lapsi syntyy maaliskuussa ja pyytäisin kummiksi nuorta joka pääsee ripille samana kesänä mutta ei kerkeä saada konfirmaatiota enne kastetta. Onko mahdollista että hän on lapsen syli kummi? Voiko hän oll edes kummi ennen kuin on päässyt ripille?
APUA!!NOPEASTI!!
4
182
Vastaukset
Hei nimimerkki, Kummiapua
Elät hienoa aikaa odottaessa pienokaista. Ei huolta, asia johon kaipaat apua, on järjestettävissä. Toivot lapsesi kummiksi nuorta, joka konfirmoidaan vasta kasteen jälkeen. Hänet voidaan helposti lisätä kummiksi konfirmaation jälkeen. Hän voi olla kasteessa mukana ja hänellä voi olla siinä tehtäviä, esim. tekstin lukeminen. Mutta tarvitset lapselle vähintään yhden kummin; kirkkoon kuuluvan ja konfirmoidun, kastetta toimitettaessa. Jos teillä on vain yksi kummi kasteessa, sitä on kirjallisesti anottava kirkkoherralta ja perusteluksi käy tuo toisen kummin lisääminen konfirmaation jälkeen. Kerro tämä asia kastavalle papille keväällä kastekeskustelussa.
Hyvää odotusaikaa sinulle,
Pirkko-pappi- Niin se vaan on
Kirkkon hyväksymät kummit alkavat olemaan katoava luonnonvara, ainakin jos alle 30-kymppistä etsii...
- Ihmisten hylkäämät
Siksi minun ensimmäinenkastettiin, seuraavat kaksi jäi ilman kastevesiään.
Emme ole tervetulleita Jeesuspöytään kavereiden ja suosioiden puutteiden takia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1656212Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv922793Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?921781Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am381472Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91226- 491015
Mitä tarkoitat
”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”23928- 66912
- 21903
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu122903