Siili vieläkin ruokintapaikalla!

huolissaan

Eli, vieläkin käy siili syömässä ruokinta paikalla vaikka on kolme miinusastetta. Onko kovin yleistä?

3

705

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siilikäs

      Siili kiikarissa -sivustolla sanotaan:
      "Jotkut siilit vaipuvat horrokseen, kun lämpötila laskee alle kymmenen asteen, mutta jotkut ovat hereillä vielä muutamassa pakkasasteessakin. Horrokseen vaipuminen on hyvin yksilöllistä."
      http://www.siilikiikarissa.fi/horrostuttaminen

    • Mirkku11111

      Minulla on ongelma kun siili tulee kämppään ennen talvea.Minulla on ruokittava sitä terraan,ja sitten vien sen ulos ja se on seuraava ilta sama juttu.Ovella ropsuttaa tuttu kaveri.Se oppi ajaan rottien juoksupyörääkin viikossa vaikka on luonnon siili.Kesän se on omilla teillään mutta syksyllä saan kaverin.Mistä moinen johtuu?Vien sen tarpeeksi kauas talosta niin se tulee takaisin.
      Ihme juttu.

    • siilipiili

      Sinä joka olit huolissasi siilistä ruokintapaikalla. Minä olin huolissani siilistä joka näytti minusta liian pieneltä horrostamaan. Kysyin eläinsuojeluihmisiltä ja neuvoivat ottamaan siilin talteen. Reilu viikko sitten otin kaksi siiliä talteen ja ne ovat nyt ihmisillä jotka huolehtivat niistä.
      Neuvoisin sinuakin nyt selvittämään lähimmästä eläinsuojeluyhdistyksestä kuinka toimia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      187
      11458
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5459
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2737
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2385
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1861
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1815
    7. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      29
      1624
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      41
      1460
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1436
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      38
      1387
    Aihe