Hei,
olen uusimassa kukkapenkkiä. Kaivoin ylös kymmeniä kukkasipuleita järjestääkseni ne uudelleen ja lisätäkseni uusia. Urakka oli valtava ja vaikea vaikka tiesinkin suurin piirtein sipuleiden paikat.
Onko olemassa VALMIINA jotain maahan laitettavia kehikoita, jonka sisään voisin kukkasipulit laittaa lajeittain ja ryhmittäin, että joskus tulevaisuudessa löytäisin ne paremmin, jos taas haluan uudistaa penkkiä?
Voisihan sitä tehdä jonkinlaisen kehikon itsekin, mutta etsin nyt helpompaa tietä, eli kauppareissua :)
kukkasipulit kehikkoon?
1
92
Vastaukset
- Peikonlehti
On valmiina, mutta ovat olemattoman pieniä muovisia - pitäisi ostaa kymmeniä mieli saada vanhat ja jo levinneet sipulit niihin. Tutkin asiaa kun keväällä kaivoin ylös kuivumaan kesäksi parisataa narsissin mukulaa.
Ratkaisin toisin, tein uuden riittävän ison penkin ja nyt syksyllä istutin ne sinne. Laitoin hyvin tiuhaan, toisin kuin suosituksissa, sillä osa mukuloista ei kuki ensi vuonna.
Jos sinulla on pieni määrä ja haluat muutenkin vaihdella kasvien paikkoja, tilaa nettipuutarhaliikkeistä sipulien istutuskoreja, siellä on useammassa niitä tarjolla. Silloin et tarvitse muuta kuin hakea paketin postista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1106180Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635215Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400