Intersportissa on menossa viheltäen menee tarjousvikko. Nyt perjantaista lähtien on tarjouksessa nastakengät Icebug Moss, 79,90 ecua (norm.165). Menin ostamaan ennen puoltapäivää. Kahdessa eri liikkeessä, eri kaupungeissa kävin.Sama tilanne. Vain muutamia hajakokoja jäljellä, ei sopivaa kokoa. Ei myöskään nettikaupassa. Selväksi tuli, että kenkiä on ollut malliksi vain mitätön määrä. Myyjät kertoivat, että vuosi sitten oli samanlainen tarjous ja siloinkin loppuivat heti. Ei siis ollutkaan tarkoitus, että kenkiä riittää halukkaille!!! Ja uusia eriä ei ole saatavilla. Myyjät olivat heti valmiita esittelemään ja tyrkyttämään normaalihintaisia Icebug nastakenkiä. Mutta tietenkin ohjehintaan, ei mitään alennuksia. Tämä olikin selvästi koko Icebug-mainoksen tarkoitus! Missään ei mainittu, että kenkiä on vain pieni rajallinen määrä. Asiakasta johdettiin selvästi tarkoitushakuisesti harhaan. Ei varmaankaan ole Kuluttujansuojalain hengen mukaista, täyttäneekö edes pykälävaatimuksia.
Vastaukset 8
- rawaha
Hyvä keino saada ihmiset liikkeeseen sisään.
- xxxxxxxxxxxxxxx1
Tämähän ketju taitaa olla KESKOn omistuksessa.
Ennen oli sellainen kuin Kesport.
Muuten, Icebug taitaa olla suomalaisten suunnittelema, itämailla valmistettu.
Ei mahdu minulle, koska on liian kapea kenkä.- ismo12
Ruottalainen merkki ja itämailla valmistettu. Mallit sopivat erittäin hyvin myös leveeseen jalkaan. Suunniteltu pohjoismaalaisille. Myyjä usein osaa kertoa mikä malleista sopii leveään jalkaan.
- Kokemuksesta oppii
Periaattessa asia on niin, että jos mainoksessa ei ole ilmoitettu lukua, mitä tarjouskenkiä löytyy, pitää heidän myydä vastaava tuote tarjoushinnalla. Mutta jos mainoksessa on selkeästi lukenut tyyliin pieni erä, rajoitettu erä, 200 paria tms, niin silloin voivat pestä kätensä ja periaatteessa riittää, ett' YKSI asiakas saa kengät alehintaan.
Minä jouduin tämän ottamaan selville pyörän oston yhteydessä ja Intersport hävisi jutun ja joutui myym''n samantaisoisen pyörän tarjoushinnalla. Siinä mainoksessa ei mainittu mitään määristä.
Kannattaa olla tarkka ja perätä oikeuksiaan ;)- Katselen netistä
Tai sitten tilaa sen fillarinkin ulkomailta, tänäänkin katselin että briteistä saa puoleen hintaan toimituskulut saman fillarin kuin täällä nyt tarjouksessa (toisessa kauppaa), vielä kun sattuisi löytymään oikea runkokoko.
- Ei huijattu
Itse ostin kyseiset popot lahjaksi Tampereen koskikeskuksesta La 18.10., joskus 18 aikoihin. Siellä niitä ainakin oli aika paljon, olin ainoa joka sovitteli niitä.
Ruotsalainen firma on kyseessä. Kenkä ei myöskään ollut kapea. Väittäisin, että normaalia D-lestiä hieman leveämpi. - niinpäon
hiukan kuin gigantti, muutaman kerran kun on tullut turhaan myymälään juostua niin ei juokse enää vaan tilaa ulkomailta
- Näin minä
Gigantissa kannattaa tilata tuote netistä ja hakea palvelutiskiltä, ei tarvitse kuunnella niitä myyntityrkytyksiäkään tällä konstia...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2142123
Ei enää ulkoteltta ruokaa.
Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,491267Jos sussa toisessa on yhtään miestä
Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te1861147- 81986
En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen
Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää56881- 71813
- 100802
Mitä eroavaisuuksia sinulla on
kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?77747Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.348707- 37701