"Loving our cottage I could just live here, so beautiful #kuusamo #finland #cottage #holiday #weekend #happygirl #lovingit #lumimaassa #beautiful"
http://instagram.com/p/uSbHdOFY5x/?modal=true
Jassun mummukin on kärrätty mukaan. Todisteeksi otettu perhekuva!
http://instagram.com/p/uSXruMlY15/?modal=true
On varmasti rentouttava loma, kun joka välissä räpsitty kuvia someen.
http://instagram.com/p/uSbHdOFY5x/?modal=true
Jassun mummukin on kärrätty mukaan. Todisteeksi otettu perhekuva!
http://instagram.com/p/uSXruMlY15/?modal=true
On varmasti rentouttava loma, kun joka välissä räpsitty kuvia someen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Rähjäinen, kapinen vuokramökki.
Kylläpä se toisten yhdessä viihtyminen näyttää joitakin kaivertavan.
Ei kaiverra. Jassu on parasta huuhaaviihdettä ja mitä enemmän se luulee itsestään, sitä paremmiksi sen jutukin paisuu.
Kovasti on paklattu naamaa rentoutuslomallakin ja vedetty paksuja viivoja silmiin. No, ellei se vapaalla ollessaan meikkais, niin ei meikattais koskaan.
Viinin kittaamiseksi on tainnut mennä toikin loma, ulkona ollaan sen verran saadaan pari kuvaa räpsästyä.
Käykö toi Taatto vajaalla? Katse aika tyhjä ja yksinkertainen.
Ai, mummokin on rahdattu mökille. Mikä esti ettei lähtenyt Borootin häihinkin? Aika noloa ettei häissä ollut ainuttakaan morsiamen sukulaista, ystävää tai tuttavaa! Omituinen perhe noi Mäntylät...
Naurattaa se Jassun vanha kalapalakin, siitä ei oo kyllä riittänyt kuin yksi suupala per syöjä. Ai niin, kalorithan otetaan viinaksista ja se kittaaminen onkin aloitettu heti perille saavuttua, on ollut niin kiire ettei viinilasejakaan ole ehditty etsiä, nim. noissa vakiovarustetuissa mökeissä on kyllä viinilasitkin.
Hei oikeesti on aivan eri asia matkustaa 220 kilometriä autolla, kuin lähteä Englantiin kymmenien tuntien kestävälle matkalle. Ei oikeesti vanhuksille aina välttämäti käy silleesti, että lentisikalla tuosta vaan suhastaan muutama tuhat kilometriä.
Joku kohtuus pitäisi olla mummoa morkatessanne.
Ei se lento kestä kymmeniä tunteja, halloo! Eikä rasita pas-kaakaan ja rullatuolilla pääsee mukavasti liikkumaan lentokentillä. Mutta mummon kohdalla ymmärrän ettei ole viitsinyt lähteä reissuun, mikä lie Heklan oikea syy? Ei ainakaan se että Bramleyn viinaan menevä suku olis ollut liian hieno.
Mistä tiedät, että se on ollut viitsimisestä kiinni? Oletko joku lääkäri? Oikeesti tuon ikäisellä ihmisellä on paljon sellaisia rajoitteita, että kaikki ei vaan enää onnaa. Lentäminen saattaa ja onkin hyvin usein tuon ikäselle ihmiselle lähes mahdotonta.
Äidille ei ole ylivoimainen este, mummulle on.
Hki-Lontoo max 3 tuntia.
Manchesteriin n. 1/2 tuntii enemmän.
Ei siis mikään ylivoimainen juttu. Noi kun lentää Oulusta suoraan pohjoiseen, niin ei paha...
Oikea syy taitaa olla se, ettei äipällä ole rahaa ja tyttärellä ei majoitusta sitten perillä. Kun on se bedroom tax, niin ei ole ylimääräisiä makuuhuoneita.......
#Jaminin #kootut#selitykset# whoohooooo
Hei oikeesti et voi tietää perheen tilannetta. Jasmien mummon ikäisellä on hyviä päiviä ja huonoja päiviä. Joskus vanhus pystyy tekemään vaikka mitä ja sitten päivän päästä on aivan kaput. Vanhuksen tila saattaa vaihdella muutaman tunnin välein. On luonnollista, että Jasmien äiti on jäänyt hoitamaan mummua ja juhlii sitten tyttärensä häitä täällä Suomessa.
Jasminen äiti oli päätöksensä tehnyt jäätyään kotiin mummin kanssa. Hän varmasti tiesi, mitä on parasta tehdä. Miksi siitä pitää vääntää jotain salaliittoteorioita tai viitsimisiä yms.?
Tottahan nekin on.....
Miksei OMA ÄITI TULLUT HÄIHIN????
Pikkasen mietityttää.....
Itse en olisi moista hyväksynyt.
Tiesitkö että Jassu raahasi kreikasta itselleen kissan, joka nyt asuu yksin yhdessä huoneessa kun äippä on allerginen.....kissaa ei kuitenkaan voi antaa pois, että saisi kunnon elään...miksiköhän?
Musta toi ei ole kissanelämää......
1/12/13 | Livekäyttäjä24677
Mikä juttu se on, Jasminilta oli kysytty elääkö kissansa eristyksissä kun kertoi, kissa pääsi kerrankin siivouspäivänä muiden kanssa samaan tilaan?? Ja kun kyseltiin, Jasmin meni ja poisti koko kirjoituksensa kissasta ja bloggasi kaikki kyselijät??
1/12/13 | Jasminin Stalkkeri
Jasmin Mäntylä: Vastauksia kysymyksiin ja viime hetken touhuja ...
jasminmantyla.blogspot.com/.../vastauksia-kysymyksii... - Translate this page
Jan 21, 2013 - Eli eikö sinulla ole ainakin yksi kissa? ... Desmin, jonka toin viime lokakuussa kanssani Suomeen Kreikasta. ... Sorry, minulla tuli vähän pitkä kirjoitus sinulle Jasmin.
Menetimme perheeni kanssa rakkaan 18 -vuotiaan kissamme Maukun, mutta samaan aikaan sain toivottaa uuden perheenjäsenemme, eli kreikkalaisen kissanpentu Desminin tervetulleeksi sukuun... Tuo pieni kissanpentu oli suurimpana tukena surussani, ja senkin vuoksi rakastan häntä ihan hirmuisesti! En välittänyt hinnasta tms., kun päätin tuoda hänet mukanani Suomeen... En ikinä unohda sitä hetkeä, kun saavuin hänen kanssaan kotikaupunkiini Ouluun lokakuussa - olin maailman onnellisin ja helpottunein! Olo oli kuin Amazing Race -kisan jälkeen ja selvisimme maaliin selkeinä voittajina ;)
Kissaa ei IKINÄ NÄY kotikuvissa, ei koskaan.
Ainoat muutamat kuvat siitä näkyy, kun on jasminin sylissä.
Herääkin siis todella kysymys, miksi kissa on raahattava suomeen, jos sen elämää nyt on elää yksin jossain huoneessa.......
Ei mene mun jakeluun ainakaan.....
Ja kukas sen hoitaa nyt lapin loman aikana???
Ei ilmeisesti kukaan.
---- I could just live here, so beautiful
Joo, hah hah, mökki onkin paremmassa kunnossa kuin Oulun mörskä, paremmin varusteltu ja ennen kaikkea paremmin kalustettu! Vaikka onkin vaan tylsät perushuonekalut niin on tyylikkäämpi kuin Heklan rihkamalla täytetty epäkodikas mökki.
Brittien minikaksiosta puhumattakaan!
Eikös muuten papsun pitänyt jo kauan sitten laittaa nimensä joihinkin mystisiin papereihin, joiden avulla saadaan nuorelleparille isompi asunto?
Häiden ajankohtahan ei tullut mitenkään yllätyksenä Heklalle.Aikaa olisi ollut järjestää vapaata itselle ja hoitaja sille äidilleen.
Älä hei oikeesti viitti. Mistä tiedät, etteikö Helka olisi tahtonut ja yrittänyt järjestää vapaata? Mistä tiedät, miten mummu olisi suhtautunut vieraaseen ihmiseen hoitajana? Vanhus ymmärtää ihan hyvin puhetta ja tilanteita. Vanhukselle sopivan hoitajan löytäminen on "kiven takana".
Et oikeesti voi tietää Jasminen mummon perheen rutiineja, mummon sairauksia, mahdollista läheisriippuvuutta yms. yms... sataa asiaa.
No läheisriippuvuudesta he kaikki tuntuvat ainakin kärsivän.
Se, kuka Jassun häihin osallistui tai ei osallistunut, on mulle henk.koht. Yks ja hailee.
Jassu on itse ilmoittanut että mummolla on useampi hoitaja. Ja jos hääpäivä on tiedossa jo vuotta aiemmin, ei loman järjestely ole mahdotonta SIIVOOJALLE! Vai luuletko että firma menee nurin jos yks siivooja on vuosilomallaan joku syyskuu? Ei Hekla sentään niin tärkeä ihminen ole siivousfirmalle. Ja lomallahan tuo oli taas perjantainakin...Voi, voi. Mikä lie totuus ettei uskaltanut mennä hupakko tyttärensä häihin? Ei ainakaan pelko että Bramleyn juopotteleva suku olis parempi...Ja enkkuahan Helka näyttää suoltavan myös. Outoa, outoa sakkia ovat.
Kyllä tuo on Mäntylän suvun mökki. Helga on siivonnut itselleen useita residenssejä, kuten Helgan äitikin. Mäntylät ovat suomen ensimmäinen todellinen stinking rich siivoojasuku. Jasminhan siivoaa kurttuista huilua minkä kerkeää.
Siellä on kaikki perseet olalla, mummoa myöden...
Jos peruskämästä vuokramökkiä pitää "taivaana", on arki vielä kämäisempää, eli Oulun torppa ja Borootin boxi on masentavia.
Milloin ne julkaisee niitä saunomiskuvia?
Sitten vasta kun papan fagotti on hinkattu puhtaaksi.
No ei ole oma. Kai siellä muuten käytäis muutenkin kuin parin vuoden välein. Mäntylät ovat rutiköyhiä. Haluaa antaa prittisukulaisille valheellisen kuvan itsestään menestyvänä selöpritimallina.
Woohoo vänisi: ihana olla täällä taas. Taas? Kerran kolmessa vuodessa?
KlubiMME, pubiMME, mökkiMME, vuokraboxiMME, PrimarkkiMME, torppaMME, lintupeiliMME, woohoo!
Rukalla on ilmeisesti käyty iskemässä miehiä aiempina vuosina. Minne lie mummo silloin jätetty.
Ja niistä häistä, Jassu häpee siivoojaäitiään niin paljon ettei päästänyt sitä häihinsä. Tuon luulen olleen syynä. Muita sukulaisia ei kutsuttu koska eivät olis tulleet. Että niin läheiset ja lämpimät välit Mäntylöiden suvussa....Sukulaiset ei ilmeisesti ihaile tyrkkybimbo-Jassua rajattomasti.
Ei wattu joku oli kommentoinu että "Beautiful family" LOL!!!! Eipä tainnu tajuta että vanha kääppänä ei olekaan kuvassa olevan harpun ukko ja jassun isukki tai isukkipuoli vaan jassun ihan ikioma dear husbanfd. Ei vit-tu nyt tulee kuset housuun ku naurattaa niin saa-tanasti.
Ja joo, kyllä se vaan jassu rupsahtaa, ei kestä intialaiset kehitysmaageenit. Alkaa näyttää vanhalta vaikkei vielä olekaan kovin vanha. Vai alkoko tuon tekee? Ja kun sillä on pakkelit naamassa niin eikö se saa noita otsan jättiläiskiä peittoon jollain tökötillä?
Joe Blascolla on hyvät ja peittävät meikit mutta on hintava merkki, ei Jassulla oo varaa. Mut mikä ihmeen pakkomielle meikata aina? Onko omasta(kin) mielestään niin ruma ettei kukaan kestä sen naamaa meikittä?
Tuleekohan niistä "suomen häistäkään" ikinä mitään. Vaietaanko kuoliaaksi nekin? Onko pirtin pöydän ympärillä loppujen lopuksi vain jassu, pappa, äitee ja mummo syömässä rainbown valmistorttupohjaa jonka päällä kermavaahtoa ja säilykepersikoita?
Eipä näytä kämäisessä vuokramökissä parin päivän loma Kuusamossa miellyttävän, kun aivan koko ajan pukkaa tekstiä ja kuvia nettiin Jasminilta.
Silloin kun itse olemme olleet Kuusamossa, Levillä tms. LASKETTELEMASSA ym, ei kyllä tosiaan olisi aikaa eikä halua ollut roikkua netissä taukoamatta! Kiva "kulissiloma" tällä "perheelllä".
Kassu töpsöttelee hissukseen
vanhusten kanssa kahvilaan,
siinä heidän "lasketteluloma".
Neljä kahvia ja viinerit, ainoa työssä käyvä kuittaa laskun.