Kiinteistönvälittäjät

Myyyjäää

Olen laittamassa asuntoani myyntiin. Ketä välittäjää suosittelette ja ketä ette? Kokemuksia?

31

6022

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juuri myin itse

      Liian tärkeä asia täältä kysyttäväksi. Täällä on pääosin väkeä, joilla ei ole ikänä minkäänlaista asuntoa myytäväksi tai ostettavaksi. Kunnan slummiasukkaat eivät paljon neuvoja jakele.

      Aamulehden lauantainumerossa on asuntoilmoituksia, ostetaan ja myydään, sieltä niitä välittäjiäkin löytyy.

      Oletko mahdollisesti uusavuton, kun et itse pysty päättämään. Asunto-osake on irtainta omaisuutta, jonka myynti käy hyvin ihan itseltäkin. Netistä löytyy yksityiskohtaisemmat ohjeet ja neuvot! Säästät tonneja!

    • velallinen2019

      Pankki tekee myös veloituksetta(ainakin ennen) asunto osakeiden kaupasta muutaman rivin kauppakirjan. Kestää noin10 minsaa ja homma selvä. Myös rahan siirtyminen ostajalta sinulle hoituu heti ja pääset törsään.

    • kuuleman mukaan

      Konnia ne on melkein kaikki.

      LKV laillistettu kusettaja ja valehtelija.

    • Omaa rahaa

      Myy itse.
      Miksi maksaa muille.

    • Talon ostaja

      Koditar on kyllä paras,kuuma pakkaus.

    • pakkaus....
    • ice,,,

      Koditarta suositten pitkä kokemus myyntityöstä.

      • Mäkynenn

        Muutaman vuoden takainen kokemus: Koditar sanoi ettei voi missään nimessä pyytää talosta enemmän kuin 130000, myytiin toisella välittäjällä alle kahdessa viikossa hinnalla 158 000. Aina ei kokemus riitä.


    • mäkitalon isäntä

      Koditar ottaa nahkasaappaissa kovasti! Suosittelen!!

    • Buy

      Entä Välitän tai Op-kiinteistökeskus ? Välitän on pieni ja kodikas paikallinen pulju. OP-kiinteistökeskus on iso ja tehokas. Etuovi.comista käy katsomassa jos haluat vieraan tekevän asuntokauppaa puolestasi, siellä on firmoja mistä valita. Koditar en ole kuullutkaan?

    • jubes
    • Hyvät tavat

      Pyydä muutamaa väluttäjää kotiisi ja tekemään tarjouksen. Tapahtuu veloituksetta. Tavattuasi välittäjät ja kuultuasi tarjoukset, teet valintasi. On kohteliasta olla valintasi tehtyäsi yhteydessä kuhunkin välittäjään ja kertoa, että kokeilet nyt yhteistyötä yhden välittäjistä kanssa. Kerro ystävällisesti, että aina on mahdollista, että olet myöhemmin yhteydessä.

      • Jobbari

        Pisnes on pisnes ja mooses on mooses. Kysy vaan välitystarjouksia ja pudota heti se välittäjä, joka lupailee asunnostasi ylihintaa, samoin se joka lupailee halvinta hintaa. Palkkio sovittele euromääräiseksi, sillä nyt on varaa tingata listahinnoista ja -prosenteista reilusti, sillä välittäjiä alkaa olla enemmän kuin myytäviä kämppiä!

        Turhat höpinät hyvistä tavoista, kohteliaisuudesta ja ystävällisyydestä voit unohtaa. Asunnon myyminen on raakaa toimintaa ja voiton maksimointia - kaikilta osapuolilta. Sitä säädellään lailla ja asetuksilla sekä hyvillä kauppatavoilla. Näillä mentäköön.


    • tumppu .

      Välitysmaksut voi maksaa luonnossa

    • Torpan ostanut

      Eihän ne torpat siällä mettässä mene kaupaksi. Pistä lehteen ja myy, K-välittäjät tuplaa hinnan ja käteen jää.

    • justheränny

      Välittäjähän koittaa myydä asuntosi mahdollisimman halvalla ,että saa palkkionsa.Moraalisesti samaa tasoa kun, asianajaja, autokauppias, pankit, vakuutuslaitokset eli omaan lompsaan keräämista

      • Puolensa kaikessa

        Jokainen tekee itse päätöksen miten myy. Kiinteistövälitys on kovaa työtä tänä päivänä jos jotakin haluaa saada kaupan=tienata palkkaa.
        Pitää olla tavoitettavissa, markkinoida jo puhelimessa sekä paikanpäällä. Kohteita ja hintoja vertaillaan yhä enemmän, useat asunnot ovat vuosiakin myynnissä.
        Kyllä se on ihan työtä siinä missä numeroiden pyörittelykin, tai tehdastyö, mikä nyt keltäkin luonnistuu..


      • Myy kans
        Puolensa kaikessa kirjoitti:

        Jokainen tekee itse päätöksen miten myy. Kiinteistövälitys on kovaa työtä tänä päivänä jos jotakin haluaa saada kaupan=tienata palkkaa.
        Pitää olla tavoitettavissa, markkinoida jo puhelimessa sekä paikanpäällä. Kohteita ja hintoja vertaillaan yhä enemmän, useat asunnot ovat vuosiakin myynnissä.
        Kyllä se on ihan työtä siinä missä numeroiden pyörittelykin, tai tehdastyö, mikä nyt keltäkin luonnistuu..

        Mites tää Juoni Järvinen? Onko hänen toiminnan tehokkuudestaan havaintoja?


    • suonikas

      se on aika kova juonitteleen itselleen alueita

    • peppureino

      saastanen lutka on paras välittäjä

    • Suosittelen Jarmo Hoikkalaa Ikaalisista.

    • tönö12

      Hoikkala on ehkä paras

    • HerraPaksulaVirrat

      Laillistettu LKV ei tarkoita sitä että olisivat asiantuntijoita kaikki.Tässä esimerkkitapaus .Välittäjä ottaa sisä/ulkokuvia rakennuksesta ja kehuu ilmossaan että kunto tyydyttävä-hyvä. Pitäisi sen välittäjän ryömiä myös sinne välikatollekkin ja ottaa sieltä kuvia että onko muistettu rakennusvaiheessa puhaltaa sinne lämpöeriste,näin ei käynyt kun naapurini myi taloaan ja unohti kertoa ettei ole villaa tarpeeksi ja putketkin on eristämättä. Kaupanteon jälkeen tuli käräjät ja myyjä joutui korvaamaan sievoisen summan uudelle omistajalle kaikista piilovioista joita kiinteistövälittäjä ei ollut tarkastanut ja alkoi myydä taloa täysin hyvänä ja valmiina. En koskaan ottaisi sellaista välittäjää joka ei osaa tehdä mitään muuta kuin kuvata sillä moni kakku päältä kaunis sisältä silkkaa paskaa,eli piiloviat on osattava välittäjän tunnistaa silla kuseen joutuu myyjä jos niistä kiinni jää ja samalla välittäjäkin voi menettää maineensa .

    • enketään

      Myy itse.
      Miksi ihmeessä nykyään niin osaavat ja kaiken tietävät ihmiset asuntoaan myymään alakaessaan palkkaavat kalliilla jonkun muun kuin itsensä?

      Sitten toisen omaisuutta tulee myymään vastuuton ja asiasta mitään tietämätön tyttönen, pahimmassa tapuksessa ehkä?

      Sen verran itse asuntoni ostaneena ja itse taloni myyneenä sekä näytöillä olleena tiedän että itse pääsee ihan samaa lopputulemaan säästen muutamankuukauden palkan ja hinta on helppo kun tosiaan on se netti muillakin kuin välittäjillä, jos haluaa myydä.
      Nykyäähän niiden pitää olla niin laillistettuja lkveitä , miksi ihmeessä vain maakauppoja tehdessä kaupanvahvistukseen saa kyllä ammattilaisen pienellä rahalla.

      Ja muuten ala on noussut niin turhan trendikkääksi kaikenmaailman sisustus ja siivous-ohjelmien sekä naurettavien kiinteistöbisnesohjelmien avulla, eikös?

    • Anonyymi00026

      Mikä välittäjä on Keyho.
      En ymmärrä. Alueeltani on myyty samanlaisia kämooiä 85000
      Välittäjä ti ostajan joka tarjosi 60000
      Suorastaan hermostui, ku en myynyt
      Meinasi käydä päälle.
      Varokaa tommosta välittäjiä

    • Anonyymi00027

      Ainut ja paras on Hoikka myös miesten välinen intiimi palvelu hoituu samassa .

    • Anonyymi00028

      Tulkaas asumaan kotorinteelle.Sitten kun myytte omanne pois.

    • Anonyymi00029

      Kuten huomaatte täälläkin. Tuo kiinteistönvälitys lkv -touhu on silkaa rahastusta. Vähän aikaa ja vaivaa, niin kyllä sen oman asunnon saa myytyä tai ostettua, siinä missä vaika autonkin.

    • Anonyymi00030

      Jappu Permo on paras

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      22
      2828
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1942
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      53
      1787
    4. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      67
      1779
    5. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      1703
    6. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      121
      1684
    7. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      70
      1450
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1245
    9. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1208
    10. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1198
    Aihe