Osuuspankki nostaa "palvelu"maksuja 100%

Törkeän ahneita!

1.1-15 alkaen!

22

1693

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vätistä

      Mitä tarkoitat?

      Valita valituille edustajiston jäsenille eikä tänne.

    • entä sitten

      Niin entä sitten??? Ketää kiinnostaa tipat valtameressä? Mulle ainakin on yks ja hailee muutamat eurot. Persaukisille se tietenkin on maailman loppu. Jos löytyy rahaa, ei paljon jaksa ottaa särkyä marginaalisista veloituksista.

    • Saman todennut

      Muutoksia palvelumaksuihin 1.1.2015
      Osa palvelumaksuistamme muuttuu tammikuun 2015 alusta lukien. Kokosimme alle yleisimmät muutokset, jotka tulevat voimaan 1.1.2015. Vanha hinta on ilmoitettu suluissa.

      Tilinkäyttö

      Muu tiliote tai kuitti 2,50 e (2,30)

      Paperinen tiliote, yksi/kk postitettuna 20.5.2014 jälkeen avatuille käyttötileille, kun asiakkaalla on verkkopalvelusopimus 2,50 e (2,30)

      Tavoitetilin paperinen kuukausitiliote 2,50 e (2,30)

      Tilitapahtumien kysely konttorissa 3,00 e (2,50)

      Tilin saldokysely Otto.-automaatilla/kysely 0,40 e (0,20)

      Tilin saldokysely Otto.-automaatilla/kysely alle 18-vuotiaille, maksuton (maksuton)

      Tililtäotto tavoitetililtä: 4 maksutonta nostoa/kalenterivuosi, seuraavat nostot/kpl 10,00 e (5,00)

      Käteismaksu konttorissa toisen tilille OP-Pohjola-ryhmässä tai toisessa rahalaitoksessa olevalle tilille 7,00 e (6,00)

      Maksupalvelutoimeksiannon vastaanotto, hinta/kpl 2,00 e (1,50)

      Kieltäytymis- tai katteettomuusilmoitus 6,50 e (5,50)

      SEPA-alueen ulkopuoliset maksut

      Lähtevä ulkomaanmaksu, maksaja maksaa vastaanottajapankin kulut (OUR) 30,00 e (31,00)

      Pikamääräys 30,00 e (28,00)

      Pikamääräys, maksaja maksaa vastaanottajapankin kulut (OUR) 55,00 e (53,00)

      Ulkomaanmaksu tai SWIFT-sekki konttoripalveluna 15,00 e (11,70)

      Rahoitus

      Luoton maksuerän automaattinen veloitus 2,30 euroa (2,20)

      Tallelokerot/kk

      Lokeron sisätilan korkeus 0 - 75 mm (sis. ALV) 3,00 e (2,70)

      Lokeron sisätilan korkeus 76 - 100 mm (sis. ALV) 4,00 e (3,20)

      Lokeron sisätilan korkeus 101 - 150 mm (sis. ALV) 5,00 e (4,20)

      Lokeron sisätilan korkeus 151 - 250 mm (sis. ALV) 6,00 e (5,70)

      Lokeron sisätilan korkeus 251 - 350 mm (sis. ALV) 7,00 e (6,20)

      Lokeron sisätilan korkeus 351 - 450 mm (sis. ALV) 8,00 e (7,20)

      Lokeron sisätilan korkeus 451 - 600 mm (sis. ALV) 9,00 e (8,20)

      Mikäli säilytettävä esine ei mahdu tallelokeroon ja osuuspankki ottaa esineen säilytettäväksi, pankki veloittaa palkkiota esineen ilmoitetun arvon mukaan (sis. ALV) 0,05 %, kuitenkin vähintään 8,00 e (0,05 %, kuitenkin vähintään 7,00 e)

      Mikäli et hyväksy hintamuutoksia, sinulla on muutoksen voimaantulopäivään mennessä oikeus irtisanoa sopimus tai palvelu päättymään kyseisen palvelun sopimusehtojen mukaisesti. Palveluhinnasto julkaistaan marraskuun alussa konttoreissamme ja osoitteessa www.op.fi. Lisätietoja saat pankistamme tai OP 0100 0500 puhelinpalvelusta.

      Voit tarkastella hinnastoja myös verkossa op.fi 1.11.2014 lähtien

      • DF123

        Tuossa kun noita luin niin puoliakaan tuskin kukaan teistä käyttää kuin enintään pari kertaa vuodessa, tosin nuo kuukausimaksulliset hommat on eri asia. Itsellä on aina ollut kyseisellä pankilla rahat ja siellä pysyy.


      • 12345678

        Tilin saldokysely Otto.-automaatilla/kysely 0,40 e (0,20)

        Maailmanloppu on tullut, ranteet ja nilkat auki!!


    • Velaton

      Niin näyttää kun jutun lukee! Tämä on jokavuotista op-pankissa nykyään.Nyt taitaa olla vihdoinkin aika siirtyä s-pankkiin.Siellä kaikki maksutonta.Lainaa ei ole niin liki 40-vuoden pankkisuhde ei enää ole minkään arvoinen.

      • Könbvg

        Pankkien palvelumaksut on pelkkää ahneutta, palvelua ei nähdä mutta rahat lähtee. Suosittelen s-pankkia, itsekin asiakas, tosin kyllä myös s-ryhmän työntekijä ;) Mutta aidosti, s-pankki taitaa olla ainoa pankki jolla melkein mikään ei maksa mitään.


    • pikku-iines

      Kas kas, no minä olin suunnitellut ensi vuonna vaihtavani tiliä danskepankista pois, kun haluan, että pankkini on suomessa. Oli kaksi vaihtoehtoa osuuspankki, mut nyt jäi sitten jäljelle enää tämä yksi mihin tulen vaihtamaan.

      Kuin myös pienen ihmisen/yksilön protestina aion kilpauttaa laskuttajat, ne jotka viitsivät lähettää laskun ilman kuluja ovat listalla ykkösenä ja repivät nyt asiakkaita itselleen ahneemmilta. Sellaista se bisnes on ahneet hukkuvat. Ja kansalla todellakin on sananvalta kun se haluaa ilmaista mielensä tahtoessaan. Ilman meitä ei ole heitäkään.

      Tuleepas muutosten vuosi, onko kellään tietoa kännykkäfirmasta joka ei erikseen ota kuluja laskusta? Oon aatellut vähentää tätä mediaa huomattavasti, kun ei oo enää rehellisellä linjalla, niin silloin maksaja häipyy.

    • Käteinenkin poistuu

      Ketä enää pankkeja mihinkään tarvii?

    • Liikemies G.R.

      "Käteinenkin poistuu"
      Sinä et varmaan koskaan ole persaukisena tarvinnut?

      • Per-- Aukinen

        Kannattaa neuvotella, kysellä miten paljon täytyy olla euroja vaikkapa korkeakorkoisella tilillä, niin tarvitsemasi palvelumaksut ovat ehkä maksuttomia.


      • Poonus
        Per-- Aukinen kirjoitti:

        Kannattaa neuvotella, kysellä miten paljon täytyy olla euroja vaikkapa korkeakorkoisella tilillä, niin tarvitsemasi palvelumaksut ovat ehkä maksuttomia.

        Kohtuullisen paljon pitää rahaa olla tilillä, jotta se kuittaisi palvelumaksut. Korko on sitten vastaavasti mitätön, joten rahan tuotto jää miinukselle.


      • Per--Aukinen
        Poonus kirjoitti:

        Kohtuullisen paljon pitää rahaa olla tilillä, jotta se kuittaisi palvelumaksut. Korko on sitten vastaavasti mitätön, joten rahan tuotto jää miinukselle.

        Ei korko ole mitätön, se on mikä sovitaan ja käytettävän tilin maksettava korko on minimi. Se ei kyllä silti yllä lähellekään noin 4% mitä joskus oli talletustilin korko. Jos muistat niin asuntolainan korko oli aikoinaan noin 9%. Määräaikaisen tilin korko oli noin 10% eikä ollut palvelumaksujakaan.


    • niinpäniin

      Mitä sekoilet?

      Tarkoitat ilmeisesti siis ITSEPALVELU -maksuja?

      • per-- Aukinen

        No niin sekoilen, koska minulla ei tälläisia ole, niin en myös maksa itsepalvelu tai palvelumaksuja.


    • Ei tilisiirtoja enää

      Siirrä rahat vaikka S-pankkiin, ei ole tilinhoitomaksuja.
      Entinen Nordea pankin asiakas tässä opastaa !

    • Pers Netto

      Luovuta jo opulaisten hyysääminen - se ei Suomelle mitään tuota!

    • RosvoOP

      Osuuspankki on kyllä kaamea firma.

      Meidän perheen ongelmia OP:n kanssa:

      Kävimme paikan päällä allekirjoittamassa paperit, joissa lopetettiin kaikki tilit ja palvelut (verkkopankki) sieltä koska siirryttiin toisen pankin asiakkaaksi. Opintolainat jätettiin sinne koska siirtämisestä OP olisi perinyt 300€ lainan määrästä riippumatta.

      Parin kuukauden päästä tuosta kuitenkin alkoi tulla laskuja ja karhuja. Selvisi, että palveluita ei ollut koskaan suljettu vaikka paikan päällä se tehtiin.

      Nyt kävi sitten toisen kerran niin, että OP on perinyt kaikenlaisia palvelumaksuja ja kustannuksia 2 vuotta lainatililtä vaikka mitään palveluja ei ole käytössä ja kustannuksia ei ole tullut. He olivat siis ottaneet opintolainan lyhennyksestä joka kk osan itselleen.

      Ensimmäisellä kerralla antoivat kyllä varastetut rahat takaisin muutaman valituksen jälkeen mutta toinen kerta on vielä selvityksessä. Pistän tästä kuluttaja-asiamiehelle valituksen, mutta tuskimpa se tuollaisen firman toimintaan mitään auttaa.

      Niin tosiaan viimeisenä naulana arkkuun, OP ei suostu ilmoittamaan puolivuotisista opintolainan koroista missään muualla kuin heidän verkkopankissaan, jota meillä ei ole käytössä. Karhu tulee kyllä sitten lisämaksulla kun eräpäivä on mennyt ohi. Summaa ei siis tiedä etukäteen ellei käy heidän konttorillaan ajoissa.

      Opintolainan kk maksusumman muutoksesta perivät muuten 150€

      • Lainan siirto? Näin alaa tuntemattomana luulisi sen onnistuvan niin että avaa uuden tilin uuteen pankkiin, ottaa uudesta pankista uuden lainan, ja maksaa sillä vanhan pankin lainan kerralla pois


      • RosvoOP
        pankkiautomaatti kirjoitti:

        Lainan siirto? Näin alaa tuntemattomana luulisi sen onnistuvan niin että avaa uuden tilin uuteen pankkiin, ottaa uudesta pankista uuden lainan, ja maksaa sillä vanhan pankin lainan kerralla pois

        Joo tokihan tämä kyllä onnistuu jos saa lisää lainaa :)


    • pankkiautomaatti

      Osuuspankki keksinyt kaikkea muutakin pientä jäynää käyttäjille:

      - Enää ei voi kirjaantua henkilökortilla

      - Enää ei näe tilin saldoa heti kun kirjaantunut sisään

      - Pitää käyttää avainlukuja jo heti kun on kirjaantunut

      - Laskuissa on käytössä erikseen vahvistus (yllä olevien lisäksi)

      - Käytössä joku ihmeen puhelinvarmennus isoissa summissa... isot summat on harvinaisia (esim. auton osto) jolloin tuo tulee juuri pahimmassa tilanteessa

      - Kysytään avainlukuja satunnaisessa järjestyksessä

      - 300 avainluvun lista

      Seuraavaksi varmana poistetaan käytöstä viivakoodin lukijan mahdollisuus, tätäkin voitaisi perustella sitten turvallisuudella tai käytön vähäisyydellä, kuten muitakin jäyniä on perusteltu

    • Karsea laitos.

      Osuuspankista oli todella vaikeaa saada tilejään siirrettyä toiseen pankkiin.
      Tekivät kaikkea mahdollista kiusaa.
      Jopa pankkitoimihenkilöt uudessa pankissa joutuivat uhkaamaan heitä oikeustoimilla saadaksemme sieltä tilit pois.
      Todella omituinen pankki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      200
      4383
    2. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      42
      2026
    3. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      63
      1713
    4. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      133
      1373
    5. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      358
      1347
    6. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      93
      969
    7. SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?

      SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä
      Yhteiskunta
      26
      933
    8. Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!

      Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse
      Juomat
      10
      899
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      170
      818
    10. Voiko vauva uskoa ?

      Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9
      Helluntailaisuus
      186
      706
    Aihe