Teologinen tiedekunta - millaisia opiskelijoita?

kyselijä

Hei!

Olen 15-vuotias tyttö, jolle ollaan lämpimästi suositeltu Teologista tiedekuntaa niin vanhempien, nuoriso-ohjaajan, opon ja Papinkin puolelta. Olen aina uskonut Jumalaan, ja olen saannut rukouksiini vastauksia ja kokenut voimakkaasti jonkun Pyhän läsnäolon monta kertaa. Myös aineet, mitä Teologiseen tiedekuntaan tarvittaisiin, ovat hyvin hallussa ja pdän nitä mielenkiintoisina. Mä oon nyt isoskoulutuksessa ja seurakunnan leireillä mä olin aina se, joka piti leirijumalanpalvelukset ja joka oli kaikkien mielestä tosi hyvä liturgin tehtävissään. Lisäksi uskonasioista puhuminen ja siihen liittyvä tekeminen tuo mulle tosi jännän olon mun mieleen ja mun vereen - hyvällä tavalla. Ikään kuin valaistuminen, lämpö, Pyhyys, onni - sitä on ihan mahdotonta kuvailla adjektiiveillä.

Ainoa asia mikä mua mietityttää on Teologisen tiedekunnan opiskelijat - millaisia he todella ovat?

Itsellä oli pitkään uskovaisista huonokin kuva, sillä koko sukuni on vanhollista ja melkolailla tuomitsevaakin sakkia. (Paitsi omat vanhemmat - onneksi!) Vaikka nykyään hyvin tajuankin, ettei uskovainen ole sellainen, joka kuuntelee Raamatun sanaa sokeana vertaamatta sitä nykypäivän normeihin, eikä hyvän uskovaisen tarvitse käydä joka viikko kirkossa, lukea joka päivä Raamattua eikä rukoiltava joka ikikinen hetki, niin silti mua hieman karmaisee koko asia. Halusin vain kysyä, että onko Teologinen tiedekunta täynnä vanhollisia ihmisiä? Sukuni takia minulla on melko ikävä kuva vanhollisuudesta ja itse olen hyvinkin uudistusmielinen ja kapinallinen persoona, joten minut on monesti leimattu sukuni mustaksi lampaaksi. Mä en tiedä miten kestäisin kuusi vuotta opiskelupaikassa, joka olisi täynnä ahdasmielisiä ja vanhollisia ihmisiä, vaikka kuinka aihe kiinnostaisi ja vaikka kuinka se olisi se kutsumus. Ei mua muutama vanhollinen tyyppi haittaa - ihmisiä ja Jumalan lapsiahan me kaikki ollaan - mutta jos 9/10 vastaantulevasta on vanhollisuskovainen, niin siinä vaiheessa minua alkaisi kyllä kaduttaa.

Toki ihmiset ja yhteiskunta kerkeää muuttua tässä neljässä vuodessa, mutta millaisia ihmisiä siellä nykyään on?

Olisin kiitollinen edes yhdestä järkevästä vastauksesta. Provot eivät ole kovinkaan toivottuja tässä keskustelussa.

5

351

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mukaan mahtuu

      Teologisessa on ainakin viimeiset kymmenen vuotta ollut ihmisiä laidasta laitaan, erittäin vanhoillisista ateisteihin ja alle kaksikymmpisistä eläkeläisiin.
      Heterogeenisempaa opiskelijajoukkoa on vaikea löytää.

    • grace11235

      Moikka!

      Kuvailet ihanasti uskon sinulle tuomaa tunnetta! En itse ole koskaan noin hyvin osannut kuvailla tunnetta, joka syntyy erilaisissa tilanteissa kun tuntee Jumalan läsnäolon erityisen voimakkaasti. Mutta juuri tuolta se tuntuu, ja kaikkea maallista iloa paljon suurempi se on myös :)

    • teologianopiskelija

      Sanoisin että uskovaiset on vähemmistö. Ehkä 20% on ateistiporukkaa jota kiinnostaa uskontotiede ja/tai tuli tiedekuntaan vain kun ei päässyt muualle. 50% on semmosta keskitien porukkaa, paljon löytyy bilettäjiä. 20% on suht uskovaista porukkaa ja ehkä 10% on sitten semmoista herätysliiketason porukkaa. Summittainen arvio.

    • Raamattu on TÄYSIN totta. JOKAINEN Jumalan sana on taattu; hän on niiden kilpi, jotka häneen turvaavat. San. 30:5 , Sinun sanasi on KOKONANSA totuus, ja kaikki sinun vanhurskautesi oikeudet pysyvät IANKAIKKISESTI. Ps. 119:160 , Pyhitä heidät totuudessa; sinun sanasi on totuus. Joh. 17:17, Ja nyt, Herra, Herra, sinä olet Jumala, ja sinun sanasi ovat todet; 2 Sam. 7:28 , Niin, laki on kuitenkin PYHÄ ja käskysana PYHÄ, VANHURSKAS ja HYVÄ. kirj. room. 7:12

    • lastulaine

      Yksi vastaus löytyy kun etsit YLE areenasta radio ohjelman: Teologia huippututkimusta vai pseudotiedettä. Siinä Helsingin yliopiston teologisen tiedekunnan professorit kertovat teologiasta ja opiskelusta hyvin. Käytä tähän 58 minuuttia ja toivon että pääset etiäpäin. Mukavia oivallushetkiä :)
      http://areena.yle.fi/radio/2325493

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1078
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      992
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      893
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      773
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe