Excelin päiväys-funktio???

Pirpana78

Miten excelissä tehdään palkkalaskelman soluun päiväys taulukkolaskennan funktiolla siten, että solussa näkyy nykyinen päiväys siten, että maksupäivän lomake laskee automaattisesti
7 päivää eteenpäin, mutta sitä voi myös muuttaa käsin?

Iso kiitos jo etukäteen!

13

1443

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tämä.päivä()

      Kuluva päivä kaavalla: =TÄMÄ.PÄIVÄ()
      Maksupäivä joko suoraan kaavalla =TÄMÄ.PÄIVÄ() 7, tai jos sinulla on lomakkeessa jo solu joka näyttää kuluvan päivän niin: =[solu jossa tämä päivä] 7.
      Ja jos kirjoitat käsin tai pikanäppäimellä (Ctrl ;) kuluvan päivän, niin maksupäivä = [solu] 7 siihen.
      Jos tallenat tiedoston käyttämällä TÄMÄ.PÄIVÄ()-funktiota niin huomenna avattaessa se näyttää 25.10.2014, eli kannattaa käyttää käsin tai Ctrl ; päivämäärän laittoon.

    • Pirpana78

      Kiitos. Toimii kyllä näin. Mutta entä jos haluan tänään laskea esim. joulukuun palkkoja, millaisen kaavan siihen tarvitsen että päivät menevät oikein?

    • tämä.päivä()

      Ei tuohon voi antaa mitään tyhjentävää ohjetta. Sinun pitää aina antaa joku kirjauspäivä ja siihen sitten maksupäiväksi 7. Ei sillä ole väliä kuinka kauaksi tulevaisuuteen panet kirjauspäivän (tai on, vuosi 9999 on raja). Kyllä Excel osaa lisätä siihen halutun määrän päiviä.
      Tai sitten en ymmärtänyt mitä haet.

    • Pirpana78

      Kiitos taas. Muotoilin ehkä kysymyksen väärin.

      Ajatus on, että maksupäiväksi tulee nykyinen päiväys 7 päivää. Ok.

      Mutta jos halutaankin käyttää maksupäivänä palkkalaskelmassa olevaa aikaväliä sarakkeesta "ajalta" (palkanmaksun aikaväli siis, joka on muodossa esim. 1.11-12.12.2014) maksupäivän sijasta siinä tapauksessa, että palkanmaksun väli on myöhemmin kuin mitä nykyinen päiväys (24.10.2014) on, niin miten muodostan tuon lausekkeen.

      Mennee ihan JOS lausekkeena muuten, mutta miten kerron excelille, että haluan käyttää tuota 12.12.2014 7 päivää? Nuo päiväykset kun eivät vielä todellakaan ole tulleet tutuksi miten käyttäytyvät.

      Eli jotain sellaista haen, että jos päiväys on aikaisemmin kuin palkanmaksun aikavälin jälkimmäinen päivä, käytetään sitä palkanmaksun aikavälin jälkimmäistä päivää ( 7) maksupäivänä eikä päiväystä ( 7) maksupäivänä.

      osasinkohan vieläkään selittää oikein.. ;)

      • Pirpana78

        Yksinkertaistaen niin, että solussa a on tämä.päivä funktio. Solussa b (manuaalisesti) syötetty aikaväli muodossa 11.11-11.12.2014. Soluun c pitäisi tulla solun a päiväys 7 päivää, paitsi jos solun b jälkimmäinen päivä on myöhemmin, niin silloin soluun c tulisi tulla solun b päiväys 7 päivää.


    • Kundepuu

      moduuliin...

      käyttöohje:

      esim. solussa C1 on palkkaväli 11.11.2014-11.12.2014 ja haluat eräpäiväyksen soluun K5

      solu K5=Eräpäivä(C1)

      Public Function Eräpäivä(Palkkaväli As Range) As Date
      Dim Eräpäivä1 As Date
      Dim a
      a = Split(Palkkaväli, "-")
      Eräpäivä1 = CDate(a(1))
      If Eräpäivä1 > Date Then
      Eräpäivä = Eräpäivä1 7
      Else
      Eräpäivä = Date 7
      End If
      End Function


      Keep EXCELing
      @Kunde

    • Pirpana78

      Ok, Iso kiitos, blondi kiittää!

      Mutta... Miten nuo moduulit saan toimimaan? ;) Makron osaan jo tehdä, mutta moduulit ovat ihan hepreaa. Eli menenkö ensin visual basiciin, luon sinne moduulin; mutta miten sen 'ajan' excelissä?

      • Kundepuu

        "käyttöohje:

        esim. solussa C1 on palkkaväli 11.11.2014-11.12.2014 ja haluat eräpäiväyksen soluun K5

        solu K5=Eräpäivä(C1)"

        ;-)

        eli luot moduuliin VBA puolella ja kopioit koodin siihen moduuliin.
        Toimii automaattisesti, eli esimerkissäni kun muutat palkkavälin jälkimmäistä arvoa...

        Keep EXCELing
        @Kunde


    • JOS(

      Jos tuon palkkavälin sijoittaa kahteen soluun, niini:
      A1=TÄMÄ.PÄIVÄ()
      B1 11.11.2014
      C1 11.12.2014
      D1=JOS(C1>A1;C1 7;A1 7)

    • Pirpana78

      Kiitos tästäkin, tuo olisikin helppo ratkaisu, vaan harkkatyössä tulisi olla se aikaväli saman solun sisällä. Muuten kyllä toimiva ratkaisu.

    • JOS(

      Koetetaas vielä tätä. Jos nuo päivät merkitään aina "pp.kk.vvvv" eli 10 merkkiä (8 numeroa ja 2 välimerkkiä) niin:
      A1=TÄMÄ.PÄIVÄ()
      B1 11.11.2014-11.12.2014
      C1=JOS(OIKEA(B1;10)>A1;OIKEA(B1;10) 7;A1 7)

      Eli kaava noutaa B2:sesta 10 merkkiä oikealta ja tekee siitä päivämäärän (11.12.2014) ja vertaa sitä A1:seen onko isompi vai pienempi.
      Päivät pitää siis merkitä esim: 01.02.2014 että tulee 10 merkkiä

      • Kundepuu

        ei väliä päiväys muodolla....

        =IF(DATEVALUE(MID(A1;FIND("-";A1) 1;255))>TODAY();DATEVALUE(MID(A1;FIND("-";A1) 1;255)) 7;TODAY() 7)

        Keep EXCELing

        @Kunde


    • Pirpana78

      KIITOS!

      Virtuaaliset kaffeet ja pullat! :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      21
      6484
    2. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      555
      2251
    3. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      147
      1837
    4. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      82
      1214
    5. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      97
      1012
    6. Mitä haluaisit nähdä

      Kaivatullasi päällä?
      Ikävä
      72
      960
    7. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      74
      886
    8. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      823
    9. Kaupunki ostaa Kauppamatin

      Joutuukohan yrittäjät lähteen muualle?
      Haapavesi
      30
      814
    10. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      145
      747
    Aihe