TERVETULOA tela !

kiitos !

Erinomaista että vihdoinkin on luotsi senioripalstalla.

3

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anja koivistoinen

      KANSALAISTEN ELINTASO ROMAHTAA ELÄKKEELLÄ!

      Nykyisin tiliä saa vahtia jatkuvasti, eivätkä rahat riitä enää läheskään siihen mitä oli eläkeuran alussa. Siitä on pitänyt huolen taitettu eläkeindeksi.

      Eläkeläisiä jopa kadehditaan ja onhan niitä hyvällä eläkkeellä eläviä, mutta paljon juuri ja juuri eläkkeellään eläviä.

    • satunnainenKävijä

      Luotsi! Hienoa!!

      Ehkä senioripuolueen palstalla esiintyy jatkossa muutakin kun pakkoruotsituskeskustelua -sen yhden ja saman postaamana.

    • anja koivistoinen

      SUOMIKIN KEPLOTTELI ITSENSÄ EUROON!

      Kriisiin joutunut Kreikka ei ollutkaan ainoa euromaa, joka on keplotellut velkalukujaan kauniimmiksi EU:n pyrkiessään.
      Myös Suomi turvautui kepulikonsteihin, vaikka innokkaana osallistui ylivelkaisen Kreikan arvostelemiseen.

      Suomi ei ole kuitenkaan alusta asti ollut rahaliiton vakavarainen mallioppilas, vaan turvautui keplottelua muistuttavin konsteihin päästäkseen rahaliittoon.
      Markkojen vaihtaminen euroiksi ei välttämättä olisi onnistunut ilman velkatilastojen räätälöintiä ja nokkelien pankkiirien apua. Suomen valtionvelka kutistui kabineteissa ja pankkien takahuoneissa, ei aidolla velanmaksulla.

      Suomen EMU-neuvottelijoiden todellinen työvoitto oli, jolla he saivat EU:n komission hyväksymään Suomen koko eläkejärjestelmän suurine rahastoineen (170 miljardia) osaksi julkista taloutta. SIIS NÄKEMIIN ELÄKERAHASTOT!
      Onko eläkeläisiltä kysytty tai kerrottu tästä mitään?

      Onko oikein, että eläkkeisiin tarkoitetut varat on muutettu sosiaalirahastoiksi ja nyt EU miettii direktiiviä, jolla jäsenmaiden eläkerahastot saataisiin "parempiin töihin".

      Meidän on vihdoin herättävä puolustamaan omiamme.
      Eläkeläiset ja pienituloiset rp. (uusi puolue?)

      http://senioritry.123kotisivu.fi

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      116
      4895
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      115
      3978
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      215
      3896
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1396
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1374
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      172
      1369
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1155
    Aihe