Moi!
Mulla on nyt ollut koko syksy hiusten lähtöä. En ymmärrä mistä tämä johtuu, sillä olen parantanut hiustenhoitotapojani.
a) Pesen hiukset joka toinen päivä
b) En ole pitänyt hiuksia pariin kuukauteen kiinni (vaan kasvojen puhdistamisen yhetydessä aamuin illoin)
c) Syön piimaxia ja sinkkiä joka päivä
d) Syön 5 ateriaa päivittäin
e) Yritän liikkua päivittäin
f) Harjaan hiuksia hellävaroen.
g) Käytän hiuksiin jätettävää öljyä aina pesuillan jälkeisenä aamuna, kun hiukset ovat puhtaat ja kuivat.
h) Juon vähintään yhden lasin maitoa per päivä.
Olen siis 20v nainen ja olen ennenkin kärsinyt tästä. Mietin, voisiko tämä johtua stressistä, sillä sitä mulla on? Tai sitten proteiinin puute?
Hiusten lähtö - mitä teen väärin?
4
209
Vastaukset
- nainen täällä
Jos shampoossasi on silikonia, se nävertää hiustuppea.
Käy ihotautilääkärillä. Tuohan voi olla ihan mitä tahansa, kilpirauhasten vajaatoiminnasta ja keripukista alkaen.
Jos ei löydy syytä, spironolaktoni ja minoksidiili auttavat (Spironolactone Orion Rogaine 5%). - Sheivattu kalju -84
Voi kuule! Ei siinä auta, vaikka seisoisit päälläsi, jos kärsit perinnöllisestä hiustenlähdöstä!
Jos noilla elämäntavoilla olisi merkitystä, niin silloinhan KAIKKI syrjäytyneet tai rapajuopot olisivat kaljuja.
Rogaine hidastaa kaljuuntumista, mutta mitään finaa en suosittele, sillä sen käyttö on venäläistä rulettia omalla terveydellä. - gggggggggggg
Ei ole silikonia shampoossa. Uutta hiusta kasvaa koko ajan, eikä tukka ole sinäänsä edes harventunut. Olen kärsinyt tästä toissavuonna tai joskus ja silloin kilpirauhaset tutkittiin ja täysin kunnossa. Ei ole perinnöllistäkään, tutkittu on.
- nainen täällä
No sitten pyydät lääkäriltä spironolaktonia (mikä on eri asia kuin finasteridi, jota ei edes naisille määrätä) ja syöt sitä 100 mg päivässä. Kannattaa aloittaa 25 mg päivässä ja lisätä pikkuhiljaa, jotta keho tottuu. Jos olet nuori eikä sinulla ole liikaa verenpainetta, voi liian suuri annos laskea sitä liikaa.
Rogaine 5% saa apteekista ilman reseptiä. Aamuin illoin päänahkaan, ja hiukset kasvavat takaisin. Siihen kyllä menee noin vuosi. Pitää vain jaksaa uskoa ja käyttää kumpaakin ainetta säännöllisesti. Tehosivat minulla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 163411
Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?
Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit202176En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m321915- 181871
- 821808
- 261582
- 291440
Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?
Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui361397Miten lasketaan?
Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.91394Hyvää Huomenta Rakas Neiti
Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies111324