Intersportissa on menossa viheltäen menee tarjousvikko. Nyt perjantaista lähtien on tarjouksessa nastakengät Icebug Moss, 79,90 ecua (norm.165). Menin ostamaan ennen puoltapäivää. Kahdessa eri liikkeessä, eri kaupungeissa kävin.Sama tilanne. Vain muutamia hajakokoja jäljellä, ei sopivaa kokoa. Ei myöskään nettikaupassa. Selväksi tuli, että kenkiä on ollut malliksi vain mitätön määrä. Myyjät kertoivat, että vuosi sitten oli samanlainen tarjous ja siloinkin loppuivat heti. Ei siis ollutkaan tarkoitus, että kenkiä riittää halukkaille!!! Ja uusia eriä ei ole saatavilla. Myyjät olivat heti valmiita esittelemään ja tyrkyttämään normaalihintaisia Icebug nastakenkiä. Mutta tietenkin ohjehintaan, ei mitään alennuksia. Tämä olikin selvästi koko Icebug-mainoksen tarkoitus! Missään ei mainittu, että kenkiä on vain pieni rajallinen määrä. Asiakasta johdettiin selvästi tarkoitushakuisesti harhaan. Ei varmaankaan ole Kuluttujansuojalain hengen mukaista, täyttäneekö edes pykälävaatimuksia.
Intersport - ei kovinkaan reilua
8
1121
Vastaukset
- rawaha
Hyvä keino saada ihmiset liikkeeseen sisään.
- xxxxxxxxxxxxxxx1
Tämähän ketju taitaa olla KESKOn omistuksessa.
Ennen oli sellainen kuin Kesport.
Muuten, Icebug taitaa olla suomalaisten suunnittelema, itämailla valmistettu.
Ei mahdu minulle, koska on liian kapea kenkä.- ismo12
Ruottalainen merkki ja itämailla valmistettu. Mallit sopivat erittäin hyvin myös leveeseen jalkaan. Suunniteltu pohjoismaalaisille. Myyjä usein osaa kertoa mikä malleista sopii leveään jalkaan.
- Kokemuksesta oppii
Periaattessa asia on niin, että jos mainoksessa ei ole ilmoitettu lukua, mitä tarjouskenkiä löytyy, pitää heidän myydä vastaava tuote tarjoushinnalla. Mutta jos mainoksessa on selkeästi lukenut tyyliin pieni erä, rajoitettu erä, 200 paria tms, niin silloin voivat pestä kätensä ja periaatteessa riittää, ett' YKSI asiakas saa kengät alehintaan.
Minä jouduin tämän ottamaan selville pyörän oston yhteydessä ja Intersport hävisi jutun ja joutui myym''n samantaisoisen pyörän tarjoushinnalla. Siinä mainoksessa ei mainittu mitään määristä.
Kannattaa olla tarkka ja perätä oikeuksiaan ;)- Katselen netistä
Tai sitten tilaa sen fillarinkin ulkomailta, tänäänkin katselin että briteistä saa puoleen hintaan toimituskulut saman fillarin kuin täällä nyt tarjouksessa (toisessa kauppaa), vielä kun sattuisi löytymään oikea runkokoko.
- Ei huijattu
Itse ostin kyseiset popot lahjaksi Tampereen koskikeskuksesta La 18.10., joskus 18 aikoihin. Siellä niitä ainakin oli aika paljon, olin ainoa joka sovitteli niitä.
Ruotsalainen firma on kyseessä. Kenkä ei myöskään ollut kapea. Väittäisin, että normaalia D-lestiä hieman leveämpi. - niinpäon
hiukan kuin gigantti, muutaman kerran kun on tullut turhaan myymälään juostua niin ei juokse enää vaan tilaa ulkomailta
- Näin minä
Gigantissa kannattaa tilata tuote netistä ja hakea palvelutiskiltä, ei tarvitse kuunnella niitä myyntityrkytyksiäkään tällä konstia...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle273325Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122469Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.862388Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1072084Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761673Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥481564Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261466Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001305- 1281207
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151136