyttä vaan viisautta. Eikös "viisas mies" neuvonyt, että jos joku lyö sinua poskelle niin käännä toinenkin poski lyötäväksi.
Kumman tulisi hävetä tekoaan? - Kyykytetty vanhus
Tuntuu siltä että kummatkin posket on jo käännetty.
- Anja Koivistoinen
Kyllä, posket on käännetty ja varsinkin lapset, nuoret ja vanhukset saavat kärsiä. Meidät on unohdettu täysin tarpeettomina. Emmehän tuota muka mitään ja olemme vain menoerä eliitin RAHAKKAASSA maailmassa. Näin he ajattelevat, jotka ovat vallan kahvassa.
Suomi vaurastui sodan jälkeen kovalla ja sisukkaalla työnteolla, koulutuksella ja säästäväisyydellä. Mitä sitten tapahtui ?
1980-luvun lopulla päättäjät saivat EU:n kiimarokotuksen. Nyt on mentävä mukaan suureen Eurooppaan, sieltä se onni ja autuus tulee. Alettiin systemaattisesti saattamaan Suomea ns. EU kuntoon, kaikessa hiljaisuudessa kansalaisilta. Presidentti Koiviston johdolla "tekaistiin" 1990-luvun lama, joka karkasikin käsistä. Kansalaisilta salassa tehtiin sopimuksia ja neuvoa antavan äänestyksen edellä kerrottiin mitä kaikkea taivaallista hyvää EU tuo meille, kun liitymme siihen.
Ei muistettu kertoa, että menetämme itsenäisyytemme ja oman rahan. Nyt maksamme EU:lle ruhtinaallisia summia verorahoistamme, jotka kuuluisivat käyttää meidän suomalaisten hyvinvointiin. EU:sta tulee direktiivit, joita täytyy noudattaa. Suomi on velkaantunut yhteisvaluutan aikana,
Entäpä Nato? Paljonko joudumme pulittamaan rahaa sinne? Jo huhuista Venäjä on suuttunut saatikka sitten jos Naton väki tulee Suomen kamaralle. Halutaanko me Suomi sotatantereeksi.
- Mualaismummo
Eläkkeiden ostovoima hiipuu!
Lapsi-, nuoriso- ja eläkeläisköyhyys ovat yhteiskuntamme kipeimpiä ongelmia.
Näitä ryhmiä kuritetaan erilaisin leikkauksin. Vanhusten laitoshoidosta säästäminen 300 miljoonan verran on rajuinta. Tavoitteena on rajoittaa hoidon saatavuutta niin, että nykyistä pienempi osa 75 vuotta saisi hoitoa. Kotona pitäisi pärjätä entistä pidempään.
Tästä huolensa kantaa Kalevi Kivistö, joka on Eläkeläiset ry:n puheenjohtaja. Noooo, miksi nämä puolueiden apupuolueet (yhdistykset) pidä parempaa huolta jäsenistään.
Onhan heillä edun valvota järjestö EETU ry.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1832264
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1722020Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I441953- 1281670
Ikäero suhteessa
Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia651562Liian paljon hylättyjä ääniä
Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus1931499Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen771231Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat
Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P321114Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni771093- 711073