Aiemmin Kokoomus on ominut työväen, yrittäjät, nuorison, eläkeläiset, pienyrittäjät, sairaanhoitajat ja lapsiperheet onnistuen lähes jokaisen ryhmän kurjistamisessa, vain suuryritysten johto voinee olla tosissaan tyytyväisiä puolueen toimintaan.
Nyt Kokoomusnuoret ottivat varaslähdön eduskuntavaaleihin ja kosiskelevat ihan uutta ryhmää: rikolliset ja muut linnaventtiilit. Iloinen hymypoika Jukka Romppainen valikoitui vapaaehtoiseksi surmaajaksi ja jäi kiinni Laajasalon taposta.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288752353777.html
Kokoomus 2015 - aivan omaa luokkaansa.
Nyt Kokoomusnuoret ottivat varaslähdön eduskuntavaaleihin ja kosiskelevat ihan uutta ryhmää: rikolliset ja muut linnaventtiilit. Iloinen hymypoika Jukka Romppainen valikoitui vapaaehtoiseksi surmaajaksi ja jäi kiinni Laajasalon taposta.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288752353777.html
Kokoomus 2015 - aivan omaa luokkaansa.
Vastaukset 49
Vanhimmat
Kokoomus kiipelissä. Katainen lähti, Tujunen lähti, uusi ympäristöministeri on valopää, nyt kokoomusnuoret listii vanhoja tätejä...ai jai jai.
Stubb jaksaa hymyillä kun kamerat käy, mutta se maratonenkka on yhä huonompi kuin SDP:n Tuomiojalla.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014101818756495_uu.shtml
Kuka seuraavaksi jättää uppoavan laivan?
Kuka loikkaa puolueesta?
Stuppi on kantamassa vastuuta, ei pikkuasioihin ennätä puuttua, murhiin. Jukka Lahden murhaaja on myös kokoomuslainen poliitikko. Sitäkin suojellaan oikein poliisien ja syyttäjien toimesta. Eihän romppaistakaan voida tuomita, ehkä nainen kuoli vanhuuteen??
Kyllähän Vanhasen hallituksen aikoihin oli vaikea ilmapiiri. Kummallista, että hermot kestivät tänne asti. Nyt on ehkä stressi ns. lauennut, jännitys poissa, kun ostettiin komissaarius. Tiedä sitten, mikä on pelin henki ollut.
Räty unohtui.
Täytyy nyt vaan toivoa, että jatkossa politiikkaa ei käydä näin likaisin keinoin. Rikolliset pitäisi saada syytteeseen, etteivät ole myöhemmin jotain ongelmia järjestämässä. Manner-Eurooppa taitaa olla myös likainen kenttä? Ei kaikki kuitenkaan halua huonoa omaa tuntoa lopuksi ikäänsä.
Sekä tuolileikit kaiken aikaa muutenkin.
Männistön, Rädyn ja muiden tuolileikit.
Löytyykö EU:sta työtä? Joku meppi jää äitiyslomalle ja täältä siirtyy toinen tilalle? Noinhan se järjestyy.
Mikä paine on ollut Fennovoima-Rosatom ?
Hi
Mepit eivät varsinaisesti jää äitiyslomalle, kuten eivät kansanedustajatkaan. hallinnollisesti tämä tarkoittaa sitä, että palkka tai oikeastaan palkkio juoksee kuin manulle eväs koko meppikaude ajan.
On sitten toinen kysymys mitä edustaja tekee tai on tekemättä. Siitä hän ei ole kenellekään vastuussa - tai ehkä vähän äänestäjilleen ja puolueelleen.
On
joku puolueenpomo sanoi pitää se erottaa nuorisojohtajan paikalta siirtyykö aikusiin vaikka
Ehkä kokoomuspoliitikko toteutti kokoomuslaista politiikka. Tämä politiikka on viemässä kokoomuksen kannatuksen pohjamutiin.
Ehkä romppainen halusi samaa naiselle: nuiji kuoliaaksi ja heitti menee, jossa tämän oli kai tarkoitus upota niinikään pohjamutiin.
Näin ajateltuna murhatyö on siis kokoomuspolitiikan ilmenemä.
Hei
Vanhuuteen kuoli.
Enintään hätävarjelun liioittelua, sanovat varmaan asianajajat.
Nii
Kokoomus on Kataisen johdolla joka käänteessä muistuttanut kansaa tästä
"suurimmasta ongelmasta",eli ihmisten ikääntymisestä ja hirvittävästä
rasituksesta kansantaloudelle.
Mihin kokoomus tärväsi ne säästöt ja hyvinvoinnin jonka nuo vanhat rakensi
Suomeen silloin kun kokoomusta ei päästetty päättämään rahojen jaosta.
No nyt on saatu sitten Kataiselle ostettua paikka lihapatojen ääreen,ehkä
hänellä jo helpottaa.
80-luvun lopussa hullaantuivat niin paljon vapautuneista rahamarkkinoista,
90-luvun lopussa päättivät ,ettei omaa valuuttaa tarvitse ja nyt taitaa
olla tulossa se suurin lasku maksettavaksi kun eivät ymmärrä myöntää,
että tuli suuri virhe tuon valuutan kanssa.
aika turvattomaksi tässä tulee luin tänään Iltalehdestä joku puolueenpomo sanoi pitää se erottaa nuorisojohtajan paikalta siirtyykö aikusiin vaikka (puolustusministeriksi)
Kokoomusnuorten mielipiteet on tukahdetutettu. Nuoret vastustivat pakkoruotsia, mutta enää eivät uskalla.
Puoluetta johtaa RKP:N troijan hevonen. Kokoomuksesta on tullut apupuolue kieliasiassa.
joku puolueenpomo sanoi pitää se erottaa nuorisojohtajan paikalta siirtyykö aikusiin vaikka
Tasavallan presidentille on aina eduksi, mitä vähemmän hän on tekemisissä USA:n presidentin kanssa.
Lienöö
Vapaavuori tuomittiin 17-vuotiaana pahoinpitelystä kuukaudeksi ja 15 päiväksi ehdolliseen vankeuteen vuonna 1982. Vuonna 1984 Vapaavuori tuomittiin sakkoihin osallisuudesta varkauteen. Vuonna 2001 Vapaavuori tuomittiin rattijuopumuksesta 11 430 markan sakkoihin ja ajokieltoon.[4][24]
Ja nyt jo ministeri.
Kannata kännätä ratissa kun painoarvo kasvoi puolueessa.
Ihmekös tuo? Antti Kalliomäki putosi pää edellä seiväskuoppaan ja tuli
hänestäkin Ulkomaan kauppa-ministeri.
Vapaavuori on varmaan siksi ministeri, kun noilla taustoilla ei olei ollut mitään mahdollisuusksia virkauraan maan sisäisen tai ulkoisen turvallisuuden hallinnossa (esimerkiksi puolustus- ja sisäministeriö) tai ulkoasiainhallinnossa ja hyvin monilla muilla työpaikoilla, joissa henkilön tausta ns. tarkistetaan.
Mutta poliitikoksi voi ruveta kuka tahansa veijari, jota kansa suostuu äänestämään. Ja Kokoomuksessa päätyy tietysti ministeriksi, vaikka olisi minkälainen rikollinen.
Onneksi Vapaavuori ei ole nyt kuitenkaan maan pääministeri. Vaikka yritys olikin kova.
Kyllähän Vanhasen hallituksen aikoihin oli vaikea ilmapiiri. Kummallista, että hermot kestivät tänne asti. Nyt on ehkä stressi ns. lauennut, jännitys poissa, kun ostettiin komissaarius. Tiedä sitten, mikä on pelin henki ollut.
Stubb jaksaa hymyillä kun kamerat käy, mutta se maratonenkka on yhä huonompi kuin SDP:n Tuomiojalla.
Cleckleyn luettelo psykopatian piirteistä:[16]
Pinnallinen viehätysvoima ja älykkyys
Harhaluulojen ja muiden irrationaalisten ajattelun merkkien puuttuminen
Hermostuneisuuden tai psykoneuroottisten oireiden puuttuminen
Epäluotettavuus
Valheellisuus ja epärehellisyys
Katumuksen ja häpeän puuttuminen
Epäsosiaalinen käyttäytyminen, joka on heikosti motivoitunutta
Huono arvostelukyky ja kyvyttömyys oppia kokemuksista
Patologinen itsekeskeisyys ja kyvyttömyys rakastaa
Yleinen tunneköyhyys
Oivalluskyvyn spesifi puute
Välinpitämättömyys interpersoonallisissa suhteissa
Outo ja luotaantyöntävä käyttäytyminen juopuneena ja joskus muulloinkin
Tekee harvoin itsemurhan
Sukupuolielämä on persoonatonta, triviaalia ja heikosti integroitunutta
Elämän suunnitelmattomuus
Robert Hare on laatinut Hervey Cleckleyn kuvauksen pohjalta oman 20-kohtaisen piirreluettelonsa.
Haren 20-kohtainen piirreluettelo[17]
Lipevyys ja pinnallinen viehätysvoima
Vahvalta vaikuttava omanarvontunto
Stimulaation tarve ja taipumus ikävystymiseen
Patologinen valehtelu
Petkuttaminen ja manipulointi
Katumuksen ja syyllisyydentunteen puuttuminen
Tunteiden pinnallisuus
Kovuus ja tunteettomuus, empatian puuttuminen
Loismainen elämäntyyli
Heikko käyttäytymisen kontrolli
Promiskuiteetti (sukupuolinen holtittomuus tai valikoimaton sukupuoliyhteys eri partnerien kanssa)
Varhaiset käyttäytymisongelmat
Realististen pitkän tähtäimen päämäärien puuttuminen
Impulsiivisuus
Vastuuttomuus
Kyvyttömyys ottaa vastuuta omasta käyttäytymisestä
Useita lyhytaikaisia avo- tai aviosuhteita
Nuorisorikollisuus
Ehdonalaisen vapauden peruutus
Monipuolinen rikollisuus
https://fi.wikipedia.org/wiki/Psykopatia
Lipevyys ja pinnallinen viehätysvoima
Vahvalta vaikuttava omanarvontunto
Kovuus ja tunteettomuus, empatian puuttuminen
Nuo tarvitaan, jotta voi olla kokoomuslainen nykyään. Kokoomuksen vanhemmassa polvessa on toisenlaistakin sakkia.
Kokonaisuudessaan puoluetta tietenkin luonnehtii myös monipuolinen rikollisuus. Haluatteko pahoinpitelijän, väärentäjän, rattijuopon, verorikollisen? Vai saisiko olla peräti murhaaja? Nyt uutuutena valikoimassa myös eläinrääkkääjä!
Stubb jaksaa hymyillä kun kamerat käy, mutta se maratonenkka on yhä huonompi kuin SDP:n Tuomiojalla.
Kannata kännätä ratissa kun painoarvo kasvoi puolueessa.
Kokoomus tsemppaakin jo venäjän vaaleihin tappamalla ukrainalaisia?
Kokoomus on RKP:n apupuolue.
Sasi ja tämä nuorison kyky - tappajien puolue.
Hi
Varhaiset käyttäytymisongelmat
Realististen pitkän tähtäimen päämäärien puuttuminen
Impulsiivisuus
Vastuuttomuus
joo
Heil
Varhaiset käyttäytymisongelmat
Realististen pitkän tähtäimen päämäärien puuttuminen
Impulsiivisuus
Vastuuttomuus
Ni
Oli
Takana
Stubb
On
Hej