Hei,
olen uusimassa kukkapenkkiä. Kaivoin ylös kymmeniä kukkasipuleita järjestääkseni ne uudelleen ja lisätäkseni uusia. Urakka oli valtava ja vaikea vaikka tiesinkin suurin piirtein sipuleiden paikat.
Onko olemassa VALMIINA jotain maahan laitettavia kehikoita, jonka sisään voisin kukkasipulit laittaa lajeittain ja ryhmittäin, että joskus tulevaisuudessa löytäisin ne paremmin, jos taas haluan uudistaa penkkiä?
Voisihan sitä tehdä jonkinlaisen kehikon itsekin, mutta etsin nyt helpompaa tietä, eli kauppareissua :)
kukkasipulit kehikkoon?
1
82
Vastaukset
- Peikonlehti
On valmiina, mutta ovat olemattoman pieniä muovisia - pitäisi ostaa kymmeniä mieli saada vanhat ja jo levinneet sipulit niihin. Tutkin asiaa kun keväällä kaivoin ylös kuivumaan kesäksi parisataa narsissin mukulaa.
Ratkaisin toisin, tein uuden riittävän ison penkin ja nyt syksyllä istutin ne sinne. Laitoin hyvin tiuhaan, toisin kuin suosituksissa, sillä osa mukuloista ei kuki ensi vuonna.
Jos sinulla on pieni määrä ja haluat muutenkin vaihdella kasvien paikkoja, tilaa nettipuutarhaliikkeistä sipulien istutuskoreja, siellä on useammassa niitä tarjolla. Silloin et tarvitse muuta kuin hakea paketin postista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.854960- 432756
- 952724
- 1982390
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj281953- 1331949
- 1781560
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161471Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3581279Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51249