Missä on se luvattu kaivostoiminta Virroilla?

Keisarinuudevaatteet

Oli tulossa suuri jätteenkäsittelylaitos nykyaikainen kuin mikä, viimeistä huutoa ja kaikki alusta lähtien turvattu ja hoidettu asianmukaisesti kuntoon. Olisi tuonut muutamia kymmeniä huutavasti kaivattuja työpaikkoja kuntaan suoraan ja välillisesti ties kuinka monta lieneekään.
Mutta jo nousi musta pilvi taivaalle, oliko lienet kateutta vaiko muovipölyä ja käryä vallan? Kukapa tietää, tai tiesi sitä silloin. Kova ainakin oli peloittelu huuto kohu ja nimilistojen keruu moista saastuttajaa ja uhkaa vastaan. Ahneuden ja kateuden pilvi peitti tienoon sumentaen kansalaisten niin yleensä terävän älyn ja järjen käytön ja huraa huudot raikuivat kun tulevalta jäteasemalta ja työlistäjän tontilta löytyi, tai oletan että olihan sieltä pakko löytyä jotain kun sinne kaivos valtaus perustettiin!
Nyt nähtiin Virrat satojen mainareiden työpaikkana ja rahaa virtaisi kunnan ja kuntalaisten pussiin eri muodoissa, JESS! Suuren tumman pilven hämäämänä tämä jäteasema siis purjehti ohitse kuten niin monet ja useat suuret työllistäjä yritykset muutkin aiemmin saman perus syyn nojalla. Mikä se syy oli ja on, sen voi jokainen itse päätellä. Tilaisuus siis oli ja meni ja onnelliset kuntalaiset pyyhkivät kylmää kauhun hikeä otsaltansa ja kiittelivät vuolaasti pelastajaansa.
Niin se kulta kaivos!? Sehän ei noussutkaan valtaus alueelle vaan taisipa jonkun kunnallispoliitikon vävy pistää heti vastaavan toiminnan pystyyn minkä vieraan uhan väellä ja voimalla pois paikkakunnalta ajettiin. Mutta kuka tekikään valtaus hankkeen?

4

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaivokset pois!

      EI kaivoksia enempää Pirkanmaalle! Miten se olikaan? Kuinka paljon syanidia tarvittiin siihen että kullasta irrotetaan muut. Kuullut että tynnyrikaupalla sitä menee ja mihinkäs muuhun kun luontoon. Luonnossa sitä on joo, luonnostaan, mutta ei NIIN suuria määriä

      • Kusetettu!

        Rahnat pois!
        Pointti olikin näköjään jokin muu kuin kaivostoiminta,se on"kaivostoiminta". Virtailaisia kusetettiin taas ja kunnolla ihan omalla porukalla.
        Ps. Kaivostoiminnan muten taitaa omistaa 99% ulkomaalaiset, kiitos suomen yliäly päättäjien. Kuten niin paljon muutakin ja muutakin.


      • kauhukuvin
        Kusetettu! kirjoitti:

        Rahnat pois!
        Pointti olikin näköjään jokin muu kuin kaivostoiminta,se on"kaivostoiminta". Virtailaisia kusetettiin taas ja kunnolla ihan omalla porukalla.
        Ps. Kaivostoiminnan muten taitaa omistaa 99% ulkomaalaiset, kiitos suomen yliäly päättäjien. Kuten niin paljon muutakin ja muutakin.

        Huh, sattu silmään taas kauhutarinoita joita suunnitellaan.
        Lehdessä oli kaivosvarauksista karttaa. Sehän on ihan järkyttävän näköstä. Meidät meinaavat ympäröidä kaivoksilla. Mitä luulette että järvemme sen jälkeen on? Orivedenkin järviä on jo kuollut.
        Tarvitseeko nämä kaikki järvet ja lopulta ihmisetkin tappaa-vain sen takia että saadaan uraania rikastettua ydinase tarkotuksiin. EI ikinä saa niin tapahtua!!


      • Realisti!
        kauhukuvin kirjoitti:

        Huh, sattu silmään taas kauhutarinoita joita suunnitellaan.
        Lehdessä oli kaivosvarauksista karttaa. Sehän on ihan järkyttävän näköstä. Meidät meinaavat ympäröidä kaivoksilla. Mitä luulette että järvemme sen jälkeen on? Orivedenkin järviä on jo kuollut.
        Tarvitseeko nämä kaikki järvet ja lopulta ihmisetkin tappaa-vain sen takia että saadaan uraania rikastettua ydinase tarkotuksiin. EI ikinä saa niin tapahtua!!

        Joo näimmuuten on!
        Suunitellulta jäteasemalta hevon v...n sellattet ns "kaivosvaltaukset "ja palataan alkuperäiseen virtoita hyödyttävään ja väkeä työllistävään jäteasema hankkeeseen. PUMmit saa painua...


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      79
      2891
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      28
      2607
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      47
      2411
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2104
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      111
      1622
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      167
      1403
    7. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      29
      1118
    8. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1072
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      15
      856
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      111
      846
    Aihe