tarkennus ja korjaus

02. Murha: Kuitenkin koraani käskee 36:ssa ns. miekkajakeessa murhaamaan vääräuskoisia
-vain jos ei-muslimi uhkaa islamin uskoa tai uskovaisen henkeä todenteolla tai aloittamalla sodan muslimeja vastaan

03. Taikuuden harjoittaminen: Käytännön ns. kansanislam on taikuutta pullollaan. Vrt. esim paha silmä, seinillä pidettävä Fatiman käsi, dzinnit, jne.
-taikuuden harjoittaminen tarkoittaa, että ottaa yhteyttä dzinneihin. Ota huomioon, että dzinnin harjoittaminen ja ottaminen yhteyttä on kielletty muslimeilta

06. Ramadan paaston pois jättäminen ilman syytä: Ramadan ei ole oikea paasto, sillä silloi n syödään yhtä paljon, ellei vielä enemmänkin kuin normaalistai. ruokailuaika on vain illalla ja yöllä
-Se on oikea paasto, sillä eikö juuri sinun kuvastamasi lähde ole paastoamista. Paaston aikana ei juoda eikä syödä auringon nousun ja laskun välisenä aikana, jolloin muslimit, niin rikkaat kuin köyhätkin, ovat silloin tasa-arvoisessa asemassa ja rikkaat silloin tuntevat millaista on olla köyhä.

08. Vanhempien epäkunnioitus: Vanhempien kunnioitus on länsimaissa täysin alamaissa. Se on väärin. Mutta muslimimaissa vanhemmat ovat LÄHES AINA tyranneja. Kunnioitus hetä kohtaan lähtee kulttuurin ja vanhempien vaatimuksesta. He eivät ole sitä elämällään ansainneet. Sekin on väärin.
=Vanhemmat eivät ole tyranneja, en tiedä mistä olet saanut sen käsityksen...ja se ei lähde kulttuurin tai vanhempien vaatimuksesta, vaan uskosta. Lapsi saattaa kapinoida tällöin vanhempiaan, jos se ei lähde uskosta.

10. Haureus ja aviorikos: Jos mies tekee aviorikoksen, niin naista rangaistaan. Mies pääsee useimmiten kuin koira veräjästä. Sivistyneissä moniavioisuus on myös aviorikos. Islamissa ei. Miesten harjoittama seksi juutalaisten ja kristittyjen tyttöjen kanssa on ok, sillä se on lähetystyötä parhaimmillaan. Lisäksi ns. pika-avioliitot ovat miehille sallittuja. Sivistyneissä maissa tästä käytetään nimitystä prostituutio ja kristinuskossa nimitystä haureus ja aviorikos.
-tätä on selitelty jo moneen kertaan. Kaikki nuo tiedot ovat ristiriidassa islamin sääntöjen kanssa

11. Homoseksuaalisuus: Islamissa mies saa ottaa 4 vaimoa. Muhammedin laskutaito petti tässä kohtaa, sillä kaikille miehille ei riitä vaimoja. Silti mies on seksuaalinen olento, jonka täytyy saada tarpeensa tyydytettyä myös sillä alueella. Jää vain kaksi mahdollisuutta, vapaat seksisuhteet eli haureus, joka on kuulemma kiellettyä tai sitte homosuhteet toisten pulaan jääneiden miesten kanssa.
-Islamissa mies saa ottaa tosiaan 4 vaimoa, mutta ehdot ovat sitten tiukat! esim. vaimon suostumus, taloudellinen tila, miehen vastuu kunnioittaa tasa-arvoisesti vaimojaan...ja jos mies rikkoo näistä jonkun syyllistyy hän synteihin. Ja muslimi ei saa tehdä pika-avioliittoja, harrastaa seksiä miesten keskuudessa tai ostaa mitenkään seksipalveluja!

14. Valehteleminen Allahista ja ja Hänen Lähettiläästään: Islamissa on joitakin niin pöyristyttäviä juttuja, joita ei voi olla kritisoimatta. Jos kritiikkiä tarjotaan, niin muslimit puhuvat heti valehtelusta.
-voi olla, että sitten kritiikin väite ei ole islamia.

15. Taistelusta pakeneminen: Eli tämä on vanha trikki saada miehet taistelemaan viimeiseen hengen vetoon ja jos sekään ei auta, niin kutsutaan kuolemaa marttyyriydeksi ja tarjotaan siitä palkinnoksi eräitä islamin syntejä, vapaita seksisuhteita enemmän kuin neljän naisen kanssa, homoseksisuhteita nuorten poikien kanssa ja alkoholia
=Nyt menit liian pitkälle. Sepität liikaa omia satujasi

17. Ylpeys ja röyhkeys: Islam synnyttää seuraajissaan ylpeyttä muita uskontojen harjoittajie vastaan ja vaatii toisuskoisia kohtaan tehdyissä teoissa röyhkeyttä
-islam ei tykkää muslimin kerskailevan ja olevan röyhkeä muita uskontoryhmiä kohtaan

22. Sotasaaliista varastaminen: Islam siis sallii sotimisen ja sotasaaliin. Hmmm...mielenkiintoista :)
-sotimisen kyllä, jos uhkaatte henkeämme tai uskoamme sortavasti, uhkaavasti, väkivalloin...

24. Maantierosvous: Tämä on vielä tänäänkin hyvin yleistä mm. Pakistanissa, Afganistanissa, Irakissa, Egyptissä, Algeriassa oiekauskoisten muslimien alueilla
=luuletko että valtiot ovat 100% muslimeita?

26. Painostaminen: Esim Egyptissä kristittyjä painostetaan jatkuvasti kääntymään islamiin. Asia on arkea hyvin useissa muissakin muslimimaissa
=islamia ei saa levittää pakottamalla.

27. Laittomat tulot: Mielenkiintoista, kuinka niin monet työttömät muslimit tekevät pimeitä töitä verottajalta salaa. Se on varsinkin pizzeria-alalla riesa
=ovatko kaikki muslimeita? Myös suomalaiset ravintola-alat ovat tehneet samoja temppuja

29. Itsemurha: On islamissa kielletty, mutta muslimien joukossa kovin tavanomaista
=kuinka niin? Enpä ole kuullutkaan yhtään tapausta, jossa muslimi olisi tehnyt itsemurhan (enkä tarkoita marttyyrikuolemia)

30. Jatkuva valehtelu: Heh heh..no joopa juu...hmmm
-itse valehtelette enemmän!

34. Pettäminen (avioliitossa): Vrt ns. pika-avioliitot...kuinkahan moni vaimo tietää näistä syrjähypyistä
-ei varmaan yhtään koska niitä ei ole olemassakaan. joku on vain väittänyt sen ilman mitään faktaa

36. Ei suojaa itseänsä virtsalta: Ompa kummaa, että tällainen luonnollinen hygienia pitää uskonnossa mainita
=siksi islam on täydellinen uskonto. Se ottaa huomioon kaikki elämänalueet, myös hygienian

43. Juoruilu : Joopa joo
=muista, että se on syntiä

46. Ennustajien ja astrologien uskominen: Todella yleistä islamissa
=ei ole yhtään!

49. Ylitsevuotava sureminen, ääneen itkeminen, vaatteiden repiminen ja muiden tämän kaltaisten asioiden tekeminen kun kohtaa jonkin koettelemuksen : Miksei saa surra kunnolla esim kuollutta omnaistaan
=tietyissä tilanteissa saa, mutta on suositeltavaa pitää pää kylmänä

50. Epäoikeudenmukaisuus: Eikö ole epäoikeudenmukaista, että ihmisiä kohdellaan epätasa-arvoisesti sukupuolen tai uskonnon mukaan
=totta! onneksi islamissa ei ole tätä

51. Ylihallitseva käytös vaimoa, palvelijaa, heikkoja ja eläimiä kohtaan: No jopas jotakin. Koraanissa käsketään hakkaamaan vaimoja ja viisi krjanoppinutta haditheissa selittää miten hakkaaminen tapahtuu
=ei käsketä, vaan kehoitetaan. Ja se hakkaaminen on pieni tönäisy hellävaraisesti, niin ettei vaimoon satu, jos oikein käännetään

54. Ihmisten loukkaaminen ja röyhkeys heitä kohtaan:...ei jaksa toistaa aiemmin sanottua
-sama täällä

57. Orjan karkaaminen omistajalta : Orjuus siis islamissa sallittua. Mikä röyhkeys!!!
=nyky-yhteiskunnassa ei enää sallita.

60. Vihaisesti riiteleminen ja sanailu: No sitähän muslmimeilla riittää
=koska te olette sen aloittaneet!

65. Ei rukoile seurakunnassa, mutta rukoilee yksin ilman syytä (miehet yleensä) : Mitä ihmettä. Kotona rukoilemisesta saa yhden pisteen ja moskeijassa rukoilemisesta 27. Miksi toisaalla yksin kotona rukoilu on syntiä???
=rukous ei kestä pitkään, mutta yhdessä rukoilu auttaa keskittymään asian olennaiseen ja toiset muslimit kannustavat ja auttavat sinua. Muslimit ovat kuin yhtä perhettä

68. Huijaaminen ja pahan suunnittelu: WTC-torneja päin ajaminen oli pahaa ja sitä suunniteltiin pitkään
=Amerikka itse synnytti terrorismin
13427
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

vanha olet usmizeed? 'Ite oot, Ite alotitte'-tyypiset vastauksesi ovat naiviuutesi huipentumia. Tosin ei tuollainen pään- ja kielenkäyttö välttämättä iästä ole aina kiinni...

Äänestä
  • kun sanon, "ite oot" tai "Ite aloititte" niin tarkoitan sen todellakin. En ole agressiivinen, mutta jotkut teidän väitteistä ovat suora kopio teidän yhteiskunnasta, vaikka islamissa se olisi kiellettyä.

    ja mitä minun ikääni tulee, niin voin sanoa, että tulen olemaan täällä aika kauan :)

    Äänestä

  • usmizeed kirjoitti:

    kun sanon, "ite oot" tai "Ite aloititte" niin tarkoitan sen todellakin. En ole agressiivinen, mutta jotkut teidän väitteistä ovat suora kopio teidän yhteiskunnasta, vaikka islamissa se olisi kiellettyä.

    ja mitä minun ikääni tulee, niin voin sanoa, että tulen olemaan täällä aika kauan :)

    "En ole agressiivinen,"

    Oletkin naiivi.

    Äänestä

  • Teppo1 kirjoitti:

    "En ole agressiivinen,"

    Oletkin naiivi.

    oikeastaan olen sillä välillä, välillä olen ja välillä en ole...se vaihtelee päivän mukaan :)

    Äänestä

  • Teppo1 kirjoitti:

    "En ole agressiivinen,"

    Oletkin naiivi.

    Tietenkään et ole naiivi vaan ?
    Ehkä älymystöä?
    Ja se sellaisena tunteminen oikeuttaa astumaan naivvitten ylemmälle puolelle?
    Ns. tasa-arvo, inhimmillisyys... ovat sittenkin sellaiselle henkilölleen ...hmm...hyväntekeväisyys?

    Äänestä

  • eix joo niiQ, Kyllä sitä kirjoitus tyyliä pystyy muuttamaan. Vai mitä mieltä sie oot?

    Äänestä

>Miksei saa surra kunnolla esim kuollutta omnaistaan
=tietyissä tilanteissa saa, mutta on suositeltavaa pitää pää kylmänä <

Tukahdutetut tunteet todennäköisesti purkautuvat jossain vaiheessa fyysisinä sairauksina.

Äänestä
  • minä sanoinkin, että tietyissä tilanteissa se on sallittua. Mainitsemasi on hyvä esimerkki jos paineet ovat niin valtavat.

    Äänestä

Useimmat islamin säännöistä ovat aivan kunnioitettavia myös kristityille. Mutta islamin omien oppien mukaan niissä on paljon ristiriitaisuuksia. Kommentoin joitakin.01. Jonkun asettaminen Allahin rinnalle
02. Murha: Kuitenkin koraani käskee 36:ssa ns. miekkajakeessa murhaamaan vääräuskoisia.

03. Taikuuden harjoittaminen: Käytännön ns. kansanislam on taikuutta pullollaan. Vrt. esim paha silmä, seinillä pidettävä Fatiman käsi, dzinnit, jne.
06. Ramadan paaston pois jättäminen ilman syytä: Ramadan ei ole oikea paasto, sillä silloi n syödään yhtä paljon, ellei vielä enemmänkin kuin normaalistai. ruokailuaika on vain illalla ja yöllä
08. Vanhempien epäkunnioitus: Vanhempien kunnioitus on länsimaissa täysin alamaissa. Se on väärin. Mutta muslimimaissa vanhemmat ovat LÄHES AINA tyranneja. Kunnioitus hetä kohtaan lähtee kulttuurin ja vanhempien vaatimuksesta. He eivät ole sitä elämällään ansainneet. Sekin on väärin.
10. Haureus ja aviorikos: Jos mies tekee aviorikoksen, niin naista rangaistaan. Mies pääsee useimmiten kuin koira veräjästä. Sivistyneissä moniavioisuus on myös aviorikos. Islamissa ei. Miesten harjoittama seksi juutalaisten ja kristittyjen tyttöjen kanssa on ok, sillä se on lähetystyötä parhaimmillaan. Lisäksi ns. pika-avioliitot ovat miehille sallittuja. Sivistyneissä maissa tästä käytetään nimitystä prostituutio ja kristinuskossa nimitystä haureus ja aviorikos.
11. Homoseksuaalisuus: Islamissa mies saa ottaa 4 vaimoa. Muhammedin laskutaito petti tässä kohtaa, sillä kaikille miehille ei riitä vaimoja. Silti mies on seksuaalinen olento, jonka täytyy saada tarpeensa tyydytettyä myös sillä alueella. Jää vain kaksi mahdollisuutta, vapaat seksisuhteet eli haureus, joka on kuulemma kiellettyä tai sitte homosuhteet toisten pulaan jääneiden miesten kanssa.
14. Valehteleminen Allahista ja ja Hänen Lähettiläästään: Islamissa on joitakin niin pöyristyttäviä juttuja, joita ei voi olla kritisoimatta. Jos kritiikkiä tarjotaan, niin muslimit puhuvat heti valehtelusta.
15. Taistelusta pakeneminen: Eli tämä on vanha trikki saada miehet taistelemaan viimeiseen hengen vetoon ja jos sekään ei auta, niin kutsutaan kuolemaa marttyyriydeksi ja tarjotaan siitä palkinnoksi eräitä islamin syntejä, vapaita seksisuhteita enemmän kuin neljän naisen kanssa, homoseksisuhteita nuorten poikien kanssa ja alkoholia
17. Ylpeys ja röyhkeys: Islam synnyttää seuraajissaan ylpeyttä muita uskontojen harjoittajie vastaan ja vaatii toisuskoisia kohtaan tehdyissä teoissa röyhkeyttä
19. Khamr´in juonti (viini / alkoholi): Mielenkiintoista, että paratiisissa tämä synti on palkkiona
22. Sotasaaliista varastaminen: Islam siis sallii sotimisen ja sotasaaliin. Hmmm...mielenkiintoista :)
24. Maantierosvous: Tämä on vielä tänäänkin hyvin yleistä mm. Pakistanissa, Afganistanissa, Irakissa, Egyptissä, Algeriassa oiekauskoisten muslimien alueilla
26. Painostaminen: Esim Egyptissä kristittyjä painostetaan jatkuvasti kääntymään islamiin. Asia on arkea hyvin useissa muissakin muslimimaissa
27. Laittomat tulot: Mielenkiintoista, kuinka niin monet työttömät muslimit tekevät pimeitä töitä verottajalta salaa. Se on varsinkin pizzeria-alalla riesa
29. Itsemurha: On islamissa kielletty, mutta muslimien joukossa kovin tavanomaista
30. Jatkuva valehtelu: Heh heh..no joopa juu...hmmm
34. Pettäminen (avioliitossa): Vrt ns. pika-avioliitot...kuinkahan moni vaimo tietää näistä syrjähypyistä
36. Ei suojaa itseänsä virtsalta: Ompa kummaa, että tällainen luonnollinen hygienia pitää uskonnossa mainita
43. Juoruilu : Joopa joo
45. Sopimusten rikkominen
46. Ennustajien ja astrologien uskominen: Todella yleistä islamissa
47. Vaimon huono käytös miestä kohtaan: Mutta toisn päin ei hatanne
49. Ylitsevuotava sureminen, ääneen itkeminen, vaatteiden repiminen ja muiden tämän kaltaisten asioiden tekeminen kun kohtaa jonkin koettelemuksen : Miksei saa surra kunnolla esim kuollutta omnaistaan
50. Epäoikeudenmukaisuus: Eikö ole epäoikeudenmukaista, että ihmisiä kohdellaan epätasa-arvoisesti sukupuolen tai uskonnon mukaan
51. Ylihallitseva käytös vaimoa, palvelijaa, heikkoja ja eläimiä kohtaan: No jopas jotakin. Koraanissa käsketään hakkaamaan vaimoja ja viisi krjanoppinutta haditheissa selittää miten hakkaaminen tapahtuu


54. Ihmisten loukkaaminen ja röyhkeys heitä kohtaan:...ei jaksa toistaa aiemmin sanottua

57. Orjan karkaaminen omistajalta : Orjuus siis islamissa sallittua. Mikä röyhkeys!!!

60. Vihaisesti riiteleminen ja sanailu: No sitähän muslmimeilla riittää

65. Ei rukoile seurakunnassa, mutta rukoilee yksin ilman syytä (miehet yleensä) : Mitä ihmettä. Kotona rukoilemisesta saa yhden pisteen ja moskeijassa rukoilemisesta 27. Miksi toisaalla yksin kotona rukoilu on syntiä???

68. Huijaaminen ja pahan suunnittelu: WTC-torneja päin ajaminen oli pahaa ja sitä suunniteltiin pitkään

Äänestä

O2...todellakin sinun oma selityksesi. En mene halpaan
03...siitä taikuudesta pääsee vähemmällä kun ei usko koko olemattomiin dzinni-olentoihin...Esim kuumaa vettä ei saa kaataa lviemäriin heti ekana vaan ensin laitetaan kylmää sekaan ettei dzinni pala ja suutu...tai pelko että dzinnit pakkonai jonkun naisen...koko höpätys on takauskoa
06...mutta mitä köyhät syövät yöllä kun ei ole sitä mitä rikkailla on. Kunnon paasto on pidättäytyminen kokonaan syömästä esim viikoksi. Ramadanissa ei ole kyse muusta kuin ruoka-aikojen siirtämisestä.
08...olen saanut käsityksen asumalla eri muslimimaissa, tuntemalla kymmeniä muslimeja Suomessa ja pitämällä silmät auki ja korvat höröllään
10...ja kas kun et lue mitä islam opettaa...sunnat puhuvat 21 vrk:n pika-aviosäännöstä, shiat 7 päivän säännöstä, mutta Teheranissa on mullahien hyväksymä 2,5 tunnin sääntö yhdessä bordellissa. Se on vain taa sinun oma selitys, ei kirjanoppineiden muslimien
11...homous on kiellettyä, mutta kritiikki osuikin Muhammedin laskutaitoon. Kaikille miehille ei riitä vaimoja. Ja pika-avion eli islamilaisen prostituution voit lukea edellisestä
14...kritiikki ei tietenkään ole islamia, koska se ei epätasa-arvossaan salli sitä, mutta kritiikki koskee islamia
15...jaahas, et siis voinut perustella asiaasi
17...ja mitäs sinä nyt sitteen teet muuta kuin kehuskelet
22...entäs islamin vallotusretket, joita historia on pullollaan
24...opettele lukemaan. Puhuin niitä näissä maissa tapahtuvan nimenomaan oikeauskoisten muslimien alueilla
26...taas oma selityksesi. Koraani nimenomaan pakottaa muslimeita pakottamaan kristittyjä kääntymykseen. Lue koraanisi tarkemmin
27...mutta entäs kun tiedän niin monta itseään muslimiksi kutsuvaa jotka tekevät pimeästi töitä. Jos he sanoisivat etteivät ole muslimeita, niin asia on toinen. Suomalainen veronkiertäjä antaa tavallisesti piut paut kaikille uskonnoille ja huutaa vitut Jumalan perään.
29...ITSEMURHApommittajia on TV:n uutiset pullollaan. Kuinka moni nainen on perheensä kunnian vuoksi surmannut itsensä, olen kuullut riittävän monta tarinaa asiasta. Avaa silmäsi!
30...kiitos samoin :))
34...no jopa, kun TV:ssä on ollut dokumenttejä siten että kamera vieraili teheranilaisessa bordellissa, Ruotsin laivoilla on silloin tällöin parinvaihtoryhmiä ja todella useat tuntemani muslimit puhuvat näistä ihan viattomina
36...oishan se hienoa, kun Raamatussakin sanottaisiin, ettei saa hieroa ihoaan paskaan eika laittaa sitä suuhunsa. Auttais pääsemään taivaaseen
43...Ei ajatus meinaa kulkea muistista puhumattakaan kun on sun skeidaasi silmät ja suu täys
46...Käypä nyt Kairossa, Marrakesissä, Beirutissa, Tehranissa, Mahabadissa, Islamabadissa...ennustajien löytäminen on äärettömän helppoa ja kaikki nauttivat tästä kansanhuvista
49...olen seurannut kahdesti tuoreen leskivaimon edesottamuksia ja kyllä niissä on vaiennettu itkun purskahdukset tehokkaasti islamiin vedoten
50...no toi ole EMÄVALHE, mutta onneksi se ei ole islamissa kielletty, vain tavalliset valheet on
51...ei meinaa sormet näppäimille osua kun niin naurattaa oma tulkintasi
57...miksi sitten tarjosit sitä synniksi. Onko jokin muu kohta islamissa joka on vanhanaikaista ja joutaa romukoppaan. Koraani varoittaa sellaisesta. Lue Koraanisi tarkemmin
60...No Onneksi en ole muslimi
65...kotona rukoillaan usein yksi ja se siis on mielestäsi kiellettyä...Älä nyt viitsi kiertää asiaa omilla selityksilläsi
68...eli siis tätä syntiä saa harjoittaa kun on kyse amerikkalaisista. Mitäs jos joku ajaisi tahallaan sinun ylitysesi autolla ja Suomen laki sallisi sen kun sinä ole sinä :))

Äänestä

Olen tavannut laivaristeilyllä näitä hupaisia pika-avioliittoon meneviä, huh huh mitä tekopyhyyttä.

Teheranissa todellakin on ainakin 40 000 prostituoitua. Muslimimiehet käyvät näissä "hieromalaitoksissa" solmimassa pika-avioliittoja, kesto n.3 tuntia.

Islam antaa mahdollisuudet todella räikeään epätasa-arvoisuuteen sukupuolten välillä. Vaikka Koraanissa lukee naisten oikeuksia, ei niistä käytännössä välitetä eivätkä ne käytännössä toteudu, koska miesten oikeudet ja johtaja-asema islamilaisessa kulttuurissa jyrää suuresti.

Huvittaa tosiaan tuollainen naivius. On tullut asusteltua useammassa islamilaisessa maassa ja todellisuus niissä on karua. Täällä taitaaki olla perhostyttöjä ja muita satumaassa eleleviä:)

Äänestä
  • >Huvittaa tosiaan tuollainen naivius. On tullut asusteltua useammassa islamilaisessa maassa ja todellisuus niissä on karua. Täällä taitaaki olla perhostyttöjä ja muita satumaassa eleleviä:) <

    Onnitteluni sulle jos jotain parempaa sulla on kuin mainitsemasi sua huvittava naivius:)

    Elämän todellisuus on karua nimenomaan siellä, joissa valtaosa ihmisistä elää köyhyyden alapuolella,ja joissa lukutaidottomat kampailevat selviytymisen haasteen edessä.
    karua on sielläkin, joissa vallitsee välinpitämättömyys heikkoja kohtaan.

    Onnitteluni ojennan sulle, onnekkaalle epänaiviille ehkä hienostuneelle, siitä onnestasi että olet voinut olla tyytyväinen mitä olet.

    Äänestä

>>>11. Homoseksuaalisuus: Islamissa mies saa ottaa 4 vaimoa. Muhammedin laskutaito petti tässä kohtaa, sillä kaikille miehille ei riitä vaimoja. Silti mies on seksuaalinen olento, jonka täytyy saada tarpeensa tyydytettyä myös sillä alueella. Jää vain kaksi mahdollisuutta, vapaat seksisuhteet eli haureus, joka on kuulemma kiellettyä tai sitte homosuhteet toisten pulaan jääneiden miesten kanssa.>Ja muslimi ei saa tehdä pika-avioliittoja, harrastaa seksiä miesten keskuudessa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


usmizeed kirjoitti:

02. Murha: Kuitenkin koraani käskee 36:ssa ns. miekkajakeessa murhaamaan vääräuskoisia
-vain jos ei-muslimi uhkaa islamin uskoa tai uskovaisen henkeä todenteolla tai aloittamalla sodan muslimeja vastaan

03. Taikuuden harjoittaminen: Käytännön ns. kansanislam on taikuutta pullollaan. Vrt. esim paha silmä, seinillä pidettävä Fatiman käsi, dzinnit, jne.
-taikuuden harjoittaminen tarkoittaa, että ottaa yhteyttä dzinneihin. Ota huomioon, että dzinnin harjoittaminen ja ottaminen yhteyttä on kielletty muslimeilta

06. Ramadan paaston pois jättäminen ilman syytä: Ramadan ei ole oikea paasto, sillä silloi n syödään yhtä paljon, ellei vielä enemmänkin kuin normaalistai. ruokailuaika on vain illalla ja yöllä
-Se on oikea paasto, sillä eikö juuri sinun kuvastamasi lähde ole paastoamista. Paaston aikana ei juoda eikä syödä auringon nousun ja laskun välisenä aikana, jolloin muslimit, niin rikkaat kuin köyhätkin, ovat silloin tasa-arvoisessa asemassa ja rikkaat silloin tuntevat millaista on olla köyhä.

08. Vanhempien epäkunnioitus: Vanhempien kunnioitus on länsimaissa täysin alamaissa. Se on väärin. Mutta muslimimaissa vanhemmat ovat LÄHES AINA tyranneja. Kunnioitus hetä kohtaan lähtee kulttuurin ja vanhempien vaatimuksesta. He eivät ole sitä elämällään ansainneet. Sekin on väärin.
=Vanhemmat eivät ole tyranneja, en tiedä mistä olet saanut sen käsityksen...ja se ei lähde kulttuurin tai vanhempien vaatimuksesta, vaan uskosta. Lapsi saattaa kapinoida tällöin vanhempiaan, jos se ei lähde uskosta.

10. Haureus ja aviorikos: Jos mies tekee aviorikoksen, niin naista rangaistaan. Mies pääsee useimmiten kuin koira veräjästä. Sivistyneissä moniavioisuus on myös aviorikos. Islamissa ei. Miesten harjoittama seksi juutalaisten ja kristittyjen tyttöjen kanssa on ok, sillä se on lähetystyötä parhaimmillaan. Lisäksi ns. pika-avioliitot ovat miehille sallittuja. Sivistyneissä maissa tästä käytetään nimitystä prostituutio ja kristinuskossa nimitystä haureus ja aviorikos.
-tätä on selitelty jo moneen kertaan. Kaikki nuo tiedot ovat ristiriidassa islamin sääntöjen kanssa

11. Homoseksuaalisuus: Islamissa mies saa ottaa 4 vaimoa. Muhammedin laskutaito petti tässä kohtaa, sillä kaikille miehille ei riitä vaimoja. Silti mies on seksuaalinen olento, jonka täytyy saada tarpeensa tyydytettyä myös sillä alueella. Jää vain kaksi mahdollisuutta, vapaat seksisuhteet eli haureus, joka on kuulemma kiellettyä tai sitte homosuhteet toisten pulaan jääneiden miesten kanssa.
-Islamissa mies saa ottaa tosiaan 4 vaimoa, mutta ehdot ovat sitten tiukat! esim. vaimon suostumus, taloudellinen tila, miehen vastuu kunnioittaa tasa-arvoisesti vaimojaan...ja jos mies rikkoo näistä jonkun syyllistyy hän synteihin. Ja muslimi ei saa tehdä pika-avioliittoja, harrastaa seksiä miesten keskuudessa tai ostaa mitenkään seksipalveluja!

14. Valehteleminen Allahista ja ja Hänen Lähettiläästään: Islamissa on joitakin niin pöyristyttäviä juttuja, joita ei voi olla kritisoimatta. Jos kritiikkiä tarjotaan, niin muslimit puhuvat heti valehtelusta.
-voi olla, että sitten kritiikin väite ei ole islamia.

15. Taistelusta pakeneminen: Eli tämä on vanha trikki saada miehet taistelemaan viimeiseen hengen vetoon ja jos sekään ei auta, niin kutsutaan kuolemaa marttyyriydeksi ja tarjotaan siitä palkinnoksi eräitä islamin syntejä, vapaita seksisuhteita enemmän kuin neljän naisen kanssa, homoseksisuhteita nuorten poikien kanssa ja alkoholia
=Nyt menit liian pitkälle. Sepität liikaa omia satujasi

17. Ylpeys ja röyhkeys: Islam synnyttää seuraajissaan ylpeyttä muita uskontojen harjoittajie vastaan ja vaatii toisuskoisia kohtaan tehdyissä teoissa röyhkeyttä
-islam ei tykkää muslimin kerskailevan ja olevan röyhkeä muita uskontoryhmiä kohtaan

22. Sotasaaliista varastaminen: Islam siis sallii sotimisen ja sotasaaliin. Hmmm...mielenkiintoista :)
-sotimisen kyllä, jos uhkaatte henkeämme tai uskoamme sortavasti, uhkaavasti, väkivalloin...

24. Maantierosvous: Tämä on vielä tänäänkin hyvin yleistä mm. Pakistanissa, Afganistanissa, Irakissa, Egyptissä, Algeriassa oiekauskoisten muslimien alueilla
=luuletko että valtiot ovat 100% muslimeita?

26. Painostaminen: Esim Egyptissä kristittyjä painostetaan jatkuvasti kääntymään islamiin. Asia on arkea hyvin useissa muissakin muslimimaissa
=islamia ei saa levittää pakottamalla.

27. Laittomat tulot: Mielenkiintoista, kuinka niin monet työttömät muslimit tekevät pimeitä töitä verottajalta salaa. Se on varsinkin pizzeria-alalla riesa
=ovatko kaikki muslimeita? Myös suomalaiset ravintola-alat ovat tehneet samoja temppuja

29. Itsemurha: On islamissa kielletty, mutta muslimien joukossa kovin tavanomaista
=kuinka niin? Enpä ole kuullutkaan yhtään tapausta, jossa muslimi olisi tehnyt itsemurhan (enkä tarkoita marttyyrikuolemia)

30. Jatkuva valehtelu: Heh heh..no joopa juu...hmmm
-itse valehtelette enemmän!

34. Pettäminen (avioliitossa): Vrt ns. pika-avioliitot...kuinkahan moni vaimo tietää näistä syrjähypyistä
-ei varmaan yhtään koska niitä ei ole olemassakaan. joku on vain väittänyt sen ilman mitään faktaa

36. Ei suojaa itseänsä virtsalta: Ompa kummaa, että tällainen luonnollinen hygienia pitää uskonnossa mainita
=siksi islam on täydellinen uskonto. Se ottaa huomioon kaikki elämänalueet, myös hygienian

43. Juoruilu : Joopa joo
=muista, että se on syntiä

46. Ennustajien ja astrologien uskominen: Todella yleistä islamissa
=ei ole yhtään!

49. Ylitsevuotava sureminen, ääneen itkeminen, vaatteiden repiminen ja muiden tämän kaltaisten asioiden tekeminen kun kohtaa jonkin koettelemuksen : Miksei saa surra kunnolla esim kuollutta omnaistaan
=tietyissä tilanteissa saa, mutta on suositeltavaa pitää pää kylmänä

50. Epäoikeudenmukaisuus: Eikö ole epäoikeudenmukaista, että ihmisiä kohdellaan epätasa-arvoisesti sukupuolen tai uskonnon mukaan
=totta! onneksi islamissa ei ole tätä

51. Ylihallitseva käytös vaimoa, palvelijaa, heikkoja ja eläimiä kohtaan: No jopas jotakin. Koraanissa käsketään hakkaamaan vaimoja ja viisi krjanoppinutta haditheissa selittää miten hakkaaminen tapahtuu
=ei käsketä, vaan kehoitetaan. Ja se hakkaaminen on pieni tönäisy hellävaraisesti, niin ettei vaimoon satu, jos oikein käännetään

54. Ihmisten loukkaaminen ja röyhkeys heitä kohtaan:...ei jaksa toistaa aiemmin sanottua
-sama täällä

57. Orjan karkaaminen omistajalta : Orjuus siis islamissa sallittua. Mikä röyhkeys!!!
=nyky-yhteiskunnassa ei enää sallita.

60. Vihaisesti riiteleminen ja sanailu: No sitähän muslmimeilla riittää
=koska te olette sen aloittaneet!

65. Ei rukoile seurakunnassa, mutta rukoilee yksin ilman syytä (miehet yleensä) : Mitä ihmettä. Kotona rukoilemisesta saa yhden pisteen ja moskeijassa rukoilemisesta 27. Miksi toisaalla yksin kotona rukoilu on syntiä???
=rukous ei kestä pitkään, mutta yhdessä rukoilu auttaa keskittymään asian olennaiseen ja toiset muslimit kannustavat ja auttavat sinua. Muslimit ovat kuin yhtä perhettä

68. Huijaaminen ja pahan suunnittelu: WTC-torneja päin ajaminen oli pahaa ja sitä suunniteltiin pitkään
=Amerikka itse synnytti terrorismin

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu