Ihastuksen ja rakastumisen ero.

Tajusin sen tänään. Ihastuksen voi tappaa kolmella sanalla. Ja se on ohi. Kolme sanaa. Rakkautta ei saa tapettua sitten millään. Tai se vie vuosia, vaatii lukemattomia sanoja, iskuja, loukkauksia. Vihaa, pettymyksiä. Siinä on se ero.

Lopulta ne päättyvät. Tyydyn kivuttomampaan vaihtoehtoon, kunnes taas jaksan yrittää uudestaan. Nyt vedän henkeen, tai sitten henkeä. ( hymähdys)
4317
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Olet niin oikeassa. Noita kaikkia se vaati ja vihdoinkin olen päättänyt luovuttaa ja lähteä. Tiedän, että jonain päivänä voin taas rakastaa, mutta nyt ei ole sen aika. Täytyy elää hetki kerrallaan, päästää irti katkeruudesta, kuunnella mitä oikeasti haluaa..

Äänestä

Jos joskus on loukannut ei se tarkoita että on sellainen, tieten tahtoen niin tekisi, varsinkin jos tuo kommunikointi on kangerrellut. Kaikki muu ympärillä voi luoda väärinkäsityksiä myös, jälkeenkinpäin vielä, vaikka vanhat olisi jo unohdettu, jos sellaisia on. Joskus tietyt asiat jää elämään, vaikka kummallakaan olisi todellisuudessa mitään hampaankolossa, silti voi olla mahdollisuus pidemmänkin ajan jälkeen reagoida väärin perustein asioihin mitkä ei edes toiseen liity. Siksi olisi hyvä tehdä lähempää tuttavuutta. Sitten, kas kummaa, kupla puhkeaa ja kummatkin ihmettelee miten saattoikin mennä niin vaikeaksi. Eihän nää aina ole niin yksinkertaisia. Silti joskus ne silti saattaa asiat mennä vaikeammaksi kuin ne todellisuudessa edes on.

Äänestä
  • Kommunikointi on toki maailman vaikein asia, koska ei kahta samanlaista. Mutta johonkin on vedettävä se raja, kun on aina vaan onneton. Olen kyllä samaa mieltä siitä, että väärinkäsityksiä syntyy ja ne voi useimmiten korjata, kunhan oikeasti juttelee ja kuuntelee. Mutta joskus asiat ei vaan selviä, etenkään silloin, kun mahdollisuuksia on jaeltu jo monia kertoja. Aina parisuhde ei vaan ole kaiken sen taistelun arvoinen.. valitettavasti.

    Äänestä

  • wild rose kirjoitti:

    Kommunikointi on toki maailman vaikein asia, koska ei kahta samanlaista. Mutta johonkin on vedettävä se raja, kun on aina vaan onneton. Olen kyllä samaa mieltä siitä, että väärinkäsityksiä syntyy ja ne voi useimmiten korjata, kunhan oikeasti juttelee ja kuuntelee. Mutta joskus asiat ei vaan selviä, etenkään silloin, kun mahdollisuuksia on jaeltu jo monia kertoja. Aina parisuhde ei vaan ole kaiken sen taistelun arvoinen.. valitettavasti.

    Aito kommunikointi kasvotusten toisen kanssa tai puhelimessa kertoo totuuden, kaikessa muussa kommunikoinnissa on tulkinnan vara ja asiat voidaan ymmärtää väärin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Walk this way. kirjoitti:

Tajusin sen tänään. Ihastuksen voi tappaa kolmella sanalla. Ja se on ohi. Kolme sanaa. Rakkautta ei saa tapettua sitten millään. Tai se vie vuosia, vaatii lukemattomia sanoja, iskuja, loukkauksia. Vihaa, pettymyksiä. Siinä on se ero.

Lopulta ne päättyvät. Tyydyn kivuttomampaan vaihtoehtoon, kunnes taas jaksan yrittää uudestaan. Nyt vedän henkeen, tai sitten henkeä. ( hymähdys)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu