Mitä arvoa seurataan?

Olen ajokortin takia päihdeseurannassa. Käyn labrassa, jossa juomiseni näkyy. Edellinen tulos oli loistava, koska en ollut juonut kuukausiin. Nyt tullut juotua jonkin verran. Ei mitään viikon putkia, mutta kirkasta illalla kolme, neljä iltaa pariin jaksoon. Mitä arvoa lääkäri ennen kaikkea katsoo? Kuinka nopeasti tuo arvo laskee, jos ei juo lainkaan. Viikko, pari, kuukausi? Poliisi ottaa kortin pois, jos labroissa arvot pahasti koholla. Tässä mielessä harkitsen labraan menoa, että ehtisi laskea tarpeeksi.

8

3922

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sf fsr er fe re 14

      En muista, mikä se pitkäaikainen juttu oli. Mutta parissa viikossa saa lyhytaikaiset alas. Mun käsityksen mukaan vähän kestää ottaa, vaikka seurannassa. Ongelma nimenomaan toi pitkäaikainen. Jos se alkaa kohoaman, tai ei laske, se siitä.

    • Nuori lääkäri

      Voit huoleti juoda 17 annosta per päivä. Ei vaikuta tuloksiin.

      • -----

        Olet vain juoppoidiootti


    • naapurin lääkäri

      Unohda ajaminen joksikin aikaa ja ole juomatta reilu kuukausi. Arvo on CDT-arvo ja tissuttelun seurauksena koholla ainakin 2-4 viikkoa. Yhden illan juominen ei nosta.
      Lisäksi jos olet käyttänyt pidempään myös verisolujesi tilavuus MCV paljastaa sinut,
      GT arvo voi olla koholla muistakin syistä.
      Jos menet liian aikaisin kontrolliin tilanne pitkittyy ja sinua tarkkaillaan kauemmin.
      Jos kiinnostaa käy yksiyisellä lääkärilä ja pyydä labrat ja kontrolliaika.
      Yksityiseen voi luottaa.

      • Miksi ajaminen pitää jättää? Tarvitsen autoa työni takia päivittäin. En tissuttele, vaan juon kirkasta Leijonaa 0,5 l (Kossu 30%) iltaa kohden. Siinä kaikki. Tätä sitten kolmisen iltaa, jonka jälkeen tauko. Näin on mennyt vajaa kuukausi. Sitä ennen arvoni olivat loistavat. Nyt olen ollut tämän viikon juomatta. Uskaltaako ensi viikon perjantaina mennä labraan? Vai pitäisikö olla kolme viikkoa? Mitä siitä seuraa, jos arvo vähän koholla? Ottaako poliisi hieman koholla olevan arvon takia kortin pois? Alkuvuonna ei edes mitään lääkärikäyntejä, enkä edes juonut, yhtään! Moneen kuukauteen. Syksy, kaamossyksy on minulle vaikeaa aikaa, siksi retkahdan helpommin.


    • nuori autoilija

      Voit huoletta lisätä juomistasi sillä eihän sitä kortilla ajeta.

    • Anonyymi

      Riittää että on alle 0.3. Noin pienellä juomisella se laskee nopeasti normaaliksi. Aina saa myös uusinta labrat kertomalla ettei tulos voi pitää paikkaansa.

      Ite sain uusinnan kun kerroin että näytteenottaja pyyhki ihon alkoholilapulla.

      Vain vedellä voi ihon pyyhkäistä.

      Uusinta tuli vasta 2 viikon päästä jolloin tulos oli alle 0.3.

    • Anonyymi

      Peth näyttää tissuttelun tai saunaoluet 4 viikon ajalta ja pidemmältäkin kuin yleisesti tiedetään.
      Lääkäärin vertaillessa myös alat, cdt arvoja ja verisolujen tilavuutta mcv jää sontaseppo varmasti kiinni.
      Tämän jälkeen alkaa esim. lapsenhuolto-ja tapaamiskäytännöissä vaatimus jaksoittaisesta katkaisuasemavisiitistä ja autonkuljettajille jatkuva labraseuranta, jonka seurauksena joko alan vaihto tai absolutismi.
      Myös muita käräyttäviä veriarvoja on ,
      mutta niistä ei sen enempää.
      Työterveyden kaikissa verikokeissa näkyy työterveydelle kaikki arvot—-> SYY
      Analysoitaessa veriarvoja näkyy asiakkaan printissä pyydetyt ja maksettavat. Työterveys analysoi aina kaikki arvot, mutta kertoo asiakkaalle vain pyydetyt.
      Eli moni työterveyslääkäri nauraa partaansa sontasepon jorinoille tuntien hänen labransa.
      Kenkää tulee vasta kun dokaaminen haittaa työtä.
      Onnittelut!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      203
      15019
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      126
      10490
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      106
      10042
    4. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9321
    5. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      52
      9152
    6. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      56
      6915
    7. 181
      6497
    8. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      15
      6365
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      163
      6147
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      32
      5579
    Aihe