Intti kannattaa käydä!

Moni haukkuu inttiä ajanhukaksi mutta se on tavallaan valtion täysihoitola jossa oppii hyödyllisiä taitoja kuten johtamista, aseenkäsittelyä, metsässä olemista ynnä muuta. Varsinkin alikessuna tai kokelaana joutuu käyttämään päätän ja miettimään asioiden organisointia.
11295
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Jos olisi käynyt intin, niin tietäisit että 6-12kk orjana tarkoittaa vain vuoden menettämistä opsikeluissa ja työelämässä. Mitään nykyelämässä hyödyllisiä taitoja siellä ei opi, johtajakoulutuskin on täysin vääränlaista nykyaikaiseen työelämään.

Yleensä täysihoitoloissa ei joudu olemaan jonkun muun mielivallan alla käskytettävänä 24/7, ja ruoka ja olotkin ovat täysihoitoloissa aivan eri tasoa. Intti on kurja ja ihmisarvoa polkeva paikka, jota yritetään hämärtää kaikenlaisella paskapuheella ja vääristelyllä. Kuten sinä teet.

Äänestä
  • "Mitään nykyelämässä hyödyllisiä taitoja siellä ei opi"

    Itse sain armeijasta ammatin. Kun intti oli loppu, töihin suorastaan revittiin. Ajoin armeijassa sekä rekka(CE) että bussikortit(D).

    Kuljetusalan työnantajat arvostavat armeijan ajokoulutusta erittäin korkealle.

    Äänestä

  • gerhtyjrui7o kirjoitti:

    "Mitään nykyelämässä hyödyllisiä taitoja siellä ei opi"

    Itse sain armeijasta ammatin. Kun intti oli loppu, töihin suorastaan revittiin. Ajoin armeijassa sekä rekka(CE) että bussikortit(D).

    Kuljetusalan työnantajat arvostavat armeijan ajokoulutusta erittäin korkealle.

    Tuossa nyt puhuttiinkin yleisellä tasolla. On totta että n. 1% saa kuljettajakoulutuksen, mutta edelleenkin 99% ei hyödy mitään. Se, että yhdelle alalle voi kouluttautua armeijassa, vain korostaa asevelvollisuuden epäreiluutta. Muille aloille pyrkiville tulee vähintään vuoden katko opiskeluun, joka on pois myös myöhemmästä työelämästä.

    Äänestä

olen sen käynyt.

Äänestä
  • Ihan selvästi et tiedä mistä puhut. Tai sitten olet aivan saatanallisen naiivi ja pahasti aivopesty.

    Äänestä

Tässä puhuu 2/14. Hauskaa on ollut, kotiudun jouluna, enkä ole joutunut minkään mielivallan alle.
Nykyään kaikki alikkien/kokelaiden tekemä ylimääräinen tekeminen on "simputusta", joten on aika suklaista verrattuna siihen mitä olen kuullut esim. 10v sitten armeijan käyneiltä.

Äänestä

Jotakin kertoo kyllä se, että Karpon ohjelmassa ei tainnut olla varusmiehiin liittyviä juttuja!

Äänestä

"Moni haukkuu inttiä ajanhukaksi mutta se on tavallaan valtion täysihoitola jossa oppii hyödyllisiä taitoja ..."


Televisio-ohjelmakriitikko Marko Ahonen kiteytti aiheen toteamalla: "Armeija on paikka, jossa innostuneista nuorukaisista tehdään kyynisä lintsareita."

Omien rivimieskokemusten mukaan asia on juuri, kuten Ahonen sen kuvasi. Se varsinkin passivoi, kun heti ensi viikosta alkaen huomaa, kuinka härskit lajitoverin hyväksikäyttäjät menestyvät armeijan kaltaisessa yhteisössä ja tätä käyttäytymistä esimiesten toimesta jopa kannustetaan.

Armeija on paikka, jossa yhteisen hankkeen mielekkäänä säilyttämisen suhteen vapaamatkustajina keinottelevien tyyppien sallitaan mellastaa.

Äänestä

Hannu Karposta oli Ruotuväki-lehdessä juttua ja hän kertoi käyneensä ahkerasti kertaamassa ja on reservin Majuri.

Äänestä

"oppii hyödyllisiä taitoja kuten johtamista"

Tuon lausahduksen täytyy olla vitsi! ;D

On nähty se johtamistaito! Töissä oli itseään suurena johtajana pitävä alikeisari ja sai aikaan vain valtavan kaaoksen ja tappioita firmalle. Huomasi aika nopeasti että työelämässä käskemällä ja simputtamalla ei pärjää.

Sanomattakin selvää että henkilö ei ole nykyisin enää firman palveluksessa.

Äänestä

Kaikista ei tule alikessuja eikä kokelaita.

Miten perustelet intin "hyväätekevän" vaikutuksen meille?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ilmainen hyöty kirjoitti:

Moni haukkuu inttiä ajanhukaksi mutta se on tavallaan valtion täysihoitola jossa oppii hyödyllisiä taitoja kuten johtamista, aseenkäsittelyä, metsässä olemista ynnä muuta. Varsinkin alikessuna tai kokelaana joutuu käyttämään päätän ja miettimään asioiden organisointia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu