Masennuslääkkeistä tulee hirveä olo

Onko normaalia että masennuslääkkeistä tulee aivan kauhea olotila? Kylmiä vapinoita, hikoiluttaa, jatkuva oksentamisen tunne, ja jotenkin outo olo jota en osaa kuvailla.

Vielä inhottavampaa on se että silmien mustuaiset isonee valtavasti ja pelottaa että ihmiset katsoo että olen jossain aineissa.

Kyseessä on siis omalla kohdallani venlafaxin 300mg annos
581
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kyllä on normaalia tuolla annoksella. Kuinka kauan sinulla on nuo oireet kestäneet? Jos pitkään kestävät niin sitten kannattaa olla yhteydessä lääkäriin joka sinulle tuon venlan määräsi ja kertoa noista oireista niin varmaan pudotus 300 -> 225mg olisi aiheellista. Itse en pystynyt syömään 300mg venlaa kun minulle tuli hirveät kutinat yöllä eli tuntui että joka paikkaa kutisi eli jouduin pudottamaan 225mg: aan.

Äänestä
  • Tosiaankin annos nostettiin 225:sta 300 3 viikkoa sitten ja oireilut alkoivat sillon, niitä oli tosin 225 annoksellakin mutta ei sellaisia että olisi haitannut mitenkään.


    Pitää varmaan mennä takaisin tuohon 225

    Äänestä

  • fdsgfdgfdgfdgdfgfd kirjoitti:

    Tosiaankin annos nostettiin 225:sta 300 3 viikkoa sitten ja oireilut alkoivat sillon, niitä oli tosin 225 annoksellakin mutta ei sellaisia että olisi haitannut mitenkään.


    Pitää varmaan mennä takaisin tuohon 225

    Venlaa ei pidä kenenkään ihmisen käyttää,se on yksi pahimmista psyykelääkkeistä mitä on ikinä kehitetty.Toivottovasti et ole käyttänyt pitkään.Suosittelen lopettamista ja pyydä vieroitusoireisiin jokin SSRI-lääke pienellä annoksella sekä luultavasti tarvitset nukahtamislääkkeen.Parissa viikossa pääset irti,jos lopetat venlan seinään olet nesteessä.

    Äänestä

  • Myrkky kirjoitti:

    Venlaa ei pidä kenenkään ihmisen käyttää,se on yksi pahimmista psyykelääkkeistä mitä on ikinä kehitetty.Toivottovasti et ole käyttänyt pitkään.Suosittelen lopettamista ja pyydä vieroitusoireisiin jokin SSRI-lääke pienellä annoksella sekä luultavasti tarvitset nukahtamislääkkeen.Parissa viikossa pääset irti,jos lopetat venlan seinään olet nesteessä.

    Ei pysty lopettamaan noita lääkkeita kun en pysty toimimaan ollenkaan ilman niitä.

    Äänestä

Venla 150mg:llä tuli noista oireista lievää pahoinvointia, mutta se jäi parin viikon jälkeen pois. Suun tavallista helpompi kuivuminen on ehkä ainoa oirea, joka näyttää jääneen pysyväksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


fdsgfdgfdgfdgdfgfd kirjoitti:

Onko normaalia että masennuslääkkeistä tulee aivan kauhea olotila? Kylmiä vapinoita, hikoiluttaa, jatkuva oksentamisen tunne, ja jotenkin outo olo jota en osaa kuvailla.

Vielä inhottavampaa on se että silmien mustuaiset isonee valtavasti ja pelottaa että ihmiset katsoo että olen jossain aineissa.

Kyseessä on siis omalla kohdallani venlafaxin 300mg annos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu