Olen laittamassa asuntoani myyntiin. Ketä välittäjää suosittelette ja ketä ette? Kokemuksia?
Kiinteistönvälittäjät
31
5825
Vastaukset
- Juuri myin itse
Liian tärkeä asia täältä kysyttäväksi. Täällä on pääosin väkeä, joilla ei ole ikänä minkäänlaista asuntoa myytäväksi tai ostettavaksi. Kunnan slummiasukkaat eivät paljon neuvoja jakele.
Aamulehden lauantainumerossa on asuntoilmoituksia, ostetaan ja myydään, sieltä niitä välittäjiäkin löytyy.
Oletko mahdollisesti uusavuton, kun et itse pysty päättämään. Asunto-osake on irtainta omaisuutta, jonka myynti käy hyvin ihan itseltäkin. Netistä löytyy yksityiskohtaisemmat ohjeet ja neuvot! Säästät tonneja! - velallinen2019
Pankki tekee myös veloituksetta(ainakin ennen) asunto osakeiden kaupasta muutaman rivin kauppakirjan. Kestää noin10 minsaa ja homma selvä. Myös rahan siirtyminen ostajalta sinulle hoituu heti ja pääset törsään.
- kuuleman mukaan
Konnia ne on melkein kaikki.
LKV laillistettu kusettaja ja valehtelija. - Omaa rahaa
Myy itse.
Miksi maksaa muille. - Talon ostaja
Koditar on kyllä paras,kuuma pakkaus.
- pakkaus....
http://asunnot.oikotie.fi/talo/1611071/valtakatu-55-hämeenkyrö
Mirkka Aarnivirta, vieläkin kuumempi :) - ice,,,
Koditarta suositten pitkä kokemus myyntityöstä.
- Mäkynenn
Muutaman vuoden takainen kokemus: Koditar sanoi ettei voi missään nimessä pyytää talosta enemmän kuin 130000, myytiin toisella välittäjällä alle kahdessa viikossa hinnalla 158 000. Aina ei kokemus riitä.
- mäkitalon isäntä
Koditar ottaa nahkasaappaissa kovasti! Suosittelen!!
- Buy
Entä Välitän tai Op-kiinteistökeskus ? Välitän on pieni ja kodikas paikallinen pulju. OP-kiinteistökeskus on iso ja tehokas. Etuovi.comista käy katsomassa jos haluat vieraan tekevän asuntokauppaa puolestasi, siellä on firmoja mistä valita. Koditar en ole kuullutkaan?
- jubes
Myy paljon Hämeenkyrössä ja Ikaalisten suunnalla
http://www.remax-center.fi/agent_details.php?id=385 - Hyvät tavat
Pyydä muutamaa väluttäjää kotiisi ja tekemään tarjouksen. Tapahtuu veloituksetta. Tavattuasi välittäjät ja kuultuasi tarjoukset, teet valintasi. On kohteliasta olla valintasi tehtyäsi yhteydessä kuhunkin välittäjään ja kertoa, että kokeilet nyt yhteistyötä yhden välittäjistä kanssa. Kerro ystävällisesti, että aina on mahdollista, että olet myöhemmin yhteydessä.
- Jobbari
Pisnes on pisnes ja mooses on mooses. Kysy vaan välitystarjouksia ja pudota heti se välittäjä, joka lupailee asunnostasi ylihintaa, samoin se joka lupailee halvinta hintaa. Palkkio sovittele euromääräiseksi, sillä nyt on varaa tingata listahinnoista ja -prosenteista reilusti, sillä välittäjiä alkaa olla enemmän kuin myytäviä kämppiä!
Turhat höpinät hyvistä tavoista, kohteliaisuudesta ja ystävällisyydestä voit unohtaa. Asunnon myyminen on raakaa toimintaa ja voiton maksimointia - kaikilta osapuolilta. Sitä säädellään lailla ja asetuksilla sekä hyvillä kauppatavoilla. Näillä mentäköön.
- tumppu .
Välitysmaksut voi maksaa luonnossa
- Torpan ostanut
Eihän ne torpat siällä mettässä mene kaupaksi. Pistä lehteen ja myy, K-välittäjät tuplaa hinnan ja käteen jää.
- justheränny
Välittäjähän koittaa myydä asuntosi mahdollisimman halvalla ,että saa palkkionsa.Moraalisesti samaa tasoa kun, asianajaja, autokauppias, pankit, vakuutuslaitokset eli omaan lompsaan keräämista
- Puolensa kaikessa
Jokainen tekee itse päätöksen miten myy. Kiinteistövälitys on kovaa työtä tänä päivänä jos jotakin haluaa saada kaupan=tienata palkkaa.
Pitää olla tavoitettavissa, markkinoida jo puhelimessa sekä paikanpäällä. Kohteita ja hintoja vertaillaan yhä enemmän, useat asunnot ovat vuosiakin myynnissä.
Kyllä se on ihan työtä siinä missä numeroiden pyörittelykin, tai tehdastyö, mikä nyt keltäkin luonnistuu.. - Myy kans
Puolensa kaikessa kirjoitti:
Jokainen tekee itse päätöksen miten myy. Kiinteistövälitys on kovaa työtä tänä päivänä jos jotakin haluaa saada kaupan=tienata palkkaa.
Pitää olla tavoitettavissa, markkinoida jo puhelimessa sekä paikanpäällä. Kohteita ja hintoja vertaillaan yhä enemmän, useat asunnot ovat vuosiakin myynnissä.
Kyllä se on ihan työtä siinä missä numeroiden pyörittelykin, tai tehdastyö, mikä nyt keltäkin luonnistuu..Mites tää Juoni Järvinen? Onko hänen toiminnan tehokkuudestaan havaintoja?
- suonikas
se on aika kova juonitteleen itselleen alueita
- peppureino
saastanen lutka on paras välittäjä
Suosittelen Jarmo Hoikkalaa Ikaalisista.
- tönö12
Hoikkala on ehkä paras
- HerraPaksulaVirrat
Laillistettu LKV ei tarkoita sitä että olisivat asiantuntijoita kaikki.Tässä esimerkkitapaus .Välittäjä ottaa sisä/ulkokuvia rakennuksesta ja kehuu ilmossaan että kunto tyydyttävä-hyvä. Pitäisi sen välittäjän ryömiä myös sinne välikatollekkin ja ottaa sieltä kuvia että onko muistettu rakennusvaiheessa puhaltaa sinne lämpöeriste,näin ei käynyt kun naapurini myi taloaan ja unohti kertoa ettei ole villaa tarpeeksi ja putketkin on eristämättä. Kaupanteon jälkeen tuli käräjät ja myyjä joutui korvaamaan sievoisen summan uudelle omistajalle kaikista piilovioista joita kiinteistövälittäjä ei ollut tarkastanut ja alkoi myydä taloa täysin hyvänä ja valmiina. En koskaan ottaisi sellaista välittäjää joka ei osaa tehdä mitään muuta kuin kuvata sillä moni kakku päältä kaunis sisältä silkkaa paskaa,eli piiloviat on osattava välittäjän tunnistaa silla kuseen joutuu myyjä jos niistä kiinni jää ja samalla välittäjäkin voi menettää maineensa .
- enketään
Myy itse.
Miksi ihmeessä nykyään niin osaavat ja kaiken tietävät ihmiset asuntoaan myymään alakaessaan palkkaavat kalliilla jonkun muun kuin itsensä?
Sitten toisen omaisuutta tulee myymään vastuuton ja asiasta mitään tietämätön tyttönen, pahimmassa tapuksessa ehkä?
Sen verran itse asuntoni ostaneena ja itse taloni myyneenä sekä näytöillä olleena tiedän että itse pääsee ihan samaa lopputulemaan säästen muutamankuukauden palkan ja hinta on helppo kun tosiaan on se netti muillakin kuin välittäjillä, jos haluaa myydä.
Nykyäähän niiden pitää olla niin laillistettuja lkveitä , miksi ihmeessä vain maakauppoja tehdessä kaupanvahvistukseen saa kyllä ammattilaisen pienellä rahalla.
Ja muuten ala on noussut niin turhan trendikkääksi kaikenmaailman sisustus ja siivous-ohjelmien sekä naurettavien kiinteistöbisnesohjelmien avulla, eikös? - Anonyymi00026
Mikä välittäjä on Keyho.
En ymmärrä. Alueeltani on myyty samanlaisia kämooiä 85000
Välittäjä ti ostajan joka tarjosi 60000
Suorastaan hermostui, ku en myynyt
Meinasi käydä päälle.
Varokaa tommosta välittäjiä - Anonyymi00027
Ainut ja paras on Hoikka myös miesten välinen intiimi palvelu hoituu samassa .
- Anonyymi00028
Tulkaas asumaan kotorinteelle.Sitten kun myytte omanne pois.
- Anonyymi00029
Kuten huomaatte täälläkin. Tuo kiinteistönvälitys lkv -touhu on silkaa rahastusta. Vähän aikaa ja vaivaa, niin kyllä sen oman asunnon saa myytyä tai ostettua, siinä missä vaika autonkin.
- Anonyymi00030
Jappu Permo on paras
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain767636Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1293049- 1531894
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha711718Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1291557Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1721492- 1321212
- 79887
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko50834- 53784