Lyhennelmä suomeksi George Sorosin kirjoituksesta "Wake up Europe":
”Herää, Eurooppa”. Näin kirjoittaa unkarilaistaustainen amerikkalaissijoittaja ja miljardööri George Soros avauksessaan The New York Review of Books -julkaisussa.
Sorosin mielestä Euroopassa ei ymmärretä, että Venäjän laajentumishalu uhkaa Eurooppaa jopa eksistentiaalisella tasolla. Hän katsoo, että Venäjää johtavan Vladimir Putinin autoritaarinen ja aggressiivinen nationalismi on vaihtoehtoinen yhteiskuntamalli eurooppalaiselle tai länsimaiselle liberaalin demokratian mallille.
Ja Euroopassa Putinia ymmärtävät monet samoista tahoista, jotka tunnetaan Euroopan unionin kriitikkoina, Soros toteaa viitaten eurokriitikkoihin kuten Nigel Farage, Marine Le Pen ja Viktor Orbán.
The Guardianin haastattelussa Soros huomauttaa, että Euroopassa vallitsee eurovaluutan kriisin, velkajärjestelyiden ja taantuman jäljiltä suurta tyytymättömyyttä EU:n toimintaan.
– Putin on luonut hyvät suhteet niihin, jotka agitoivat Eurooppaa vastaan, Soros sanoo The Guardianille.
Soros, joka tunnetaan nykyisin myös poliittisena aktivistina ja vaikuttajana, uskoo, että Ukrainan ”menettäminen” olisi paha isku EU:lle, Natolle ja Yhdysvalloille. Voitokas Venäjä saisi lisää vaikutusvaltaa ja intoa.
Soros vaatiikin Ukrainan avustusten merkittävää lisäämistä. Sorosin mielestä Eurooppa on mennyt Ukrainan kriisin asettuessa Venäjän lankaan uskoessaan jälleen, että voimankäyttö on nyt ohi.
– Euroopan unionin jäsenmaiden on aika herätä ja alkaa käyttäytyä niin kuin maat, jotka ovat epäsuorasti sodassa, Soros vaatii.
–Euroopan unioni pelastaisi itsensä pelastamalla Ukrainan.
http://www.taloussanomat.fi/ulkomaa...a-euta-venaja-uhkaa-olemassaoloa/201414795/12
Wake up Europe:
http://www.nybooks.com/articles/archives/2014/nov/20/wake-up-europe/
Herää Keskusta!
putinismi uhkaa
1
<50
Vastaukset
- Ydinkohdat
– Euroopan unionin jäsenmaiden on aika herätä ja alkaa käyttäytyä niin kuin maat, jotka ovat epäsuorasti sodassa, Soros vaatii.
–Euroopan unioni pelastaisi itsensä pelastamalla Ukrainan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p475305Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "531857Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1361707Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella151619- 141385
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v41250No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol26124981-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171077Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771028Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah60877