Alkoholi toimii ainaki mulla hyvin masennukseen ja ahdistukseen. Ei masenna eikä ahdista yhtään kännissä.
alkoholi lääkkeenä masennukseen
17
130
Vastaukset
- alkoholi auttaa
En ymmärrä miksi lääkärit eivät alkoholia masennukseen. Paremmin toimii ku ssri
- alkoholi auttaa
Siis suosittele onhan se alkoholi terveellisempääki ku masennuslääkkeet.
- osaan.jo
alkoholi auttaa kirjoitti:
Siis suosittele onhan se alkoholi terveellisempääki ku masennuslääkkeet.
Varsinkin jos tekee kotiviiniä. Kerää metsästä marjat ja tutuilta saa omenoita ilmaiseksi. Kaupasta sokeria.
Tulee halpaa juomista noin 50 senttiä litra ja menee päähän kuin metrin halko.
Pientä huolenpitoa se kyllä vaatii. - nähty2
Ehkä syy on siinä että toisille se auttaa ja toisille ei.
Oletko seurannut tuttaviasi, raviltola reisulla, toiset tulee iloiseksi jo muutamasta annoksesta ja toiset taas masentuu entistä pahemmin.
Harvassa on ne jotka ovat samoja kännissä ja selvin päin.
- sitten on juotava
Juohan sitten poika. Itse sinä elämääsi määräät.
- Alkoteekki
Alkoholi on pitkässä juoksussa parempi ratkaisu masentuneisuuteen kuin ssri sen vähäisempien haittojen vuoksi sekä koska haittojen ilmentyessä on vielä aikaa reagoida ennne kuin pahoja vaurioita syntyy. Luonnollisesti alkoholiakaan en suosittelisi pitkään käyttöön masennuksen hoidossa.
- PePeP
Itsehän ainakin tissuttelen jokaisen illan työharjoittelun jälkeen. Toinen vaihtoehto olis varmaan hakea Cymbalta-resepti apteekista. Tiedä siitäkään sitten...
- ei vitsi
Kannattaa pysyä tissuttelussa, jos noiden kahden välillä haluat valita. Huomattavasti vaarattomampaa ja terveydelle parempi vaihtoehto kuin mikään virallinen "masennuslääke."
- Leka vodkaa & mäyris
Niin toimii alkoholi minullakin,itseasiassa mikään muu ei autakaan.Ja nyt juomaan!
- PePeP
Nojoo, bentsot kyl itselläni auttaa ainakin vähän.
- Ihme lässytystä
PePeP kirjoitti:
Nojoo, bentsot kyl itselläni auttaa ainakin vähän.
Niin kyllähän ne "auttaa", jos haluaa itsensä huumata. Masennukseenhan niistä ei ole muuta kuin haittaa, koska ne lamaavat aivoja kuten alkoholi.
Ette te näistä viesteistä päätellen mitään masennuspotilaita ole - pelkkiä juoppoja ja luusereita.
- cunha wabbe
Hyvin henkilökohtainen asia känninotto on vaihtoehtona masennuksen hoidossa. Ensin isoveljelle, sitten minullekin kännistä tuli enemmän harmia kuin hyötyä.
Raskain mielin siirryin vain lääkkeelliseen alkon käyttöön. Se tuhoaa paljon vähemmän aivojen mielihyväkeskuksen hyviä morkooneita vai mitä ne on.
Ikäkysymys se hyötyminen.- Parempi kuin
Alkoholi todellakin vaurioittaa hitaammin eri aivojen osia kuin reseptillä saatavat 'masennuslääkkeet' eli, jos pitää jotain valita niin alkoholi on turvallisempi. Samalla kuitenkin kannustan etsimään elämän vastamäkeen ja pahaan mieleen rakentavampia ja pitkäkantoisempia ratkaisuja kuin psykoaktiivit.
- toimii aikansa
Jos se vaan jotenkin pysyis se länträys semmoisena iloluonteisena,
mahdollisesti sosiaalista kanssakäymistä lisäävänä, iloista yhdessäoloa
edistävänä aineena niille synkistelytaipumuksia omaavillekin, mikäs siinä
sitten. Eikä tulis niitä lieveilmiöitä siinä sivussa.
Mäkin jatkaisin välittömästi käyttöä, jos tietäisin varmuudella terveyteni
pysyvän edes tällä tasolla, ettei heikkenis olennaisesti vielä tästäkin.
Ja kenties huumassa koettaisin vielä hakeutua toisten samankultturisten
seuraan, jossei enää muualla niin netissä.
Ei se vaan mene niin, kovin, kovin monella se menee siihen ikävään
liikaläträykseen, tulee sitä viinauhoa, väkivaltaisuutta ja roppakaupalla terveysvaivoja.- ei alkoa
Eipä kannata alkoholia ottaa masennukseen. Koska se pahentaa sitä loppujen lopuksi. Oon lukenut, että alkoholi vaikuttaa aivoihin niin että esim serotoniinin arvot laskee ym.
Itse join joskus ahdistukseen. Kyllähän auttoi niin kauan kun joi. Mutta jollei ottanut lisää niin ahdistus palasi entistä pahemmin.
En sitten viittiny alkoholistiksi alkaa. Joten hain sitten lääkityksen. Nykyään juon max kerran 2kk.
- 2+15
Älkää pilatko aivojanne ja elämäänne.
https://www.youtube.com/watch?v=KAZlxIVQfGs - mies 33 v
Sama juttu..Tai no riippuu niin monesta seikasta.
On huonojakin kännikokemuksia mitkä lisää ahdistusta sillä kerralla.
Eilen menin nukkumaan kännissä ja heräsin kännissä tosin en oo koskaan enne juonut kun nyt vasta 2014 keväällä aloitin mutta semi hyvin toimii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse764558Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093803Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1493531Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.442004Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1281078
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1371003- 57943
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25857