Onkohan mulla joku allergia vai johtuukohan tämä tiedostamattomasta jännityksestä, olen tosi sosiaalinen tyyppi, mutta vuosi vuodelta olen huomannut, että esim. jonkun viinilasillisen jälkeen alkaa poskia ja varsinkin kaulaa kuumottaa tosi paljon, välillä punoitus leviää koko ylävartaloon selkää myöden. Ja on tosi kirjavaa ihan tulipunaisia läiskiä ja valkoista välissä, että huomatuksi tulee. Aikansa kestää ja sitten helpottaa. Myös jos kiihdyn jostain asiasta, niin kaula helottaa, en omasta mielestä jännitä mitään, mutta nyt olen alkanut jo ajattelemaan asiaa ja välillä huomaan miettiväni onkohan kaula ja kasvot taas kirjavat. Tämä on aika kiusallinen juttu, ja siksi suosinkin poolopuseroita kaiken varalta. Onko kellään vastaavaa "punastelua". Terveyskeskuslääkärille olen ajatellut mennä puhumaan,kunhan tietäisin onko mulla varsinaista asiaa lääkärille??
Allergiaa vai jännitystä
Kirjava kaula
3441
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mulla on ihan sama ongelma. Ihoni on vaalea ja herkkä. Kaulan seutua ei tarvitse kuin hipaista, niin siihen jo ilmestyy punainen läikkä. Jotkut mausteet myös aiheuttavat punoitusta ja mm. punaviini.
Ja jos jotain hermoilen tai jännitän, niin kaulanseutu on ihan läikikäs. Kyse lienee ihotyypistä ja eikä siihen ole mitään lääkettä. Peittävä meikkivoide korkeintaan, mutta en ole kokeillut. Suosin itse poolopuseroita tai huiveja.
Tärkeintä on, ettei anna ongelman hallita elämää. Tsemppiä! :)
Minulla ainakin tietyt punaviinit ja väkevät viinit aiheuttavat punoitusta. Kannattaa välttää niitä.
ainakin jotkut viinit saa aikaan
edellämainitun näköisen laikukkaisen
ihottuman, ei kutise tosin, joku ainesosa
kai viinissä, puhtaampi alkoholi yleensä
ei laukaise reaktiota,
reaktiossa veri ikäänkuin vuotaa ihon läpi
ja aiheuttaa tuon ihottuman, liekö antihistamiinista lievitystä ?