Lyhytaikainen ajokortti

Voiko lyhytaikaisella ajokortilla päästä ajamaan taksia pk-seudulla?
9111
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ei. Ei missään Suomessa. Syventävä vaihe pitää olla suoritettu, kuten täyttää myös muutkin vaatimukset.

Äänestä

Yhtähyvin osaa kuitenkin autoa ajaa oli syventävä vaihe suoritettu tai ei

Äänestä
  • Niinhän sitä luulee, kyllä parissa kuukaudessa auton oppii hallitsemaan täydellisesti.

    Äänestä

  • Master of Trafic kirjoitti:

    Niinhän sitä luulee, kyllä parissa kuukaudessa auton oppii hallitsemaan täydellisesti.

    Niinhän sitä luulee....

    Äänestä

  • hehehe, just kortin saanut nulikka on autolla liikkuva aikapommi. Ei vitunkaan hajua auton käsittelystä, mutta luulo omista taidoistaan aivan käsittämätön.

    Olen vuosien varrella kouluttanut kymmenkunta nuorta alalle. Osa on jäänyt ja osa lähtenyt jo parin kuukauden jälkeen muualle. Kaikille olen sanonut että tulette ajamaan kolarin, tai ainakin törmäätte johonkin ensimmäisen vuoden aikana. Jokainen on niin myös tehnyt. Alussa kuski skarppaa ja selviääkin ehkä muutaman kuukauden osumatta mihinkään. Sitten tulee se hetki kun itsetunto nousee ja ollaan niin taksikuskia, niin taksikuskia että se eka kämmi tulee takuuvarmasti.
    Siinä vaiheessa kun jannu luulee osaavansa homman, tulee osuma, koska kyky lukea liikennettä ja keliä on vielä niin kehittymätön.

    Äänestä

  • Master of Trafic kirjoitti:

    Niinhän sitä luulee, kyllä parissa kuukaudessa auton oppii hallitsemaan täydellisesti.

    Perstuntuma ajamiseen tulee vuosien kuluessa, ei parissa kuukaudessa. Olen sanonut kaikille, lujaa osaa ajaa kuka vain, NOPEUSRAJOITUSTEN ja liikennesääntöjen mukaan aniharva, SE ON TAITO! ;)

    Äänestä

  • Master of Trafic kirjoitti:

    Niinhän sitä luulee, kyllä parissa kuukaudessa auton oppii hallitsemaan täydellisesti.

    Kukaan ei puhunut mistää kahdesta kuukaudesta?? Ennemmin kahdesta vuodesta minkä se lyhytaikanen kortti on voimas

    Äänestä

  • --- kirjoitti:

    Kukaan ei puhunut mistää kahdesta kuukaudesta?? Ennemmin kahdesta vuodesta minkä se lyhytaikanen kortti on voimas

    "Niinhän sitä luulee, kyllä parissa kuukaudessa auton oppii hallitsemaan täydellisesti."

    Et taida osata lukea?

    Äänestä

No jos suunnistustaidottomat ja kieltäosaamattomat sekä kirjoitus- ja lukutaidottomat saavat ajaa Helsingissä taksia, niin miksipä ei sitten lyhytaikaisella ajokortillakin. Sehän vain täydentäisi tuota ulkomaalaisten kuljettajien mahdollisuutta saada taksikuskilupa. Menet vain poliisin luokse ja molota sille jotakin käsittämätöntä, niin se antaa sinulle automaattisesti taksin ajoluvan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ajokortti kirjoitti:

Voiko lyhytaikaisella ajokortilla päästä ajamaan taksia pk-seudulla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu