Vuositarkistus ennen vuokrankorotusilmoitusta

rahaa työttömälle

Minulle käy niin, että vuositarkistus ehtii tulla ennen vuokran nousua ja joudun pärjäämään vanhan vuokran perusteella lasketulla asumistuella melkein koko vuoden. Voiko vuositarkistusta siirtää mitenkään niin, että vuokrankorotus ehtii tulla sitä ennen? Ajattelin, että voisi vaikka tuhlata vettä yhtenä vuotena, jolloin Kela maksaa sen täyden vesilaskun yhdelle henkilölle ja sitten vuositarkistuksessa kun maksavat sen perusteella veden, säästänkin sen jälkeen vettä koko vuoden, jolloin saankin enemmän asumistukea vesimaksun kautta?

3

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uusi laki 2015

      Täälä on pohdittu samaa asiaa:

      http://keskustelu.suomi24.fi/node/12663260

      Muista että välitarkastuksen voi vuodesta 2015, tehdä vain jos
      - tulot laskee 200 e/kk
      - tulot nousee 400 e/kk

      "Asumistuki tarkistettaisiin, kun ruokakunnan yhteenlasketut tulot ovat nousseet vähintään 400 euroa kuukaudessa tai alentuneet 200 euroa kuukaudessa. Muilta osin tarkistamisperusteet ovat ennallaan."

      Eli jos mitään muutosta ei tapahdu, saat uuden lain mukaisen asumistuen vasta seuraavassa vuositarkistuksessa eli vuoden päästä.

    • \o/

      Jos ruokakunnan koko muuttuu, niin asumistuki määritetään uudestaan. Että ota muutamaksi kuukaudeksi vuokralle tuttu henkilö, niin asiaan tulee korjaus.

    • Huono idea..

      En suosittele sitä "veden tuhlausta", meinaan se tuhlausvuoden vesimaksu paukahtaa sun omaan nilkkaan.. mikäli sulla siis on vesimittari, eikä kiinteä maksu/hlö/kk. Toisekseen, ei kait se vesimaksu siihen asumistukeen vaikuta, vaikka olis mittarin mukaan mitä tahansa... kannattaa mieluummin lakkauttaa asumistuki joulukuussa ja sitten hakea uutta asumistukea heti tammikuussa (mikäli siis vuokrankorotus tulee tammikuusta voimaan)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      33
      2104
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      47
      1721
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1496
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1236
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1034
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      988
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      865
    8. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      34
      862
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      799
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      101
      753
    Aihe