Mitä voi vähentää verotuksessa?

Kiitos paljon avusta

Meillä on talo, josta n. 60% on omassa käytössä ja 40% vuokrattu. Omat kämpät, mutta alivuokrasoppari, jos sillä nyt jotain merkitystä on.

Olen harkinnut ulkoistaa pihatyöt eli palkata jonkun hoitamaan lumityöt, ruohonleikkuun jne. Mitä voin vähentää verotuksesta? Piha on yhteinen. Voinko vähentää kainen vai puolet vaiko puolet ja sitten omasta osuudesta kotitalosvähennyksen?

Nyt pitää hoitaa kaikki itse ja sitten voisi myydä pois ajettavan ruohonleikkurin ja lumilingon, eikä tarttis tapella niiden kanssa.

2

313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fasd

      Vähennys "yhteisistä" menoista on korkeintaan tuo 40 %.

      Eikö tuon nyt pitäisi olla ihan selvää? Ei omia kulutusmenoja voi verotuksessa vähentää.

    • lkjhgfdghjkl

      Älä nyt ensimmäisenä keskity pihatöiden vähennyksiin, suurimmat tulee, kun talon arvosta vähennät vuokratun osan arvon poistoina, vuosittain 4%, vähennykset loppuu, kun kaikki on poistettu. Lämmitys, sähkö, kiinteistönhoito, johon kuuluu pihatyöt, ym. kokonaan koskien vuokrattua osuutta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      77
      11743
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      97
      8908
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      79
      4686
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      26
      4038
    5. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      100
      3984
    6. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      5
      3881
    7. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      9
      3670
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      22
      3482
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      42
      3285
    10. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      45
      2796
    Aihe