hakkeroivat ? Miktä ajattelette olevan tällaisen ihmisen motiivit ?
Miksi jotkut
stalkkaavat
14195
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Se ei ole tervettä
He ovat uteliaita ihmisiä. Minua ei haittaisi, jos ne hakkeroisivat ja stalkkaisiavat jotakin organisaatioita, valtioita, yrityksiä... kuten tuo Snowden kavereineen ja se itsemurhan tehnyt herttainen jenkkipoika, Aaron Swartz.
Nämä hakkerit ovat ihmiskunnan puolella olleita ja haluavat tuoda julki epäkohtia, joita kulissien takana tapahtuu ja suunnitellaan. He eivät halunneet pahaa ihmisille.
Yksilön stalkkaus/hakkerointi taas on mielestäni jotenkin iljettävää. Joku hakkerointia harjoitteleva tai sen tunteva tyyppi tirkistelee toisen ihmisen elämää laittomasti. Loukkaa yksilön yksityisyyttää. Kun näillä tyypeillä ei ole usein edes aikomustakaan tutustua kohteeseensa, vain ja ainoastaan stalkata ja tehdä pientä kiusaa aiheuttamalla tietokoneeseen ongelmia.
http://www.hs.fi/tiede/a1393210422975?ref=hs-top4-2
up
tekstiä, sillä eihän kukaan terve ihminen ns. vainoa tai muuten häiriköi ketään, eikä missään muodossa.
Jossainhan yksinäisen narskuparankin on aikaansa vietettävä elämän syrjässä pysyäkseen. Nämä suolikaasut sopivan löyhkäävää.... hahhahhaa.
Ihana elämä. Kone kiinni ja kaikkee muuta :).
https://www.youtube.com/watch?v=jZ22lMN_GvY
up.
Se että olet huono valehtelija ja salakähmäinen ihminen, ei tarkoita että muut olisivat rikollisia.
Idiotismi
Mustasukkaisuus
Joskus tuosta stalkkaamisesta voi olla hyötyö stalkkamis kohteelle. Minä en tosin voi alkaa stalkkaamaan nyt, vaikka kovasti tekisi mieli. Täytyy olla itse paremmassa kunnossa. Olisin kyllä varsinainen stalkkereiden stalkkeri.
Minkälista kuntoa stalkkaamiseen tarvitaan ? Sekavaa mielentilaako ?
luulen et hakkereillaei ole parempaakaan tekemistä.
salkkerista taas en tiedä. en varmaan edes käsitä oikein koko sanaa.
ei kiinnosta nimittellä stalkkeriksi jos joku käy katsomassa jonkun nettiin laittamia kuvia esimerkiksi. stalkkeri on mielestäni enemmän oikeassa elämässä toimiva kyttääjä joka voi hyödyntää netissä saamiaan tietoja päästääkseen kohteelleen tekemään mitä nyt sitten haluaakaan tehdä.
kostaa tai satuttaa tai varastaa omiasuutta. oli se mitä tahansa.
huomioitavaa on että rikoksen suunittelu on jo rikos.