Auttakaa tietämätöntä!!

apua_avuttomalle

Olen harkinnut jo pidemmän aikaa nelivarvaskilpparin hankintaa ja olen tutkinutkin asiaa paljon, mutta silti haluaisin vähän vielä tiedustella omakohtaisia kokemuksia. :) Eli onko konnan horrostaminen välttämätöntä? Miten se vaikuttaa jos konna ei horrostakaan? ja minkä kokoisia terrarioita olette konnillenne hankkineet? :) Tarvitseeko sen olla hirmuisen suuri, vai riittääkö pienempikin jos kuitenkin pääsee lattialle köpöttelemään? ja sitten vielä, että millaisia toimenpiteitä konnalle täytyy suorittaa, siis "kylvettämisen" lisäksi? :) esim. kynsien leikkuuta tai muuta. Älkää naurako avuttomuudelleni, vaan auttakaaaa! :D kiitos jo etukäteen:)

4

211

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eläinrakas tyyppi

      konnan kynnet pitää leikata mutta pitää varoa ettei leikkaa verisuoneen jos niin tapahtuu veren vuodon voi tyrehdyttää perunajauhoilla.

    • eläintarha kotona

      Kato tietoa herppi.net, löytyy hyvää tietoa! Ja jos konnalla on oikeanlainen alusta terraariossa sen kynsiä ei todellakaan tarvii leikata. Hoito ei oo vaativaa, kunhan oppii perushoito-ohjeet alussa. Myöskään kallista ei konnan pitäminen oo, paitsi alussa rahaa menee tolkuttomasti ite konnaan, terraarioon yms.tavaroihin. Se kannattaa kuitenkin miettii et konna voi elää yli 80 vuotta, aikamoinen sitoutuminen siis!

      • Anonyymi

        Itekkii oon aikomassa hankkii konnaa mikä olis helppo hoitoisin ja mielellään melko halpa ku ite kai joudun suurimman osan maksamaan


    • kilpparifani_04

      horrostaminen ei ole pakollista kilpikonna on horros ajan vaan "laiskempi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      108
      2227
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      843
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      47
      818
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      776
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      518
      725
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      65
      630
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe