Turussa Åbo Akademissa on kehitetty PEDOtesti.
Testissä pyritään saaman selville se, onko henkilöllä poikkeava seksuaalinen mielenkiinto, eli mielenkiinto, joka sisältää kiinnostuksen lapsia ja nuoria kohtaan, sanoo tutkija Jan Antfolk Åbo Akademista.
Suomalaisten kehittämässä testissä merkittävää on nimenomaan se, että sillä voidaan mitata seksuaalista mielenkiintoa.
Tähän asti käytössä olleet testit eivät ole riittävän tehokkaita, sillä poikkeavaa seksuaalista mielenkiintoa on ollut niissä vaikeata todentaa.
Testissä seksuaalirikoksesta tuomittu katsoo tietokoneen ruudulta kuvavirtaa, jossa on kuvia nuorista henkilöistä sekä aikuisista. Osa henkilöistä on alasti ja osa pukeissa. Testissä on kaikkiaan noin kaksi sataa kuvaa.
Kuvissa on yhdeksän ärsykepistettä, joihin henkilön on reagoitava. Henkilön on vastattava pisteisiin vaaditulla tavalla näppäimistön avulla. Testissä seksuaalista kiinnostusta kuvassa olevaan henkilöön havainnoidaan sillä nopeudella, jolla henkilö painaa vaadittuja näppäimiä.
PEDOilla on muihin miehiin verrattuna enemmän vaikeuksia olla katsomatta kuvia lapsista ja nuorista ja tämän takia he reagoivat muihin samanaikaisiin tehtäviin hitaammin.
Eli jos olet hidas reagoimaan, tulet tuomituksi PEDOksi?!
Tutkimusten mukaan havainnointiin perustuvissa testeissä on vaikeata vääristää testitulosta.
Suomessa PEDOtesti käyttöön!
3
171
Vastaukset
- Oletko PEDO-testi
Testin voi tehdä esim. katsomalla tätä videota kuuluisasta näyttelijästä:
https://www.youtube.com/watch?v=pNNYxU0Uwq0
Tälläiset seksuaalisesti provosoivat poseeraukset (jopa vaatteet päällä) luetaan Suomessa lapsipornoksi, joten jos kiihotut tälläisistä OLET PEDO! - TodistaaSYYTTÖMYYDEN
> Testin kehittäjä Jan Antfolk, joka kehittää testiä Pekka Santtilan ryhmässä <
Hei täähän on siinä Auer keississäkin todistanut tyyppi?
Miksei ne testannu tolla Annelia ja Kukkaa?
Siten ne olisi pystyny osoittamaan ettei ne kiihotu pikkulapsista (ei edes dildot päässä sarvina juoksevista) ja tuomiot voitais purkaa?
Testiä voitaisiin siis käyttää myös toisin päin eli todistamaan syyttömyys? - Ukkojäärä
Huuhaa testi jolla ei ole minkäänlaista todellisuuspohjaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1723375Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3732161Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii542097- 421988
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321481Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931241- 541203
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul3941091Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1151015- 46889